Kalabalık ve geleneksel düğün isteyen çiftler iki yılın ardından bu yıl muradına erebilecek. İzmir’de tarihi rekora koşan kır düğünü talebi nedeniyle hem aileleri hem de sektörü büyük zorluklar bekliyor

Selcan Şerifaki Ünalan / YENİGÜN - Pandemi döneminde kısıtlamalar nedeniyle çok sayıda düğün ertelendi. Normalleşmenin yaşanacağı bu sezon çok sayıda kır düğünü gerçekleşecek. Elit salonlarda hafta içi dahil yer bulabilmek nerede ise imkansız. Bu yoğunluk sektörü rahatlatacak gibi görünse da bazı zorlukları beraberinde getirdi.

Ahyan Kindik

Can dostlarımızla yüzleşebilecek miyiz? Can dostlarımızla yüzleşebilecek miyiz?

Açık çim bahçelerinde vatandaşlara seçkin kır düğünü hizmetleri sunan iş inanı Ayhan Kindik, “Kalabalık nüfusa sahip çiftler düğünlerini salgın döneminde ertelediler. Bu sezon yapma kararı aldılar. Ertelemeler ve rutin düğünler bu sezon büyük bir yoğunluk oluşturdu. Eylül ayı sonuna kadar Cuma, Cumartesi ve Pazar günlerinde boş günümüz yok. Hafta içi günlerde  ise sayılı sayıda boş gün var. Bazı çiftler hafta sonu ısrarları nedeniyle ikili düğünü tercih eder oldu. Bu yeni bir uygulama. Öğlen saatleri bir çiftin düğünü yapılıyor. Akşam saatlerinde ikinci çiftin düğünü aynı salonda yapılıyor. Personel iki düğün arasında dezenfektasyon ve temizlik işlemlerini yapıyorlar. İkili düğün fiyatın düşük olması nedeniyle yeni tercihi haline gelmeye başladı. Biz yıllardır bu sektörde olan kişiler olarak sevdiklerimize hafta içi günleri tercih etmelerini öneriyoruz. Buca ve Balçova gibi kır düğün salonlarının olduğu bölgelerde hafta sonu düğün konvoyları ve davetlileri nedeniyle trafik yoğunlukları yaşıyorlar. Bu yıl bu yoğunluk daha fazla yaşanacak. Bizim gibi elit salonlarda boş gün bulabilmek nerede ise imkansız ama bazı vazgeçmeler nedeniyle nadiren de olsa boşluklar ortaya çıkabiliyor” dedi. 

BALÇOVA'DA EKSTRA YOĞUNLUK VAR

Balçova Belediyesi yetkilileri, "Balçova'da düğün salonlarında günde 15 nikah kıyılıyor. Balçova’yı, sadece ilçede yaşayan vatandaşlar değil, İzmir’in farklı yerlerindeki kişiler tercih ediyor. Bu yüzden de nüfusuna göre talep çok fazla oluyor. Balçova Belediyesi nikah memurları talepleri karşılamak için hepsine tek tek yetişmeye çalışıyor. Nikahların hepsi belirli bir saat diliminde yapılıyor. Bu yoğunluğa rağmen vatandaşı mutlu günlerinde mağdur etmemek adına çaba sarf ediyor. Yaz aylarında ilçedeki düğün mekanlarında ekstra bir yoğunluk yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

murat yavuz-1

ESNAFIN SIKINTISI SÜRÜYOR

İzmir Fotoğrafçılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Murat Yavuz, "Düğün sezonu açıldı, yoğunluklar başladı ama sadece sayı olarak işlerde bir hareketlilik var. Düğünlerde gelin damat çekimlerinin yanında salonda davetlilere de yaptığımız sıcak satışlar oluyor. Ancak bu sezonda bu satışlarımızda inanılmaz bir eksiklik var. Düğünlerde kişilerin bütçelerine göre paketler sunuyoruz. Eskiden en yüksek paketler tercih edilirken şimdilerde genellikle en düşük paketler tercih ediliyor. Pandeminin etkisi hala devam ediyor. Kira ödemeleri biriken ve devlete borçlanan esnaf hala bunların ödemelerini yapıyor. Esnafa ayakta kalması için destekler oldu ama yeterli değildi. Krizin birikimlerini yaşıyoruz. Esnafın vergi ve SGK borçları var. Gerek evi gerekse arabası icralık durumda. Esnafın borçlarıyla ilgili bir düzenleme yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“YETERLİ PARA KAZANAMIYORUZ”

