14.12.2020, 07:20

Kılıçdaroğlu’ndan önlem uyarısı! (1)

Kılıçdaroğlu’ndan önlem uyarısı! (1)

KILIÇDAROĞLU’NDAN ÖNLEM UYARISI! (Manşet) 1

CHP’de Türkiye gündemine oturan Menemen olayı ile ilgili Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, “Hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Öyle oturacaksınız köşeye döneceksiniz, yolsuzluk yapacaksınız, cebinizi dolduracaksınız. Bizim kitabımızda bu yoktur” demişti. Son olarak da katıldığı bir programda CHP Maltepe İlçe Yöneticisi U.K'nın 20 yaşında bir kızı taciz ettiği iddiasıyla tutuklanması sonrası başlayan yeni tartışma için ise, “Gereği yapılıyor, bu ülkenin savcısı yok mu? Tutuklandı ve biz hemen partiden ihraç ettik. Bir olay çıkar ve parti ilkeleriyle çelişirse o kişiyi partiden atarız. Benzer bir olay Menemen'de yaşandı, hemen disipline verdik” ifadelerini kullandı. Mahkeme süreci devam eden Menemen’deki vaka şimdilik atlatılmış olsa da vekil başkan Deniz Karakurt sıkı çalışıyor. Edindiğim bilgilere göre Karakurt 1500 kişilik personel listesi üzerinde hummalı çalışma başlatmış. Çıkan bankamatik personeli ayıklamış. Kimlerin işe gitmeden, belediyeye gitmeden maaş aldığı yakında ortaya çıkar. Bu arada belediyede 4 aydır maaş alamayan işçilerin hesaplarına 2,5 aylık maaşlar yatırılmış. Parti elbette sadece Menemen’de tartışılmıyor. Gaziemir’de, Foça’da, Torbalı’da, Karaburun’da doğrudan belediye başkanlarını ilgilendiren ve halen devam eden davalar var. Urla’daki kayyum zaten belediye başkanını bile unutturdu. Son günlerde CHP’li belediyeler ve yöneticiler üzerinden alevlenen sürece önlem almak isteyen Kılıçdaroğlu’nun yetkili makamlarda bulunanlardan bir rapor istediği konuşuluyor. Son kongrelerle şekillenen parti örgütü ve seçimde göreve gelen yerel yönetim ağırlıklı değerlendirme raporunda mahkeme süreçleri, soruşturmalar, inceleme ve müfettiş raporları gibi konuların kendisine iletilmesi talebinde bulunmuş. Sorumlu ve yetkili makamların ise olası krize dönüşebilecek bir olay öncesinde yoğun bir gayreti var. Parti ansızın kendi kalesinde bir gol daha yememek için tüm belediyeleri yakından takip ediyor.

 

KARŞIYAKA’DA NELER OLUYOR? (2)

Karşıyaka’da Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’a en yakın isimlerden birisi olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi eski Hakim Murat Aydın aynı zamanda belediye personel şirketinin de yönetim kurulu başkanlığını yapıyor. Belediyenin diğer şirketleri Kent A.Ş ile Kordelion İşletmeleri A.Ş’nin çalışma şeklini de organize eden Aydın, CHP’li Meclis Üyesi Murat Öğüt ile kavga etmişti. Makam odasında camı, çerçeveyi indiren Öğüt masa ve sandalyeleri parçalamıştı. Öğüt’ün son olarak şirketlerin çalışma prensibine ilişkin meclis üyeleri whatsapp grubundaki ifadeleri yeni bir krizi doğurdu. Başkan Tugay’ın iddialar üzerine topladığı meclis üyeleri bilgilendirme toplantısında Öğüt ile tartıştığı ve ağır sözler ifade ettiği kamuoyuna yansıdı. Öğüt’e, “Seni toplantıda görmek istemiyorum. Buraya nasıl gelirsin, dışarı çık” dediği belirtilen Tugay’ı bu kadar sinirlendiren neydi? Mesleği sigortacılık olan Öğüt’ün belediyeye dolaylı olarak iş yapmak istediği iddiaları da konuşuluyor. Partide, eski İlçe Başkanı Uğur Yıldırım’a ve eski Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’a yakın olan Öğüt birileri tarafından kışkırtılıyor mu? Yoksa Karşıyaka’da kongre hesaplaşmasının yansımaları halen sürüyor mu? Cemil Tugay belediyeyi yönetiyorsa, Murat Serdar Koç da ilçe başkanlığını layıkıyla yapıyorsa bu karmaşa neden yaşanıyor?

