Kombilerin yaz-kış fark etmeksizin hayatımızda oldukça önemli bir role sahip olmalarından dolayı kombi seçimi sırasında doğru bir karar vermek önem arz etmektedir. Kombiler, doğalgaz ya da LPG yakıt türleriyle çalışabilen cihazlardır. Kullanım olarak gerek mekânın gerekse suyun ısınmasında bu cihazlardan yararlanılabilmektedir. Bu sebeple temel ihtiyaçlarımızı konforlu hale getiren bu teknolojik aletin seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunuyor. Kombi seçiminde doğru bir hesaplama ile fiyatları ve özellikleri üzerinden bir karşılaştırma yapılması, seçim işlemini kolaylaştıracak faktörlerden olmakta.

Gerekli hesaplamalar ile doğru kombi seçimi yapmak mümkün!

Dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki kombi seçimi sırasında, kullanıcıların temel ihtiyaçlarını bilmesi oluyor. İhtiyaç belirleme adımının ardından buna yönelik kombi özelliklerinin seçilmesi daha kolay gerçekleşmekte. İhtiyaç dışına çıkılması halinde yakıt tüketiminin de aşılması söz konusu olabilmekte. Bu sebeple bir seçim yapmadan önce kombi hakkında detaylı bir özellik araştırması ve doğru bir hesaplama yapmak büyük bir önem arz ediyor.

Kombi markaları arasında kendini kalitesi ve memnuniyeti ile kanıtlamış markalar bulunuyor. İhtiyaçların belirlenmesi ardından dikkat edilmesi gereken diğer şey kendinize uygun olan markayı belirlemek oluyor. Herhangi bir arıza durumunda cihaz ile ilgilenen servislere ulaşım sağlanması burada önemli görülüyor. Kullanıcı yorumlarının erişilebilir olması da satın almanızda büyük etken olabilmekte. 

kombi-seçimi_660x440

Kombi modelleri ve çeşitlerinin önemi

Kombi çeşitlerinden fanlı, bacalı ya da hermetik kombilerden sizler için uygun olan birini seçebilmeniz de önem taşıyor. Fiyatları ve maliyeti belirleyen de kombilerin bu tür özellikleri oluyor. Ateşleme türüne bakılarak gerçekleştirilen pilot alevli bir kombi seçimi, her daim yandığı için fazla gaz tüketimi gerçekleştirebiliyor. Elektronik ateşleme modeli ise, sadece ihtiyaç dâhilinde devreye girerek az yakıt kullanımıyla konforlu bir kullanım sunuyor. Ancak fiyatları konusunda da aralarında fark olduğu bilinmesi gereken noktalardan. 

Havalandırma özelliği ise bir diğer dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Bacalı ve fanlı kombilerde havalandırma sistemi, sahip oldukları mahallin havası ile mümkün olmaktadır. Bunlardan ayrılan hermetik kombilerin ise havalandırma konusunda menfezi bulundurması gerekmemekte.  

Bunlar dışında evin sahip olduğu yalıtım durumu, cephesi, büyüklüğü, bulunduğu kat gibi etkenler de kombi seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.