Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - Maliyetlerinin artmasından dolayı kuzu kesimleri azalırken, kokoreçin malzeme temini de zorlaştı. Bu zorluk, piyasada artan talebin karşılanmamasından dolayı maliyetleri daha da yükseltti. Peçete, poşet, baharat, ekmek gibi ürünlerdeki sıkıntılar da buna eklenince kokoreççiler çıkmaza girdi. Fiyatlardaki yükselişin halka yansımasını engelleyemediğini söyleyen kokoreççi esnafı, çıkar yol bulmakta güçlük çekiyor.

İzmir - Çankaya’da 30 yıldır kokoreççilik yapan İhsan Al, “Son aylarda üstü üste gelen zamlar sonrasında dükkânımı kapatma noktasına geldim. Birkaç yıl öncesine kadar 4 şube ve yaklaşık 30 çalışanla hizmet veren bir yerdik. Şu anda şubelerimiz kapandı ve bulunduğum dükkânda tek başıma çalışıyorum. Artan maliyetleri aynı oranda ürünlerimize yansıtamıyoruz. Şu anki fiyatları gören, duyan bile kaçıyor. Ocak 2021’de, 2,5 liraya aldığım kömür an itibariyle 9 liraya çıkmış durumda. 60 liraya aldığım şiş kokoreç 200 lirayı aşmış durumda. Bugün 4’e 4  dediğimiz kokoreçi ocağın üstüne atmanın maliyeti 440 lira. En temel malzemelerden biri olan ekmeği 50 kuruştan alırken bugün 2,5 liraya alıyoruz. Son bir yılda her kaleme inanılmaz zamlar gelmiş durumda. Son 1 ayda ise tam 4 kere zam geldi. Biz bunu müşterilerimize aynı oranda yansıtamıyoruz” diye konuştu.

“Böyle giderse kapatacağım”

İhsan Al, zamlara rağmen iş yapmak için uğraştıklarını belirterek, “Buna rağmen yine de iş yapamaz durumdayız. Sabah 9’da dükkânımı açtım ve saat öğlen 2 olmasına rağmen bir ekmek kokoreç bile satamadım. En çok iş yapmam gereken öğle saatini geçmeme rağmen kokoreçler tezgâhta olduğu gibi duruyor. İşler yüzde 30,40 değil yüzde 100 düşmüş durumda. Şu anda resmen iş yapamaz duruma geldik. Memura, işçiye zaten lüks olmuş durumda. Zaten talep ve satışlarımızda genelde turistler üzerinden oluyor. Bugün asgari ücretle çalışan biri eşiyle, dostuyla bir yarım ekmek yiyip yanına da bir şey içse zaten o gün çalıştığı parayı bırakmak zorunda kalacak. İnsanlar dışarıdan yemeyi bıraktı. Herkes ay sonunu nasıl getiririm derdi içine düşmüş durumda. Yılbaşında yapılan zamlarda fiyatlarımıza da yansımadı. Artık para kazanmak yerine günü kurtarmak ve evi geçindirmek derdine düştük. İlerleyen süreçte neler beklediğine dair de bir fikrim yok. Benimle beraber burada 2 tane daha restoran vardı. Onlar kapattı ve gittiler. Bu şekilde giderse bende dükkânı mecburen kapatmak durumunda kalacağım” dedi.

kokorec oktay-yenigün

Hayvan kesimleri artsa da fiyatlar düşmeyecek

Kokoreç toptancılığı yapan Oktay Ballıoğlu, “Şu anda piyasada bir durgunluk var. Şimdiye dek  böyle bir durumla karşılaşmamıştık. Bunun nedenlerinden biri kuzu kesimlerinin olmayışı. Özellikle pandemiyle beraber yasakların olması hayvancılıkla uğraşan kişileri etkiledi. Yasaklar hayvan yetiştiriciliğini ciddi anlamda etkiledi. Çobanlar hayvanlarını çıkaramayınca haliyle bu da kuzu üretimini etkiledi. Biz bu sıkıntıyı geçen yıl bekliyorduk fakat şu anda karşımıza çıkıyor. Arz ve talep noktasında ki sıkıntı ekonomik etkenleri de içine alınca bugünkü tabloyu görmekte kaçınılmaz oldu. Ben tezgâhtaki insana 2 ay önce batıl’ı 150 liraya verirken şu anda 240 liraya veriyorum. Bu da bir yarım kokoreçin üzerine en az 4 lira eklenmesi demektir. Yıl içinde bu sorunun devam etmesini öngörüyoruz. Yakın bir zamanda da fiyatların eski yerine gelmesi pek mümkün gözükmüyor. Kesimlerin artması fiyatları pek düşürmeyecek gibi dursa da ürün kalitesini arttırmak yönünden olumlu olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kokoreçi bırakıp tavuk döner satacağız

İsmini vermek istemeyen esnaf, “Şu anda piyasada en uygun kokoreç satan yerlerden biri olmamıza rağmen çeyrek ekmek 25,  yarım ekmek ise 35 liradan satıyoruz. Fakat buna rağmen satışlarımız ciddi oranda düşmüş durumda. Gelen zamları aynı oranda yansıtmaya kalkarsak asla ürün satamayız. Vatandaş doğal olarak en ucuz yemek neredeyse oraya yöneliyor. Şu anda piyasa da ucuza yiyebileceği en uygun tavuk döner var. Bu gidişle bizde ayakta durmak için kokoreç satmayı bırakıp tavuk döner satacağız. Bu fiyatlar ile ayakta durmamızın imkanı yok” dedi.