 

SÜREKLİ'NİN OLASI LİSTESİ! (3)

Siyasi partilerin kongreleri ve büyük toplantıları salgından etkilenince mevcut görevde olan yönetimlerin nefes aldığını geçtiğimiz yazıda kaleme almıştım. Neredeyse iki yıllık görev süresini tamamlayan AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin koordinatörler aracılığıyla teşkilat başkanlığından “yenilenme” talebinde bulunabileceğini gündeme getirmiştik. Salgının boyutları, aşının bulunması ve mevsim şartları gereği bu kışın zorlu geçeceğini düşünürsek normalleşme 2021’in bahar aylarına kalacak. Aralık ayı içinde yapılması düşünülen İzmir il kongresi de bahara sarkabilir. Dengeci ve uyumlu yapısıyla “herkesin abisi” olmaya çalışan, teşkilat çalışmalarına ağırlık veren İl Başkanı Sürekli’nin yönetiminin birçoğundan memnun olmadığını öğrendim. Özellikle yürütme kurulunda bazı isimlerde görülen performans düşüklüğü ve ekip üyeleriyle çatışma ortamı ana kademe çalışmaları da etkiliyor. Olası rotasyonda kimlerin gidebileceğine bakacak olursak yürütmede Mustafa Kandil, Emrun Sulayıcı, Gözde Keskin, Münir Ensari, Emrullah Duran ve Bülent Bademci isimleri öne çıkıyor. Atamanın ilk döneminde aktif görev verilen, sonrasında ise başkan danışmanı olarak görev yapan Hamit Nişancı ve İbrahim Derici’nin tüm çalışmaları şimdiden bıraktığı da biliniyor. Ayrıca, yönetimde Sürekli tarafından görev verilen Ali Mete Karagöz, Burçin Oğuz, Elif Özüm, Fatih Dinçer, Fatih Reha Yavuzer Kam, Fatma Berber, Ayşe Cankurtaran, İbrahim Ölmez, Mehmet Kocaağa, Nil Güneri, Selim Kalemci, Tuğrul Emre Kaya, Uğur Türkan ile Zeynep Şen de çeşitli gerekçelerle kenara konulabilir. Bu arada ilçe başkanıyken kongrelerde aday gösterilmeyen fakat yeni dönemde il yönetimi sözü verilen isimler var. Bunların en başında ise Karşıyaka eski İlçe Başkanı İsmail Çiftçioğlu, Menemen eski İlçe Başkanı Muzaffer Sıtkı Yüksel, Foça eski İlçe Başkanı İrfan Çalışkan, Kemalpaşa eski İlçe Başkanı Mehmet Ali Demirtaş, Bornova eski İlçe Başkanı Cevdet Çayır ile Çeşme eski İlçe Başkanı İlter Etike gibi isimler yer alıyor.

 

BAŞKAN KİMDEN YANA? (4)

Kütahya merkezli Güral Porselen Çeşme Germiyan’da RES projesi için çalışma başlatmıştı. Tarihi kalıntılar üzerinde başlayan üç adet türbin inşaatı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından durduruldu. Kurul, yoğun tepkiler ve bölgedeki vatandaşların duyarlılığına kayıtsız kalamadı. Alınan karar, “tüm alan SİT ilan edilsin” fikri dışında sınırlı bir bölgeye hitap etti. Bu durum da mevcut türbinlerin kalacağı anlamına geliyor. Şimdilik iki adet ile çalışmaların süreceği ifade ediliyor. Bölge halkı ve çevreciler eylem yaparken Belediye Başkanı Ekrem Oran bu konuda, “Biz alternatif enerji kaynaklarına karşı değiliz. Alternatif enerji kaynak kullanımının Çeşme’nin doğal zenginliklerine ve çocuklarımıza miras olan zenginliklerine tahrip etmesine ve yerleşim alanlarına yakın olmasına karşıyız” demişti. Koruma kurulunun, Çeşme Belediyesi’nden gelen yazı ve evraklar üzerinden dar alanda koruma kararı verdiği belirtiliyor. Bölgenin tümü için verilmeyen SİT kararı yeni projelerin önünü açacağa benziyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@