“Kıyı semtlerin yarısı kadar hizmete razıyız”

51 senedir Konak'ın Güney Mahallesi'nde yaşayan ve 4 dönemdir muhtarlık görevini yürüten Akın Öz, temizlik ve asayiş sorunlarına dikkat çekti ve “Kıyıdaki semtlerin yarısı kadar hizmete razıyız” dedi.

Güncel 01.09.2021 - 16:59 22.09.2021 - 11:44

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Konak ilçesinde bulunan Güney Mahallesi'nde 4 dönemdir muhtarlık yapan Akın Öz, mahallesinde yaşanan sorunlara dikkat ekti. Her muhtarın bir amacı olduğuna vurgu yapan Muhtar Akın Öz,  mahallelinin en iyi şartlar içerisinde yaşamaları için çabaladıklarını, semtlerini daha iyiye götürmek istediklerini belirtti.  Muhtar Akın Öz, “51 seneden beri Güney Mahallesi'nde ikamet etmekteyim. Üç dönemdir muhtarlık yapmaktayım. Aslında hiç muhtar olmayı düşünmüyordum. Muhtar olmaya karar verme sürecim benim dışımda gelişen bir süreçti. İşimden dolayı çok yoğun çalışıyordum ve baba mesleği olan bisiklet tamirciliği yapıyordum. Emekli Binbaşı Mehmet Damaz adında bir muhtarımız vardı. Mehmet Damaz aday olacağı vakit, bana aza olmam için teklifte bulundu. Aza olmak istemediğimi fakat dışarıdan mahalleli olarak yardımcı olabileceğimi söyledim. Mehmet bey talihsiz bir kaza geçirince görevi ben devir aldım. 2004 yılından bu yana muhtarlık görevime devam ediyorum” dedi. 

muhtar (7)-1

“YETERLİ HİZMET ALAMIYORUZ”
Öz, “Her muhtar mahallesine bir şeyler yapmak için çabalar fakat ben bu mahallenin yerlisi olarak  esnafı olarak  İzmir’in merkezi konumundaki bu mahalleye hizmet gelmesi için olağanüstü çaba sarf ediyorum. Elimden ne geliyorsa yapmaya çalışıyorum ve yapmaya da hazırım. Fakat semtler arasındaki hizmet öncelikleri elimizi kolumuzu bağlıyor. Sahil kısımlardaki yerleşim yerlerine giden hizmetlerin yarısı bile mahallemize gelse ona da razıyız. Gelen her belediye başkanı, Güney Mahallesi'ne bir umut diyoruz fakat maalesef umut geldiği gibi gidiyor. Parti olarak değişmese de her dönem değişen bir Konak Belediye Başkanı var. Hizmetler aksıyor. Gelen belediye başkanı tam mahalleliyi tanıyıp projeleri başlatacakken sonraki seçimde başkanın değişmesi sonucunda süreç tekrar başa dönüyor. Bu da her seferinde beş yıl kaybetmemize neden oluyor. Bu nedenle ben de muhtar olarak bu süreçte mahalleme bir şeyler katmak adına sürekli belediyemiz ile irtibat halinde bulunup istek ve arzularımızı belirtiyorum” ifadelerine yer verdi. 

“MAHALLEMİZ ÇOK GÖÇ ALDI”
Son dönemde göç oranının arttığını da ifade eden Öz, “Mahallemiz İzmir’in hastaneler bölgesinde ve ulaşımı kolay en güzel semtlerinden biri.  Mahallemiz yaklaşık 30 yıl önce yüzde 85’ini oluşturan Boşnak vatandaşlardan oluşuyordu. Tabii son yıllarda semtimiz çok göç aldı. Kuruçay’daki yıkımlar sonrasında oradaki vatandaşlarımız mahallemize taşındılar. Tabii bu göçler sonunda şu anda mahallemizin yüzde 15’ini Boşnaklar oluşturuyor. Şu anda kayıtlı seçmen sayımız 4 bin kişi iken yaşayan sakin sayısı 8 binin üzerinde” diye konuştu. 

muhtar (2)-1

“Esnafımız için proje istiyoruz”
Öz, “Mahallemiz konum itibariyle birçok devlet kurumu ve hastanelerin merkezinde yer alıyor. Her gün İzmir’in farklı yerlerinden binlerce insan mahallemizden geçerek sağlık kuruluşlarına gidiyor. Tabii bu semtimizde bulunan birçok esnaf için avantajlı bir durum olması gerekirken maalesef böyle bir şeyden söz edemeyiz. Buraya gelen insanlar mahalleyi yalnızca bir yol olarak kullanıyor. Semtimizdeki esnafın bu insan popülasyonundan yararlanması söz konusu olmuyor. Buraya güzel bir proje ile insanların rahatça gelip yemeğini yiyip, çayını içip ve dinlenebileceği alanlar yaratabilirsek hem bu hastane çevresindeki yükü alacaktır hem de bu mahalleye bir kazanç sağlayacaktır” diye konuştu.

muhtar (3)
“Temizlik ve asayiş önemli sorunlarımız”
Temizlik ve asayiş sorununa da değinen Muhtar Öz, “Mahallemizde temizlik sorunu hat safhada denilecek kadar fazla. Çöp konteynerlerimiz yetersiz ve bu da hijyen sorunlarını da beraberinde getiriyor. Ayrıca, görsel olarak da iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Bir diğer yandan asayiş sorunlarımız da mevcut. Tabii biz mahalleli olarak bu konularda kendi çözümlerimizi de her ne kadar ortaya koysak da yine de çabalarımız yetersiz kalıyor. Mahalleli olarak semtimizi daha iyiye götürmek adına elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi. 

muhtar (1)

“Gençler ve kadınlarımız için olanaklar sağladık”
Muhtar Akın Öz, “Pandemi nedeni ile son zamanlarda sosyal aktivite ve kurslarımız azalsa da burada yaşayan vatandaşlarımız özellikle gençler ve kadınlar için sürekli faaliyetlerimiz oluyor. Gençlerimizi daha faydalı bir yola yönlendiriyoruz. Kurslara katılan kadınlarımız ise kendi haneleri için ek gelir elde ediyorlar. Haftaya Tunç Soyer Başkanımızın destekleri ile kadınlarımıza özel vapur ile bir seyahat düzenleyeceğiz. Pandemi nedeniyle evde zaman geçiren vatandaşlarımıza bir nefes olması adına katkımız olsun istedik” dedi.

muhtar (4)

Yorumlar