Düğün salonlarında fotoğrafçıların yaşadığı sıkıntıları anlatan Yavuz, “Düğün sayısı fazla ancak gelen kişiler azalıyor. 500 kişilik bir düğün planlıyorsunuz ancak düğüne 200 kişi ya geliyor ya gelmiyor. Altının yükselmesi piyasanın darboğaza girmesi düğünlere katılımda azaldı. Fotoğrafçılarımız da bundan etkilendi. Bu kriz nedeniyle ekstra dediğimiz şeyden çok fazla kazanım olmuyor. Düğün salonlarında kişi sayısı yarı yarıya düşerse bu zincirler herkesi etkileyecek. Alım gücünden dolayı alınan paylar azalıyor. Düğün yapacak kişilerin cüzdanı boşsa para dağıtacak bir durum olmuyor" dedi.

unal mavigoz (2)

ZOR GÜNLER ATLATILMIŞ DEĞİL

İzmirli müzisyen Ünal Mavigöz, "Pandemi kurallarının esnemediği sadece yasakların kısıtlamalarla uygulandığı ve kısıtlamaların ufak ufak esnediği zamanlara göre işlerimiz daha iyi gözüküyor. Düğün sezonu açıldı ama düğün salonları ve sahne aldığımız mekanlarda müzik yapılmasına en fazla 01.00’e kadar izin veriliyor. Bu da meslektaşlarımızın için yeterli değil.  03.00 - 04.00'e kadar olması müzisyenler için daha iyi olurdu. Bununla ilgili başta Müzik ve Sahne Sanatları Sendikası (Müzik- Sen) olmak üzere meslek birlikleri çalışmaları sürdürmekte. Ben de İzmir temsilcileriyim. Müzik işi yapanların bu anlamda sıkıntıları büyük. Tabii ki diğer salonlarla anlaşmalar öncesinde yapıldı. Ücret artışı oldu ama enflasyon nedeniyle  yaptığımız yapılan ücret artışlarının müzisyenlere uygun olmadığı ortaya çıkıyor. Elbette mekan sahiplerinin de durumu ortada. Onlar da zorluk çekiyorlar. Ama tabi bu konuda müzisyenlerin kesinlikle sendikalı olmaları gerekiyor. Alınan ücretler çok önemli ama emeklilik konusu daha fazla önem taşıyor. Yeni bir taslak ve SGK kapsamında müzisyenlere yönelik çalışmaları olacak" şeklinde konuştu.

sergül motorcu (2)

"EVLENECEK ÇİFTLER BİR SENE ÖNCEDEN GELSİN"

Sergül Organizasyon Sahibi Sergül Motorcu, "Düğün sezonu açıldı ve çok yoğunuz. Doğum günü, nişan organizasyonu, kına organizasyonları yapıyoruz. Düğün salonları ile anlaşmalarımız var. Nedime isteyenler oluyor, dans gösterileri yapıyoruz.  Günde 8 tane nişan masası kuruyoruz. Düğün salonlarında günde 4 tane kına organizasyonumuz oluyor. Mayıstan itibaren eylül ayına kadar doluyuz. Bu nedenle evlenecek çiftlerimize önerilerimiz bize bir sene önceden gelmeleri. Sünnet organizasyonlarımız da oldukça fazla. Organizasyon paketlerimiz var. Herkes bütçesine göre bir şey seçiyor. Bindallı veriyoruz. Kınalarını dağıtıyoruz. Kına tahtları oluyor. Talep o kadar yoğun ki, çiftlerimiz önemli günlerinde yanlarında olmamızı istiyorlarsa en erken şekilde bize ulaşmaları gerekiyor. Düğün sezonunda gerçekten gece gündüz yoğun çalışıyoruz" dedi.