Yenilen ve tüketime hazır hale getirilen birçok besini kullanmadan önce, nasıl tüketilmesi ve muhafaza edilmesi gerektiğinin bilinmesi oldukça önemlidir. Çünkü yanlış tüketilen veya saklanan yiyeceklerin, insan sağlığına olumsuz yönde etkisi görülebilir. Özellikle günümüzde konserve gıdalar; hem pratikliği, hem de uzun ömürlü olması açısından oldukça tercih edilse de, tüketimine özen gösterilmesi gerekilen gıdaların başında yer alır. Aksi taktirde lezzetli ve pratik bu gıdalar, yanlış kullanımlar sonucunda oldukça olumsuz sonuçlar ortaya çıkartabilir.

Konserve tüketimi nasıl olmalıdır?

Ev yapımı konservelerin daha sağlıklı olması ve uzun ömürlü muhafaza edilmesi için bazı püf noktaları vardır. Öncelikle konserve yapılmadan önce; ürünlerin iyice temizlenmesi önemlidir. Daha sonra, konserve gıdasının tuz oranı iyi ayarlanmalıdır. Cam kavanozların kullanılması ise gıdaların günlük yaşamda daha sağlıklı bir şekilde saklanmasını sağlar. Fakat kavanozlarla birlikte kapaklarının da kaynatılarak sterilize edilmesi gerekir. Kavanoz kapaklarının küflü veya paslı olmaması ve tek kullanımlık olması önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca; basıncı tencereler kullanılarak, konservenin ağzının hava almayacak şekilde kapatılması gerekir. Serin ve kuru ortamlarda muhafaza edilmesi ise ürünün ömrünü uzatacaktır.

Evde gerekli hijyenik unsurları sağladıktan sonra yapılan konservelerin tüketimi de önemlidir. Öncelikle konserve kapağını açarken; havası daha önce alınmış mı ya da herhangi bir sızıntı var mı diye kontrol edilmesi gerekir. Bazı kavanozların, beklediği süre boyunca hava aldığı için bombeleştiği görülür. Bu tür konserveler fark edildiğinde, tüketilmemesi gerekir.

Açılan konservenin kokusu ve görünümünü de, herhangi bir gariplik var mı diye kontrol edilmelidir. Kavanoz içerisinde yer alan ürünün tadına bakılmalı ve herhangi bir sorun varsa tüketimine devam edilmemelidir. Açılan kavanozlar ayrıca; en fazla 3 gün içerinde tüketilmelidir. Eğer kullanım süresi arttırılmak istenirse de; açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmesi uygundur. 

Konservelerin içerisinde uygun hijyenik ortam sağlanmadığında clostridium botulinum bakterisi açığa çıkabilir ve bu bakteri insan sağlığını tehdit edebilir. Besin zehirlenmelerine hatta bazı durumlarda ölümlere yol açan oldukça tehlikeli bir bakteri türüdür. Bu yüzden konserve tüketimine özen göstermeli ve sağlığımızı riske atmamalıyız. Gerekli önlemleri aldıktan sonra gönül rahatlığı ile konserveler üretebilir ve tüketimini sağlayabiliriz.