Kış mevsiminin ülkemizin tümünde etkisini göstermeye başlamasıyla kış meyveleri de tezgahlardaki yerlerini almaya başlamıştır. Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların salgın şeklinde kendisini gösterdiği bu havalarda hastalıklardan korunmanın en önemli yollarından biri de bol bol vitamin tüketmek. Kışın doğru yiyecekleri tüketmek sağlıklı kalabilmenin en büyük yöntemi. Bunun için de içerisinde barındırdıkları yüksek vitaminler ile kış meyveleri en pratik yollardan bir tanesi. Peki "Hangi kış meyveleri hangi vitaminleri barındırır, hangi hastalıklardan korur?" :

Kışın tüketilecek meyveler

  • Ayva: Ayva, içerisinde bulunan A, B ve C vitaminleri ile belirli rahatsızlıkları gidermede çokça faydası bulunan kış meyvelerinden bir tanesidir. Hamilelik döneminde yaşanan bulantıları gidermesi ve bebeğe sağladığı besin katkısı ile bu dönemde tüketilmesi önerilen bir meyvedir. Ayrıca tokluk hissi sağlayarak mide asitlerinin ani yükselişlerini önleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Nar: Bağırsakları koruyucu özelliği bulunan nar, aynı zamanda antioksidan özelliği ile kilo vermeye yardımcı olan bir meyvedir. İçerdiği A, B2 ve C vitaminleri ile vücuda yayılmış bakterilerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Kansızlığa da iyi gelen nar; idrar söktürücü, tansiyon düşürücü ve grip ve soğuk algınlığına karşı vücut direncini arttırıcı özellikleri ile de bilinmektedir.
  • Armut: Yüksek bir lif kaynağı olan armut da soğuk havalarda sizi hasta olmaktan koruyacak kış meyvelerinden bir diğeridir. Bulundurduğu fosfor, folik asit, B1, B2, B3 ve C vitaminleri sayesinde böbreklerin doğru çalışmasına ve bağışıklığın güçlenmesine destek vermektedir. Bunun yanı sıra mide rahatsızlıklarına, kabızlığa ve eklem ve romatizma iyi geldiği bilinmektedir.
  • Muz: Artık her mevsimde tezgahlarda görebildiğimiz muz da aslında kış meyvelerindendir. Tıpkı ayva ve armut gibi başta mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelen muz, aynı zamanda A ve B6 vitaminleri sayesinde kolesterolü dengeleyen ve ateşli gribe iyi gelen bir meyvedir. Tatlılarda da sıklıkla kullanılan muzun, kan değerlerini dengeleyici özelliği de bulunmaktadır.
  • Kivi: Kivi de tam bir A ve C vitamini deposudur. Bunların yanında içerdiği potasyum ile görme yetisini destekleyici, alerjik reaksiyonları azaltıcı, solunum yollarını koruyucu ve hücre / kemik gelişimini destekleyici özellikleri bulunmaktadır.

Listede yer almayan greyfurt, elma, portakal, mandalina ve cennet elması gibi meyveler de benzer vitaminlere sahip ve hastalıkları önleyici diğer kış meyveleridir.