Havaların iyiden iyiye soğumasıyla birlikte kışlık kıyafet sezonu kendini göstermeye başladı. Özellikle pandemi döneminde uzun süreler evde kaldığımız kış aylarında kışlık kıyafet alışverişini erteleyen birçok kişi, soğuk kış aylarında giyecekleri ve modaya uygun kıyafetleri olmadığını fark etti. Peki, kışlık kıyafet alışverişi sırasında nelere dikkat etmelisiniz? 

Kışlık alışverişinde püf noktalar

Hem kış hem de yaz aylarında alışverişe çıkıldığında öncelikli istekler, ucuz ve doğru kombinlerde kıyafetler alabilmektir. Fakat kışlık kıyafet alışverişi sırasında içerisinde sıcak tutabilecek yünlü ya da termal ürünlerin tercih edilmesi de önemlidir. Yaşanılan bölgelerin soğukluğu da göz önünde bulundurularak, içerisine soğuk almayacak ve vücut sıcaklığını koruyacak yünlü, termal ya da içerisine içlik giyilebilecek kıyafetler tercih edilmelidir. Özellikle polyester kumaşlardan üretilen ürünlerden yaz veya kış fark etmeksizin uzak durulmalıdır. Buna ek olarak, özellikle yünlü kumaşlardan üretilen ürünlerde yıkama, kurutma ve ütüleme gibi konuların hassas olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.
Palto, mont ve kazak gibi kışlık ürünlerin gün geçtikçe artan fiyatları el yakmaktadır. Bu yüzden kışlık kıyafet alışverişi sırasında hem ucuz ve bütçeye uygun hem de kombinlere uyacak ürünleri bulmak daha da zor bir hal almaktadır. Bu noktada yapılabilecek en doğru şey, kıyafet alışverişlerini sezon başlarına denk getirmemektir. Çünkü sezon açılışlarında mağazalar, özellikle yeni sezon ürünlerini tavan fiyatlardan satışa sunmaktadır. Fakat sezon sonlarında bu ürünlerin birçoğu, indirimli fiyatlarla satışa sunulmakta ve çok daha ucuza mal edilebilmektedir.
Alışverişe çıkmadan önce kıyafetleri düzenlemek ve mevcut kıyafetlere göre bir ihtiyaç listesi yapmak da önemlidir. Eğer alışverişe çıkarken neye ihtiyaç olduğu bilinerek alınacak kıyafetin yer alacağı kombine göre birkaç renk ve model belirlenmiş olursa kışlık kıyafet alışverişini çok daha az zaman harcayarak yapabilmek mümkündür.
Kıyafetlerin düzenlenip liste yapılarak çıkılan alışverişlerde de bazen istenilen renk ve modelde kıyafetler bulunamayabilir. Böyle bir durumda da en doğrusu birden fazla mağazayı gezmektir. Sadece 1 ya da 2 mağazada istenilen ürün bulunamadığında mağazalardaki satış personellerinin de etkisiyle ihtiyaç olmayan ürünler alınmamalıdır. Bu hem bütçeleri hem de kıyafetleri yerleştirme ve sığdırabilme konusunda kıyafet dolaplarını olumsuz yönde etkileyecektir.