İlkbahar/yaz meyve ve sebzelerinin yerlerini kışın tüketilen meyve ve sebzelere bıraktığı görülüyor. Peki kışın en çok tüketilmesi gereken meyve ve sebze hangileri? Bu meyve ve sebzelerden hangileri hangi vitaminleri içeriyor ve vücudumuza sağlık açısından ne gibi yarar sağlıyor? İşte bu soruların merak edilen cevapları.

Kış sebzeleri

  • Brokoli: Kış meyve ve sebzeleri denildiğinde akla ilk gelenlerden olan brokoli; A vitamini, potasyum ve folik asit açısından zengin bir sebzedir. Mide ve yemek borusu kanseri riskinin azalmasına da yardımcı olur.
  • Ispanak: Protein, demir ve magnezyum kaynağı olarak bilinen ıspanak içerdiği A, C ve E vitaminleri ile vücudun neredeyse her işlevine olumlu katkı yaparken aynı zamanda mide kanserini önlemeye de yardımcı olur.
  • Lahana: İçerdiği vitaminler ve yaşlanmayı önleyici olarak kabul edilen selenyum minerali ile lahana sağlıklı bir cilde kavuşmanızı ve bağırsakların iç yüzeylerinin korunmasını sağlıyor.
  • Pırasa: Çok güçlü bir antioksidan olan pırasa, içerdiği A vitamini ile sindirim sistemini uyaran ve bol miktarda çinko ve flor içeren bir kış sebzesidir.

Bu yazılanlar dışında kabak, karnabahar, kereviz, turp ve pancar gibi diğer vitamin deposu sebzeler de kış mevsiminin gelmesiyle tezgahlardaki yerini almaya başlamıştır.

Kış meyveleri

  • Nar: Nar, içerdiği A ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendiren, kışın sıklıkla tüketilmesi gereken ve halsizlik durumlarına iyi gelen bir meyvedir.
  • Kivi: Tam bir C vitamini deposu kivi, aynı zamanda enfeksiyonla mücadelede ve cilt kusurlarını engellemede önemli fayda sağlamaktadır.
  • Greyfurt: İçerdiği yoğun C vitamini ile greyfurt; kan basıncını dengeleyen, kalp sağlığını koruyan, kasları güçlendiren ve sindirime yardımcı bir kış meyvesi olarak öne çıkar.
  • Armut: Bronşit, öksürük ve verem tedavilerinde destek gıdası olarak kullanılan armut, yüksek miktarda potasyum ile A ve B vitaminleri içerir. Çekirdekleri de kaynatılıp içilerek ishal tedavisinde kullanılabilir.
  • Portakal ve mandalina: Mandalina ve portakal, içerdikleri C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansere karşı koruyan meyvelerdendir.  “Soğuk havalarda tüketilmesi en faydalı meyve ve sebzeler hangileridir?” sorusuna verilen ilk yanıtlar olan mandalina ve portakal, nezle ve gripten korunmaya da yardımcı olur.