Doğan Karabulut'un 21 Temmuz 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Bugünkü yazım yine uluslararası ilişkiler arenasından yani dış politikadan ilginç notlar içeriyor; buyrun…

·         Ukrayna’da olan bitenler konusunda en tutarlı olanlardan biri Çin Halk Cumhuriyeti… Ülkenin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in Ukrayna krizinde taraf olmadığını ama kayıtsız seyirci de olmayacağını söyledi. Herkesin Ukrayna sürecinden dersler çıkarması gerektiğini vurgulayan Çinli Bakan, barışa ulaşmak için taraflara “dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik mimarisini oluşturma” çağrısında bulundu.

Emperyal Batı güçleri böyle şeylere kulak asar mı, orası ayrı hikaye!

·        ABD’de CNN’in yaptığı bir anket Joe Biden'a olan desteğin çok büyük bir oranda azaldığını, Amerikalıların özellikle ülkenin genel durumu ve ekonomik durum konusunda yönetime güvenini kaybetmekte olduğunu göstermiş… Hadi rakamları da vereyim; % 38 durumdan memnunken, % 62’nin “sıtkı sıyrılmış” gözüküyor. Durum onu gösteriyor ki, ABD halkı da ilerlemeye başladı (!), tek handikapları ülkeyi Joe Biden’ın yönetiyor olduğunu zannetmeleri!

·        ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü (detay seven ama İngilizce bilmeyenler için not; soyadı “fiyat” anlamına gelen adam!) (Farkında olmayanlar için bir not daha; adı aslında Edward) Ned Price, Çin’e, Rusya’ya silah satması ya da herhangi bir yardım amacıyla yaptırımları aşmaya çalışması durumunda, yüksek bedel ödetecekleri tehditlerini savururken, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB'nin Ukrayna'ya 500 milyon Euro'luk bir askeri yardım daha yapacağını açıkladı. “Barış-barış!” diye orasını burasını yırtan adamların tavırlarına bakar mısınız!

·        Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaşabilmesini sağlama yolunda Türkiye’nin girişimleri gerçekten alkışlanacak düzeyde… “Savaşan taraflar”a eşit uzaklıkta olduğu için her iki tarafın da saygı gösterdiği ülkemizin bu çabası –kim ne derse desin- tarihe kazınacak bir hamle… İnşallah sonuç olumlu olur; girişimler başta Türkiye olmak üzere, Rusya, Ukrayna ve bütün dünyanın hayrına olur.

Yeni notlarda buluşmak üzere hoşça kalın…