İnsan bedeni mevsim değişikliklerinden fazlasıyla etkilenmektedir. Vücudumuzun en büyük organı ve en göz önünde olan organı deride bu etkiler kolayca gözlenmektedir. Özellikle yaz aylarında sürekli güneş ışığına, deniz suyuna ve terlemeye maruz kalan cilt yorulur, kurur ve hassaslaşır. Yaz mevsimi sonrasında cilde gereken özeni göstermek ve gerekli bakımı yapmak çok önemlidir. Yaz mevsiminde güneşli günlerin artması ile cildi korumak için güneş kremleri sıklıkla tercih edilir. Cildi güneşten korumanın en iyi yollarından biri olan bu kremler oldukça popülerdir. Sonbaharın ve kışın gelişi ile azalan güneşli gün sayısı insanlar bu kremleri rafa kaldırır. Fakat sanılanın aksine kışın günlük yaşamda güneş kremi kullanmak cilt için çok önemlidir. Peki neden?

Hava sıcaklığının düşmesi güneş ışınlarının azalmasına neden olmaz. Ayrıca gözden uzak olsalar bile bu ışınlar cildinize ulaşmayı başarır. Cilde zarar veren UV ışınları yaklaşık %80’e kadar bulutların filtresinden kurtulmayı başarır ve cildinizi etkiler. Dünyayı güneşten koruyan ozon tabakası, zararlı ışınları daha bize ulaşmadan emiyor. Ozon üretimi yüksek sıcaklıklarda hızlanırken düşük sıcaklıklarda yavaşlıyor. Bu yüzden yaz aylarında görece daha kalın olan ozon tabakası kış aylarında incelir. Bu nedenle güneş ışınları karşısında daha geçirgen bir hal alır.

Kayak, snowboard gibi kış aylarının popüler sporları yapılırken cilt, karın ve buzun yansıtıcı etkisinden dolayı daha çok güneş ışığına maruz kalır. Kış aylarında zaten rüzgardan ve soğuktan dolayı hassaslaşan, kuruyan ve yıpranan cildiniz güneş ışınları karşısında daha savunmasız olur. Bu yüzden kış aylarında UV ışınlarının zararı çok daha büyük olur.

Bu sebeplerle kış aylarında güneş kremi kullanmak büyük önem taşır. Güneşin zararlı ışınlarından hassas cildinizi koruyarak yaşlanmasını ve kırışmasını önleyerek daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt kanseri riskini de en aza indirir. Güneş kremine ek olarak güneş gözlüğü ve şapka kullanarak da zararlı UV ışınlarından korunabilirsiniz.

Güneş kremi nasıl seçilmeli ve kullanılmalı?

Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan geniş spektrumlu güneş kremleri tercih edilmelidir. Bu şekilde cildinizi hem güneş yanıklarından hem de yaşlanmadan ve kanserden koruyabilirsiniz. Bunun yanı sıra güneş koruma faktörü(SPF) oldukça önemlidir. SPF ne kadar yüksek olursa cilde gelen ışınlar o derece filtrelenir. Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus cilt tipine uygun olan ürünün seçilmesidir. Kuru ciltliler biraz daha yoğun kremler, yağlı ciltliler ise daha akışkan ve yağsız ürünler kullanmalıdır. Güneş kremleri suya dayanıklı olmadıkları için suya girildiğinde veya terlendiğinde mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.