Araç alımı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri kış lastiği de dahil olmak üzere aracın lastikleridir. Lastik değişimi, kış ve yaz lastiği konusu, lastik alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Araba alımı yaparken nasıl ki yedek parçalarının değişim kolaylığına ya da parça fiyatlarına dikkat ediyorsak, araç lastik değişiminde yaşayabileceğiniz süreci de öncesinde düşünmeniz gerekmektedir.

Arabanın en önemli parçalarından biri olan ve sürüş performansınızla doğru orantılı olacak olan lastik kalitesi, son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bu nedenle sürüş sırasında daha iyi bir performans elde etmek için alacak olduğunuz lastiği uzun ömürlü ve dayanıklı olması mühimdir. Alacak olduğunuz lastiği, araç kullanım alışkanlıklarınıza göre tercih etmeniz gerekmektedir. Örneğin uzun ömürlü lastiklerin fiyatları daha fazla olsa da, aracınızla uzun yola çok sık çıkıyorsanız bu lastikleri tercih etmelisiniz.

Kış lastiği seçerken dikkat etmeniz gerekenler2

Kış lastiği seçerken şunlara dikkat edilmesi gerekir;

1.     Kış lastiklerinde diş derinliği 3mm üzerinde olmak zorundadır.

2.     Lastik seçimi yaparken araç üreticisinin önermiş olduğu lastik ölçüsüne dikkat edilmelidir.

3.     Kış lastiğinin hangi zamanda üretildiği de önemlidir. Satın alınacak lastiğin üretim yılının üzerinden 5 yıl geçmemiş olması gerekmektedir.

4.     Kış lastiği yaz lastiği kadar sessiz kullanıma sahip lastikler değildir. Ayrıca kış lastiklerinin yakıt tüketimini de artırdığı detayı unutulmamalıdır. Bu sebeple alınacak lastiğin yakıt tüketimi ve kabin iç sesi gibi özellikleri mutlaka kontrol edilmelidir. 

5.     Kış lastikleri satın alınırken 4 adet alınmalıdır.

6.     Söz konusu lastikler kış aylarından önce alınarak değiştirilmelidir. Bu zaman dilimi, her bölgede farklılıklar gösteriyor olsa da genellikle ekim ve kasım aylarında başlayıp havaların ısınmaya başlayacağı mart ve nisan ayında biten bir zaman dilimidir.

Unutulmaması gereken noktalardan biri de kış şartlarında yaşanabilecek olası kazaların yaza göre çok daha fazla olmasıdır. Aracınızı kış şartlarına uygun şekilde hazırlamamanız durumunda kazalarla karşılaşma riskiniz oldukça fazladır. Ayrıca aracınızda kış lastiği takılı olsa dahi zincir bulundurma zorunluluğunuz devam etmektedir. Kış lastiği olduğu için zincir takmak zorunda olmamanız düşüncesi kötü sonuçlanabilecek durumlara ve ciddi kazalara sebep olabilir.