14.08.2021, 07:00

KKTC'de Kovid-19 tedbirleri arttırılıyor

Adada bir haftalık süreçte yaşananları bize ulaşan bilgilere ve basında yer alan haberlere göre değerlendirerek sizlere aktarmaya çalışıyorum. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu yetkilileriyle görüştü. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, kabulde gerçekleştirdiği konuşmada, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu yetkililerini kabul etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’de, yeni nesillere tarihlerinin ve toplumsal mücadele yıllarında yaşananların anlatılmasının önemine dikkat çekti.  Cumhurbaşkanı Tatar, bu bağlamda, Türkiye’nin arşivlerinden yararlanılarak bilgi toplanılabileceğini ifade etti. Türklerin Kıbrıs’ta 450 yıla dayanan bir geçmişi olduğunu ve bu döneme ait belgelerin su anda Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi’nde muhafaza edildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, bu belgelerin etüt edilerek kitaplaştırılması gerektiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu’yla birlikte yürütülecek çalışmaların yol gösterici olacağını vurgulayarak bu işbirliğinin artması temennisinde bulundu. 
 
BAKAN OĞUZ ANKARA’DA 
Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Ankara’daki temasları kapsamında TC Ticaret Bakanı Mehmet Muş'u  ziyaret etti. Bakanlık açıklamasına göre, görüşmede Bakan Oğuz ile Muş KKTC-TC Gümrükleri arasında olan ve oluşabilecek sorunlarla ilgili istişarelerde bulundu. Bakan Muş, konuşmasında gümrüklerde denetim ve verimliği artıracak olan sabit ve seyyar araç görüntüleme cihazının tedariki için gerekli yardımın yapılacağını ifade etti. Bakanlık açıklamasına göre, müzakerelerde ayrıca reel sektörün MDF ve sunta gibi ahşap ürünlerin ithalatında yaşanan sorunlar konusunda mutabakata varıldı. TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Maliye Bakanı Dursun Oğuz'u kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen görüşmede, Türkiye-KKTC arasında imzalanan mali iş birliği protokolü çerçevesinde yapılan çalışmalar değerlendirildi.

***

KKTC'de pandemi sürecinin uzaması ve vakaların yeniden artış göstermesi üzerine bazı ciddi önlemler gündeme geldi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında, Sağlık Bakanlığının belirlediği işletmelere giriş yapacak kişilerin test ve aşı durumlarını elektronik ortamda sorgulayacak "Adapass" sistemi devreye girecek. Belirlenen mekanlara/aktivitelere giriş yapmadan önce kişilerin aşı belgesi üzerindeki QR kod, Adapass sisteminden sorgulanacak.

RENK KODLARI UYGULANACAK
KKTC'ye girişlerde ülkeler renk kodlarına göre kategoriye ayrılarak yeni kriterler belirlendi.
Buna göre, son 14 günde koyu kırmızı kategorideki ülkelerde bulunanların (KKTC vatandaşı hariç) ülkeye girişleri yasak olacak. Kırmızı kategorideki ülkelerden gelenler, Kovid-19 aşısı olup olmadığına bakılmaksızın yolculuk öncesi son 72 saatte yaptırdığı PCR sonucunun negatif çıkması ve 5-7 gün karantina şartıyla ülkeye girebilecek.
Turuncu kategorideki ülkelerden gelen aşılı ve hastalığı geçirmiş kişiler, son 72 saatteki negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek. Aşısızlardan negatif olduklarını gösterir PCR sonucu istenecek ve bu kişiler 5 gün karantinaya tabi tutulacak.
Türkiye, turuncu kategoride yer alıyor.
Yeşil kategorideki ülkelerden gelen, aşılı veya daha önce Kovid-19 geçirmiş kişilere herhangi bir kısıtlama olmayacak. Aşısızlardan ise sadece son 72 saatteki negatif PCR test sonucu talep edilecek.
Gri kategorideki ülkelerden gelenler ise aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın son 72 saatte yapılmış negatif PCR sonucu ve 14 gün karantina şartıyla ülkeye girebilecek.
15 Ağustos 2021'den itibaren Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığınca bildirilecek öğrenci belgesini ibraz edecek veya yeni öğrenci kaydı yapacak koyu kırmızı-gri kategorideki ülkelerden gelecek öğrenciler, son 72 saat içerisinde ve adaya girişte yaptırdığı negatif PCR test sonuçları ve 14 gün merkezi karantina şartıyla ülkeye girişini gerçekleştirecek.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@