Kiralık Şehir İzmir!

İzmir’in kalbi konumundaki işlek caddelerinde yıllardır hizmet veren birçok esnaf, pandemi kısıtlamaları nedeni ile aylarca iş yapamayınca düşen satışlardan sonra dükkânlarını kapatmak zorunda kaldı.

Güncel 18.08.2021 - 10:41 18.08.2021 - 10:41

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN Artan kiralar, düşen işler, belirsiz gelecek ve hükümetin açıkladığı destek paketinin yetersiz kalması sonucunda her geçen gün dükkân camlarına yeni bir kiralık ilanı eklendiğini belirten İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “İzmir’de Alsancak, Bostanlı, Karşıyaka, Buca ve Bornova’da ve birçok yerde kiralık ilanlarının artışını görmekteyiz. Maalesef ilerleyen süreçlerde de bu artışı öngörmekteyiz” dedi.

 

BORÇLAR DEVAM EDİYOR
Esnafın pandemiden kaynaklı borçlarının devam ettiğini belirten Güleroğlu, “Hükümetin pandemi başladığı zaman kiracı esnafını korumaya yönelik çıkardığı kira ertelemesine dair yasa geçtiğimiz aylarda kalktı. Mal sahipleri kiracılara alacaklarına dair takip başlattı. Dükkânları kapalı olduğu halde kiralarını ödemek zorunda kalan esnaf bu dönemde iş yapamayınca kiralarını da ödeyemedi. Böyle olunca esnaflar yıllardır hizmet verdiği yerlerini boşaltmak zorunda kaldı” dedi.


Hükümetin pandemi sürecinde esnafa destek olmak ve bir nebzede olsa yaralarını sarması için açıkladığı destek paketi ile esnafın ihtiyacı olan rakamlar arasında çok fark olduğunu belirten Güleroğlu, “Aylarca kapalı kalan dükkânlar oldu. İzmir gibi bir şehirde merkezi lokasyonda olan dükkânların kiraları 15 bin TL’den başlıyor ve ortalama 25 ile 35 bin TL arasında değişiyor. Hükümetin açıkladığı destek paketi ise bin TL ile 3 bin TL arasında yardımı içeriyor. Bu durumda esnafların ayakta kalması ve dükkânlarını kapatmamasının mümkün olmadığı görüyoruz” dedi.


Koronavirüste sürekli yeni bir varyant çıkması ve aşılamada da istenilen rakamlara ulaşılamaması üzerine yakın zamanda olası tekrar bir kapanma durumunda kiralık sayısında bir artış olabileceğini belirten Güleroğlu, “Bu süreçte birçok mal sahibi kiralarında indirime gitti ama bazı mülk sahiplerinin de tek geçim kaynağı kira olmasından dolayı böyle bir indirime gitmemesi sonucu ayakta kalan az sayıda esnafın tekrar bir olası kapanma da dükkânlarını kapatacağını öngörüyoruz. Temennimiz böyle bir durum olmaması yönünde ve şimdiden buna dair hükümetten adımları bekliyoruz’’ dedi.

Meskenler ofise dönüştü 
Emlak sektöründe faaliyet gösteren Itır İrem Bağı ise yaşanan sorunlara ilişkin, “Özellikle restoran, cafe ve otel işletmecileri sektörlerinde değişiklik yoluna gittiler. Bu sebeple son dönemde devren kiralık ve satılık portföy sayısında artış var. Bazı işletmeler paket servise yönelerek durumu toparlamaya çalışsalar da sektörlerin genelinde bir olumsuzluk söz konusu’’ ifadelerini kullandı.


Evde geçirilen zamanın arttığını ifade eden Bağı, “Çoğu çalışan bu dönemde evden çalışma durumunda kaldı ve bunun sonucunda konutların işlevi ''barınma ve ofis'' olarak değişti. Bu durum evde fazladan çalışma odası ihtiyacına sebep oldu. Vatandaşların, şehir merkezinden uzak arsa ve müstakil evlere olan talebi artarken merkezde oturmayı tercih edenler için teras, bahçe ve balkonlar ekstra önem kazandı’’ dedi.

TURİSTLERİN DÖVİZ MUTLULUĞU
Bağı, “Türkiye'de son bir yıl içerisinde satılık konutlara turistlerin yoğun ilgisi oldu. Özellikle dövizin artışıyla beraber Akdeniz ve Ege bölgelerinde mülklerin fiyatları da diğer bölgelere oranla yüzde 30 daha fazla artış durumda’’ dedi. Bağı, “Merkez bankasının yaptığı çalışmaya göre kredi faizlerindeki yüzde 1’lik düşüş konut fiyatlarına yüzde 2.1’lik artış olarak yansıyor. Global ve yerel krizlerde toplumlar ilk olarak gayrimenkul yatırımı ve konut alım fikirlerini ertelemeyi düşünüyorlar. Bu sebeple Kovid-19’un konuta olan talebi aşağıya çektiğini söyleyebiliriz’’ ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@