Birçok insan kitap okumayı boş zamanlarını değerlendirmek için kullanıyor ve boş zaman bulamayan insanlar da kitap okuyamıyor. Nitekim, okumayı bir alışkanlık haline getirmek için yapılabilecekler vardır. Bu yazıda, kitap okuma alışkanlığı kazanmak için yapılabilecekler hakkında bilgi verilmiştir. 

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır
 

1. Kitap seçimine dikkat etmek
Bir kitabı sadece popüler olduğu için satın alıp okumaya çalışmak yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Romanın, hikayenin veya şiirin popüler olması önemli değildir. Okuyucunun tarzına uygun ve severek okuyacağı bir roman olması gerekir.  Okumayı alışkanlık haline getirmek isteyen kişilerin öncelikle hangi tarzlardan veya konulardan hoşlandığını belirlemesi gerekir. 
2. Sayfa sayısına dikkat etmek
Bu alışkanlığı yeni yeni kazanmaya çalışan kişiler tercih edecekleri romanların kalın sayfalı ve okunması zor olmamasına mutlaka dikkat etmelidir. Ağır ve okunması zor romanlar insanları bu alışkanlıktan çok kısa sürede vazgeçirebilir. 
3. Hedef koymak
Yeni başlanan bir roman için gün içerisindeki uygun olma durumuna göre hedef sayfa sayısını belirlemek iyi bir seçenektir. Bu sayfa sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Örnek olarak, gün içerisinde 40 sayfa kitap okumayı kişi kendine hedef olarak belirlerse romanı planlı bir şekilde bitirme ihtimali daha yüksektir. Nitekim, okunan roman kişiye zevk vermiyorsa ve sadece okumak için okuyorsa kişi kendini zorlamamalıdır. 
4. Yanında bulundurmak
Aslında hayatımızın birçok zamanı bir şeyleri bekleyerek geçmektedir. Örnek olarak, metro beklemek, otobüsle eve gitmek, hastanede sıra beklemek, ders araları sadece ilk akla gelenlerdir. Çantada taşınan bir kitap sayesinde bu bekleme aralarının boş geçmemesi sağlanabilir. 
5. Liste oluşturmak
Bir ajanda yardımıyla okunan kitapların bir listesi hazırlanabilir. Bitmiş olan romanların isimlerini liste halinde görmek kişiye motivasyon sağlar.  Bu listeye ek olarak, okunmak istenenlerin de bir listesi oluşturabilir. 
6. Kulüplere katılım sağlamak
Birçok okulda kitap okumayı teşvik etmek amacıyla kurulmuş ve okumayı seven insanların bir araya gelerek okudukları romanları, araştırma kitaplarını veya hikayeleri tartıştıkları; onlar üzerine sohbet ettikleri kulüpler bulunur. Bu kulüpler kitap kulübü olabileceği gibi edebiyat kulüplerinin içerisinde de bu etkinlikler olabilir. Öğrencilerin belirledikleri bir günde düzenli olarak toplanmaları ve okumuş oldukları kitap hakkında konuşmaları iyi bir seçenektir. Kulüplere katılım sağlamak okuma alışkanlığı için yapılabilecekler listesinin en interaktif ve en güzel olanıdır.