Ülkemizde her gün yaklaşık olarak 600, her saat başı 27 adet trafik kazası gerçekleşmektedir. Özellikle buzlu yolda gerçekleşen trafik kazası ölüme bile sebep olabilmektedir. Aşırı hız, fazla yük taşımak, alkollü araç kullanmak ve bazı ilaçların kullanılmasından sonra araç kullanmak gibi birçok sebep trafik kazası ile sonuçlanarak pek çok kişinin hayatını kaybetmesine neden olabiliyor. Bu sebeple özellikle de kışın sisli günlerde far ayarlarını kontrol etmek, tehlikeli sürüş ve yakın takipten gibi durumlardan kaçınmak, bisiklet ve motosiklet kullanırken mutlaka kask kullanmak gibi basit önlemler hayat kurtarmaktadır. 

Özellikle kış mevsiminde gerçekleşen aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi sebepler ile birlikte sürücülerin görüş mesafesi azalmakta, taşıtların fren ve durma mesafesi artmakta, taşıt kullanma ve seyahat konforu bozulmakta ve buna bağlı trafik güvenliği olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Trafik kazası için almanız gereken en önemli önemler ise;

  • Araç sigortanızı yaptırmanız:

Özellikle kötü hava şartlarının etkisini yavaş yavaş göstermeye başladığı aylarda, yola çıkmadan önce Kasko Sigortası ve Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak trafik kazası için alınabilecek ilk tedbirlerden biridir.

  • Trafikte sakin olmanız:

Trafikte sinirlerinize yenik düşmeniz ya da strese girmeniz sebebiyle hem kendinize hem de başkalarına zarar verecek durumlar ile karşılaşmanız oldukça muhtemel bir sorundur. Bunun dışında trafikte işler istediğiniz gibi gitmediğinde panik olmanızda mümkündür. Dolayısıyla her zaman ve özellikle de zorlu hava şartlarında araç kullanırken sakin ve sabırlı davranmak oldukça önem taşımaktadır.

  • Aracı acele etmeden kullanmanız:

Araç kullanırken aceleci olmak trafik kazası yapmanıza sebep olabilir. Özellikle görüş mesafesinin daraldığı sisli havalarda ve kar ve buzun hakim olduğu günlerde araç acele etmemeniz gerekir.

  • Araç mesafesini korumanız:

Önünüzdeki araç ile takip mesafesini mutlaka korumalısınız. Araç mesafesini korumak, öndeki aracın yapacağı ani hareketlere karşın sizi meydana gelebilecek trafik kazası için koruyabileceğini unutmamalısınız.

  • Kış lastiğini taktırmanız:

Her yıl 1 Aralık tarihinden itibaren aracınıza kış lastiği takmanız zorunlu ve oldukça önem arz eden bir durumdur. Bu nedenle de aracınızda bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.