Kış lastiklerini, yaz lastikleri ile karşılaştırdığımızda farklı özelliklere sahip olduğunu görürüz. Kar ve buz üzerinde çekişi arttıracak özelliklere sahip olan kış lastiklerini bazı Avrupa ülkeleri, yasalarca kullanılması zorunlu hale getirmiştir. 

Hava sıcaklığı düştüğü zaman arabaların normal lastikleri sertleşir ve bununla birlikte kış koşullarında kullanım güvensiz olur. Kış lastiklerindeki bileşikler normal lastikten farklı olarak kötü hava koşullarında sizlerin ve araçtaki diğer yolcuların güvenliğini artırıyor. Kış lastiği kullanmamak, lastiğin kullanılması gereken hava koşullarında kaza riskini artırabilir. Bu nedenle güvenli bir yolculuk için dikkat edilmesi gereken hususlar arasında lastik kullanımı da var. 

Kış lastiği kullanmanın önemi

Kış lastikleri kullanımı için sadece yağmur, kar ve buzlanma gibi kötü hava durumlarını beklemenize gerek yok. 7 derecenin altındaki hava koşullarında, ıslak ya da kuru zeminlerde rahatlıkla kullanılabilir. 
Ayrıca, trafik kanunu ve ilgili kara yolu trafik yönetmeliği gereğince; arabada kullanılan kış lastiğine ek olarak buzlu ve karlı yollarda kar zincirinin de araçta bulundurulma zorunluluğu vardır.

Kış lastiği kullanırken diş derinliğine dikkat edilmelidir çünkü bu derinliği azalmış olan lastikler su tahliyesi yapamaz ve arabanın fren mesafesinin uzamasına neden olur. Bu nedenle lastiklerin diş derinliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Kış lastikleri, daha kısa fren mesafesi ile kaygan ve ıslak yollarda aracın güvenliğini artırır. Özelliklerinden ötürü 7 derecenin altındaki hava koşullarında sertleşmez, tutunma özelliği sürer ve güvenli bir yolculuk oluşmuş olur. 

Kış lastiğinin arabalarda 4 lastiğe de takılması gerekmektedir. Bu nedenle yalnızca çekiş olan tekerleklere takılması yeterli değildir. Kış lastikleri, araca ilk takıldığında yaklaşık 200-300 km kuru zeminde kullanılması önerilmektedir.

Kış lastiğinin yola daha iyi tutunması için hava basıncını düşürmek yanlış bir işlemdir. Kış ve yaz lastiklerinin hava basınçları kesinlikle lastik ve araç üreticisinin verdiği değerler olmalıdır. Eğer lastikteki hava basıncı düşürülürse, lastiğin yola tutunmayı artıran profilleri yetersiz basınçtan ötürü işlevini yitirmektedir. Yaz veya kış fark etmeksizin trafiğe çıkarken lastiklerinizin hava basıncını kontrol etmeyi unutmayınız.