Kılıçdaroğlu: Tarım Bakanlığı'nın yapamadığını Büyükşehir yaptı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fuar İzmir’de devam eden 16. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda “Tarım katılımcıları ile buluşması”nda değerlendirmelerde bulundu.

Politika 25.06.2021 - 17:38 25.06.2021 - 18:01

Çiftçilerin üretmek istediğini ancak yem, ilaç, gübre fiyatlarının yükselmesi sebebiyle üretimi bırakma eğiliminde olduğunu belirterek “Sabah Ödemiş' e gittik, dönüşte kahveye uğradık ve çiftçi arkadaşlarımız vardı. Söylediklerini söylüyorum, yem ilaç su ve gübre fiyatlarında çok anormal artışlar var. Bu artışlar içinde bizim tarımla uğraşmamız mümkün değil, çünkü zarar ediyoruz. Bunları bu fiyattan alıyorsak bunları satabilmeli ve makul bir kar edebilmeliyiz. Yoksa neden uğraşalım diyorlar. Söyledikleri doğru. Hangi partiden olursa olsun tarım sektörü stratejik sektörüdür, dünyanın bütün ülkelerin tarıma destek verilir. Bu konuda anlaşma olunca en önemli adımı atmış olacağız. TBMM üstüne düşen görevi yaptı ve tarım kanunu 2006 yılında çıkardı. Çıkan kanunda diyor ki her en az yıl milli gelirin yüzde 1'i oranında çiftçiye destek verilir. 2006 yılından bu yana hiçbir zaman bu kanun maddesi tam uygulanmadı. Çiftçilerin var olan hükümetten dünya kadar alacağı var. 175 milyar TL alacağı var.  Para verilmedi. Sizin hakkınız olan size teslim edilmedi. Demek ki parlamento görevini yapmış kanun çıkarmış, ancak hükümet bunu uygulamamış. Demek ki bu konuda sizin ve bizim ortak bir dil geliştirmemiz gerekiyor. Sizi, tarımı her dönemde desteklemek zorundayız. Bu sadece bizim görevimiz değil, bu ülkeyi düşen herkesin ortak görevi olması lazım” dedi.

DÜZENLİ BİR PLANLAMA LAZIM
Üreticiye yeteri değerin verilmeyerek ithalata yönelindiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Pandemi döneminde tarımın beslenmenin, insanı doyurmanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Tarıma gerekli önem veriliyor. Çiftçiye gerekli destek verilmiyor. Yem, ilaç, canlı hayvan, et, mercimek ithale diliyor… İthal edilmeyen hiçbir şey yok. Oturup düşünmemiz lazım. Neden topraklarımız varken, güneşimiz varken, suyumuz varken bunları dışarıdan getiriyoruz? Konya'dan küçük Hollanda'nın yıllık tarım ihracatı 185 milyar dolar… Devasa Türkiye Cumhuriyeti'nin ihracatı 18-19 milyar dolar. Neyimiz eksik? Çiftçi deseniz var, toprak deseniz var, su deseniz var, çalışacak gençler deseniz var. Her şeyimiz var. Neden tarım bu kadar kötü durumda? Saman getirilmiş buraya. Aklınıza gelir miydi bu saman yurt dışından getirilecek? Demek ki akıllarına getiremiyorlar. Düzenli bir planlama lazım. Çiftçinin alın terine ve emeğine her zaman saygı duydum. Her zamana yanınızda olmaya özen gösterdim ve her zamana yanınızda olacağım. Sizlere sözümüz söz, beraber, birlikte kazanacağız. Birlikte Türk çiftçisini alın terini, ürettiği ürünün dünyanın her yerine taşıyacağız” dedi.

KOSKOCA TARIM BAKANLIĞININ YAPAMADIĞINI İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YAPTI
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım politikasını öven Kılıçdaroğlu, Koskoca Tarım Bakanlığının yapamadığını sizin seçtiğiniz Büyükşehir belediye başkanı tek başına yapıyor. Daha göreceksiniz, İzmir'de hiçbir çiftçi zarar etmeyecek. İzmir'de bizim Büyükşehir Belediyelerimiz olduğu hiçbir yerde çiftçi zarar etmeyecek. Onlara destek olacağız ve makul biçimde alım garantisi vereceğiz ve kimseye avuç açar hale getirmeyeceğiz” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@