15.07.2014, 21:00

Kimse Duymasın

Bir süredir yazılara ara verdik... Seyahat, hastalık, ölüm, kitap, dergi, web siteleri, gazete derken... Kaçanın arkasından kovalarlar misali... Kalem de bizim peşimizi bırakmadı... Kalemi elimize aldık almasına da, hep spor olmasın dedik... Bakalım, bizim kalem bu köşeden de neler yazacak, neler!..

 

Sosyal Yaşam Kampüsü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca’da kuracağı Sosyal Yaşam Kampüsü gerçekten insana heyecan veren bir proje.

İçinde huzurevi, çocuk ve gençlik merkezi, olimpik yüzme havuzu, spor salonu bulunan ve toplumun farklı kesimlerine hitap edecek alt yapının bulunacağı kompleksin inşaatı devam ediyor.

Buca Tınaztepe’deki “Sosyal Yaşam Kampüsü” toplam 7 binadan oluşuyor. 3 katlı Çocuk ve Gençlik Merkezi, kabul binası ve spor salonunun ince işlerine başlanan inşaatın merkezi hiç şüphesiz ki, 8 katlı huzurevi ile aşevi.

Yatırımın maliyeti 64.8 milyon TL. olan 65 bin 302 metrekarelik alanda kurulan “Sosyal Yaşam Kampüsü”nde ayrıca açık alanlarda rekreasyon düzenlemesi, çocuk oyun ve açık hava spor alanları ile otopark alanları yapılacağı projede görülüyor.

Tesisin bir diğer güzelliği de, engellilere eğitimin yanısıra spor yapma olanağı da sağlayacak olması. Rehabilitasyon Merkezi’nde engellilere ve yaşlılara hizmet sunulacağı gibi, merkezde engelliler ve yaşlılar için birer havuz oluşturulacak.

Gerçekten, "dört dörtlük hizmet" için ideal bir düşünceyle yola çıkılıp, gerçekleştirilmesi söz konusu olan Sosyal Yaşam Kampüslerinin bittiğinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ehli ellere teslim ederek, profesyonel yöneticilerle yönetilmesini öneriyorum. Yoksa daha önce heyecanla yapılan ve ilçe belediyelere verilen "Çok Amaçlı Salonlar"a döner...

Bu salonların şu anki halini bilen veya gören var mı?

İsterseniz hiç gidip görmeyin... Sonra üzülürsünüz...

Bu nedenle "Görülen köy kılavuz istemez" diyor ve tedbirin baştan alınmasını öneriyorum...

 

Çocuklarımızı kazanalım

Polislerin, suça meyilli çocuklarla bowling oynadığını duydunuz veya gördünüz mü?

Onlarla vakit geçirip, futbol topunun peşinden koşup, yan yana sinemada filim seyrettiğini hayal bile edemezsiniz değil mi?

Oysaki İzmir Üniversitesi, Karabağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü ile büyük bir "Sosyal Sorumluluk Projesi"ne imza atarak, 90 dezavantajlı çocuğa ulaşarak “Çocuklarımızı Kazanalım” projesi başarı ile tamamlandı.

İzmir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, dezavantajlı çocuklar ve aileleri ile birebir temas içinde, çocukların suça karışmalarını önlemek amacı ile görev yapan polislerin ihtiyaçlarından yola çıkılarak geliştirilen projenin, bir ihtiyaçtan kaynaklanan ve Türkiye’nin dört bir yanında aynı alanda görev yapan polislere fayda sağlayacak olması nedeni ile büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

Proje boyunca neler yapıldı?

“Dezavantajlı Çocukların Topluma Kazandırılması” ana fikri ile çalışmaları yürütülen proje süresince birimi çalışanlarına, “Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları” odaklı eğitim verildi. Toplum Destekli Polisler aracılığıyla sosyal etkinliklere dahil edilmesi sağlandı. Sosyal etkinlikler kapsamında dezavantajlı çocuklar, Toplum Destekli Polisler eşliğinde sinemaya gitti, bowling oynadı, futbol maçı yaptı, rol model çalışmalarına katıldı.

Böyle projeler desteklenip, çoğaltılmalı... O zaman suç oranı azalacak ve biz çocuklarımızı yeniden topluma ve ailelerine kazandıracağız...

 Tek kale maç

Karşıyaka Belediyesi çöp konteynerleri çim halı ile kaplamaya başladı...

Desene, çöp toplayıcılar artık üzerinde tek kale maç yapacak...

 Ne ekersen...

Altınordu U 13 Futbol Takımı, Kastamonu’daki Türkiye Şampiyonası finalinde Galatasaray’ı tek golle mağlup ederek şampiyonluk kupasına uzandı.18 maçlık bu zorlu seriyi yenilmeden tamamladı. Rakip filelere 62 gol atan Minik Şeytanlar, filelerinde ise sadece 7 gol gördü.

Atalarımız ne demiş: "Ne ekersen, onu biçersin!.."

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@