Kiraz yetiştiriciliği yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalarından biri fidan seçimidir. Bu noktada güvenilir kurumlardan sertifikalanmış olan fidanları tercih ederken, bölgeye uygun olan türün seçilmesi gerekiyor.

Kiraz yetiştiriciliği yapılacak bahçenin veya alanın düzenlenmesi için öncelikle toprağın uygun bir biçimde işlenmesi gerekiyor. Bölgenin bir önceki ekinden iyice temizlenmiş olması, toprağın yabancı otlardan arındırılmış olması oldukça önem taşımaktadır. Ormanlık bölgelere yakın yerlerde bahçede veya alanda tarım yapılmaması, kiraz yetiştiriciliği için eğimli veya yamaçlı bölgelerin kullanılması öneriliyor.

Ayrıca kuzey-güney yönündeki sınırların belirlenmiş olması önem arz ediyor. Asıl olarak kirazın çeşidi ile birlikte dikim mesafesinin belirlenmesi de bu aşamada büyük önem taşıyor. 

Ilıman iklim bölgeleri için sonbahar mevsimi önerilirken diğer kiraz yetiştiriciliği yapılan bölgeler için ise ilkbahar mevsiminin başı dikim için önerilmektedir. Ayrıca dikim öncesinde, fidanların hasar almış kısımlarının da temizlenmiş olması gerekmektedir. Köklerin korunması için ilaç kullanımı da bir o kadar gerekli olan durumlardandır. Bunun dışında fidanların toprakla buluşturulması sırasında tarımsal gübre kullanın da verimi oldukça artırıyor. Dikim esnasında aşılama bölgesinin toprağın 5 cm mesafelik üzerinde kalmasına dikkat etmek gerekiyor.

Kiraz yetiştiriciliği için tercih edilmesi gereken toprağın su tutma kapasitesi kontrol ederek yüksek kapasiteye sahip olanın kullanılması önem taşımaktadır. Toprağın pH derecesi de 5.5–7.5 aralığında olması gerekmektedir. Unutulmaması gereken noktalardan biri de kirazı mantarlardan korumaktır. Nemi gereğinden fazla olan topraklarda phytophthora ağaç çeşitlerinin hasar alma olasılığı oldukça artıyor. 

Kiraz yetiştiriciliğinde döllenme

Kiraz yetiştiriciliği yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de döllenmedir. Kiraz çeşitlerinin verimleri uyuşmazlık sorunları sebebiyle azalabiliyor. Kendisine ait çiçek tozları ile döllenememe ve yetiştirilen bölgedeki diğer kirazların polenlenmesiyle birlikte kendi çiçek tozlarıyla döllenmeyen kirazlar diğer çeşitlerden yararlanmak zorunda kalıyor. Verimli olmayan kirazlarla bahçe kurulması gibi bir sorunda en az iki adet polen üreten kiraz tozlayıcısının bulunması gerekiyor. Tozlayıcıların ise kiraz sayısına oranla ⅛ olması öneriliyor. Bunun dışında çiçeklenme döneminde, bahçeye minimum 2 dekara 1 kovan olacak şekilde arı yerleştirmek gerekiyor. Bu sayede meyve verme oranında artış sağlanıyor.