Cildimize birçok yararı olan kömür maskesi, antibakteriyel özelliği nedeniyle temizleme, sivilce görünümünü azaltma ve bakteri oluşumunu en aza indirme gibi etkilere sahiptir. Yapısındaki emici yönüyle, cildimiz üzerinde  biriken toksinleri temizlemektedir.Ayrıca böcek ısırıkların yarattığı izlerin tedavisinde de kullanılmaktadır.Bunlara ek kırışıklıkları gidermek ve gözenekleri sıkılaştırmak için tercih edilen bir yöntemdir.

Piyasada satılan kömür maskeleri cilde uygun hale getirilmiş formda kömür barındırır. Fakat bu maskeyi her zaman dışardan satın almak zorunda değilsiniz. Doğal ve basit  tariflerle evde  kendiniz de yapabilirsiniz.

Kömür maskesinin faydaları 

·        Cildinizi temizlerken içeriğinde bulunan aktif kömürle cildiniz üzerindeki kirleri mıknatıs gibi çekmektedir.

·        Sivilce görünümünü ve oluşumunu azaltır. Sebum ve bakteri birikimini önler, aktif kömür özelliği ile gözeneklerinizi derinlemesine temizler.

·        Bu maske cildiniz üzerinde oluşan yağlı görünümü dengeler.Cildinizi ölü deriden arındırmakta ve cildinizin doğal bir ışıltı kazanmasına yardımcı olmaktadır.

·        Düzenli kullanımda, göz altı morluklarının görünümünü azaltmaktadır.

·        Göz kenarında oluşan ince çizgilerin giderilmesinde yardımcı olur. Yaşlılık belirtilerini geciktirir.

Doğal kömür maskesi tarifi

Kil İçeren Kömür Maskesi

Malzemeler:

·        2 çay kaşığı su

·        1 çay kaşığı bentonit kili

·        1 çay kaşığı aktif kömür tozu

·        1/2 çay kaşığı bal

·        1 damla uçucu yağ (isteğe bağlı)

2 çay kaşığı suyu ve dilediğiniz uçucu yağı temiz bir kapta karıştırın.Bentonit kilini bu su-yağ karışımına ekleyiniz.1-2 dakika bekleyin(su ve yağın birbirine karışması için).1 çay kaşığı aktif kömür tozunu ve balı ekleyin.Macun kıvamı alana kadar karıştınız.

kömür maskesi

Kömür maskesi cilde nasıl uygulanır?

Kömür maskesi uygulamadan önce cildinizi uygun bir temizleyici ile kirden ve makyajdan nazikçe arındırınız. Bu maske temiz ciltte kirlere daha iyi nüfuz eder ve en etkili sonucu vermektedir.

Kömür maskesi uygularken,parmak uçlarınızla veya temiz bir maske fırçası ile maskeyi yüzünüze eşit şekilde dağıtırsınız. Maske yüzünüzde en fazla  15 dakika bekletilmelidir. Bekleme süresi sonunda cildinize uygun nemlendiriciyi uygulayınız.

Kömür maskesi kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler

·        Haftada 1-2 kez kullanılması yeterlidir. Maskeyi fazla kullanım cildinizi kurutabilir.

·        Bu maske tüm cilt tiplerine uygun olsa da, alerjik semptomlara karşı dikkatli olunuz.Maske cildinize uygulandıktan sonra ;kaşıntı,yanma,kızarıklık ve kabartı gibi semptomlar yaşarsanız kömür maskesi size uygun değildir ve kullanmamalısınız.

·        Maskeyi uygularken göz çevresi ve gözlerinizden uzak tutunuz.

·        Maskenin cildinize uygun olup olmadığını mutlaka hekiminize danışın ya da cilt yüzeyine en yakın nokta olan bilek içinize maskeyi uygulayarak gözlem yapabilirsiniz.