Sadece koku ve tat alma bozukluğu, bir hastalık değildir ancak yaşanan bu belirtilerin ardından diğer hastalıklar da gün yüzüne çıkabilir. Soğuk algınlığı, nezle ve alerji gibi rahatsızlıklar da bu duyguyu kısmen de olsa azalabilen durumlardır. Ancak aniden gelişen bir koku ve tat alma bozukluğu durumunda hekim kontrolüne gidilmesi gerekir. 
Bu rahatsızlık, doğuştan gelebileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Doğuştan gelen rahatsızlıklarda kişi, tüm kokular yerine bazı kokuları alamamaktadır. Doğuştan gelmekte olan bu bozukluk durumuna spesifik anozmi adı verilmektedir. Sonradan oluşan durumlardaki kayıp ise farklı nedenlerle gerçekleşir. 

Koku ve tat alma bozukluğu nedenleri nelerdir?

İlk neden olarak, sıklıkla görülen yaş ilerlemesi durumundan bahsedilebilir. Yaşlılık durumunda özellikle 60 yaş üzerinde, doğal koku alma yeteneğinde bir azalma söz konusudur. Yaş ilerledikçe ise bu yetinin kaybedildiği görülebilir. Ancak bu durum, sadece yaş ilerledikçe görülmez farklı hastalıklar da tat ve koku kayıpları yaşamanıza neden olabilir.
Koku ve tat alma bozukluğuna; burun içindeki poliplerde yaşanan sıkıntılar, diş problemleri veya hormonal bozukluklarda yaşanan problemler neden olabilir. Bunun yanı sıra böcek ilacı gibi bazı ilaçlara uzun süreler boyunca maruz kalmak, bu duyguyu köreltebilir.
Bilinen bir diğer neden ise sigaradır ve sigara dumanı, en sık rastlanan hava kirliliği sebebidir. Tat almada ve kokuların ayırt edilmesinde bir süre sonra körleşme yaratır. Sigarayı bırakma durumunda ise koku alma duygusu yavaş yavaş geri gelmektedir. 
Boyun ve baş bölgesinde kanser tedavisi sırasında herhangi bir ışın tedavisi gören pek çok kişi de bu konuda sıkıntılar çektiğini dile getirmektedir. 
Ses telleri alınan veya nefes borusu alınan kişilerde, bu duygu azalır. Burundan nefes alınması sağlanan tüplere bağlandığı durumda ise yeniden tat ve koku alabildiklerini belirtmiş hastalar bulunmaktadır. 
Bu gibi nedenlerin yanı sıra koku ve tat alma bozukluğu yaratan nedenler arasında soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonu, nazal polipler, kafa travması, şizofreni, demans hastalığı, kuru ağız, vitamin düşüklüğü, uyuşturucu kullanımı ve ilaçlar, yüz felci, travmalar, parkinson hastalığı, multipl skleroz ve kafada oluşan tümörler sayılabilir.