Konak Belediyesi ve Konak Kent Konseyi’nin, Dünya Su Günü’nde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla temiz su kaynaklarının önemine dikkat çekildi.

Bu yıl “Yeraltı suyunu Görünür Yapmak” temasıyla gerçekleştirilen Dünya Su Günü’nde Konak Belediyesi ve Konak Kent Konseyi, Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Su kaynaklarının etkin ve doğru kullanılarak geleceğe devredilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen açıklamaya Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından, İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Akyarlı, Ege Kent Konseyleri Birliği Dönem Sözcüsü ve Konak Kent Konseyi Başkanı Hamit Mumcu,

CHP İzmir İl yöneticileri, İzmir Barosu Yönetimi, TMMOB İzmir il Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası, Egeçep, Çiğli ve Bayraklı Kent Konseyleri temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri temsilcileri, sendika temsilcileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri ve muhtarlar katıldı.

Su, en önemli kaynak

Başkan Halil Arda'da 'Hilmi Arda' açıklaması Başkan Halil Arda'da 'Hilmi Arda' açıklaması

 “Su kaynaklarımızı tehdit edecek hiçbir adıma müsaade edilmemeli”

“Dünyanın yüzde 70’i su, ancak bunun ancak yüzde 3’ü içilebilir tatlı su kaynağı. Ancak bu da sizi yanıltmasın. Çünkü bu yüzde 3’lük kaynağın da sadece yüzde 1’ine ulaşabiliyoruz.  Su, hem en değerli hem de en kıt kaynağımız. Her damlasına kadar su kaynaklarımıza, her dalına kadar ağaçlarımıza, ormanlarımıza, her santimine kadar bereketli topraklarımıza sahip çıkmalıyız ki böylece gezegenimizi, böylece geleceğimizi de koruyabilelim. Bu hepimiz adına tarihi bir sorumluluktur. Su kaynaklarımızı tehdit edecek hiçbir adıma müsaade edilmemelidir.”