Türkiye'de kış lastiği uygulamasına geçilmesiyle alım gücü olmayan ve şehir dışına çıkmak zorunda olan vatandaş kış lastiği kiralamayı tercih ediyor

Dövizde yaşanan artış nedeniyle lastik fiyatları da iki katına çıktı. Kış lastiği uygulamasına geçilmesi birlikte gücü olmayan vatandaşlar kış lastiği almak yerine kiralamayı tercih ediyor.

Fadime ALTANHAN / YENİGÜN - Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve yük taşıyan araçlarda kış lastiği takılmasını illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belli zamanlarında zorunlu tutuyor. İzmir'de 1 Aralık itibariyle başlayan kış lastiği uygulaması şehir içinde zorunlu olmasa da şehir dışına çıkmak durumunda kalan vatandaşlar zor durumda kalıyor. Sürücüler kış lastiğinde satın alma yerine kiralama yoluna gidiyor.

erhan kesici-yenigün

"KIŞ LASTİĞİ GÜVENLİĞİ SAĞLAR"

İzmir'de şehir içinde kış lastiği zorunluluğunun olmaması nedeniyle çok fazla satış olmadığını söyleyen oto lastik firması yetkilisi Erhan Kesici, "İzmir'de hava sıcaklığının çok düşük olmaması nedeniyle İstanbul, Ankara'da olduğu gibi kış lastiği takma zorunluluğu yok. Bunun zorunlu olmasının sebebi yaz lastiklerinin 7 derecenin altında sertleşerek yol tutuşunun oldukça azalması. Kış lastikleri mevsimine uygun olarak çok düşük sıcaklıklarda bile yol tutuşu oldukça güçlü olduğu için tercih ediliyor. Kış lastiği güvenliği sağlıyor" dedi. Kış lastiği fiyatlarının yüksek olması nedeniyle mecbur olmayan kimsenin almak istemediğini söyleyen Kesici, "Kış lastikleri araçlara göre farklılık gösteriyor. Buna bağlı olarak da fiyatları değişiyor. Standart ebatta bir kış lastiğinin en düşük fiyatı 750 liradan başlıyor. Bir takımı 3 bin liraya geliyor. Büyük firmaların kış lastiklerinin fiyatları ise daha yüksek. Tanesi bin, bin 500 arasında değişiyor" diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Sınav kapıya dayandı gençlerde kaygı başladı Sınav kapıya dayandı gençlerde kaygı başladı

"LASTİK KİRALAMAK DAHA UYGUN"

İnsanların ekonomik gücünün yaşanan kriz nedeniyle düştüğünü söyleyen Kesici, "Birkaç günlüğüne şehir dışına çıkacak vatandaşlar çok büyük paralarla satın alamayacağı için kiralık kış lastiği verip veremeyeceğimizi soruyor. İki gün önce bir vatandaş İstanbul'a gitmesi gerektiği için kış lastiği kiralamak istedi. Gelen kişinin aracı lüks olduğu için bir takım kış lastiği 8 bin liraya mal olacakken kiralayarak 2 bin liraya gelmiş oldu. Kendisine elimizde olan 4 tane lastik verdik. Aracın kendi lastiklerini de dükkanımızda muhafaza ettik. Herhangi bir yarık, patlak gibi bir durumda ise lastiğin gerçek fiyatının alınacağını söyledik. İnsanların alım gücünün düşük olması ve İzmir'de böyle bir zorunluluğun olmaması nedeniyle kış lastiklerini kiralayarak vatandaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. 

"Fiyatlar yüzde 200 arttı"

Kış lastiği fiyatlarının yüzde 200 artış gösterdiğini söyleyen oto lastik firması yetkilisi Akay Özcan, "Kasım başında 400 lira olan lastik aralık ayı başında 800-900 liraya çıktı. Alım düştü, insanlar ihtiyacı varsa alıyor. İzmir trafiğinin yüzde 40'ını kapsayan resmi kurumların ve şirketlerin araçlarında kış lastikleri oluyor. Filo kiralamalarında şirketler sorunlarla karşı karşıya kalmamak için zorunlu tutuyorlar. Şehirlerarası yapsın yapmasın resmi araçlarda ve bilinen firmalarda bu zorunluluk var" dedi.

lastik-akay ozcan-yenigün

"KİRALAMA TALEBİ FAZLA"

Kış lastiği kiralamak isteyenlerin fazla olduğunu söyleyen Özcan, "Biz kiralama yapmıyoruz, onun yerine ikinci el ürünlerimiz vardı, onları sattık. Bu yıl ikinci eller daha fazla rağbet görmeye başladı. İnsanların alım gücü düştüğü için isyan ediyorlar. Kiralamada talep var ancak bunu temin edecek kadar ürün yok. Fabrikalar mal göndermiyor, stok yok. Kiralama yapan eskiden vardı ama şimdi kimse malının riske etmek istemiyor. Bu tarz talepler çok fazla geliyor" diye konuştu. İkinci el lastiklerin bu yıl sezonu çıkarmadığını söyleyen Özcan, "bu yıl ikinci el de 300 takımdan fazla lastik takıldı. Talep hala var ama ürün yok. Geçtiğimiz yıl bu kadar satılmamıştı. Bunun nedeni de bu yıl havaların çok soğuk ve kar yağışlı geçmesi" açıklamalarında bulundu.

"Kış lastiği arabanın frenidir"


Kış lastiği uygulamasına büyük önem verdiklerini dile getiren İzmir Kamyoncular ve Kamyonetçiler Odası Başkanı Ali Topal, "Kış aylarında kar ve buzlanmanın olması nedeniyle kış lastiği kullanımına önem veriyoruz. Bunu sadece yasalar istediği için değil güvenliğimiz açısından yapıyoruz. 1 Aralık itibariyle bütün üye arkadaşlarımız kış lastiği uygulamasına geçtiler. Kış lastiği sadece bizim güvenliğimizi sağlamaz, aynı zamanda diğer araçların güvenliği içinde kış lastiğinin takılması gerekiyor. Kış lastiği arabanın frenidir" dedi. 

ali topal-yenigün

Özellikle terminallerde denetim yapılıyor


İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri tarafından verilen bilgiye göre, yolcu ve yük taşıyan araçlarda kış lastiği kullanma zorunluluğunun olduğu söylendi. Meteorolojiden alınan verilere göre İzmir'de hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmemesi nedeniyle şehir içinde kış lastiği takma zorunluluğunun olmadığını söyleyen yetkililer konuyla ilgili olarak özellikle otobüs terminallerinde denetimlerin yapıldığını ifade etti. İzmir'den Ankara'ya gidecek olan bir yük kamyonun Uşak, Afyon gibi kar yağışının ve soğuk havanın etkili olduğu bölgelerden geçmesi nedeniyle kış lastiği olmadan yola devam etmesine izin verilmediğini söyleyen yetkililer, kış lastiği takmayan araçlara idari para cezası kesilerek yola devam etmesine izin verilmediğini belirtti.