Kontakt lens, miyop, hipermetrop, astigmat ve presbiyop gibi durumlarda görme kusurlarının düzeltilmesi ve göz renginin değiştirilmesi için kullanılmaktadır. Kontakt lens, bazı kornea rahatsızlıkları için de tercih edilmektedir. 

Miyop uzağı, hipermetrop ise yakını görememe sorunudur. Astigmat ise göze gelen ışığın retinada birden fazla noktaya düşmesi ile çarpık ve kırık görmek anlamına gelir. Presbiyop ise 40 yaşından sonra uyum yeteneğinde azalmaya bağlı olarak yakını görememe rahatsızlığına verilen isimdir. 

Kontakt lens sıklıkla görme sorununun düzeltilmesi için gözlük yerine tercih edilir. Bazen göz rengini değiştirmek adına kozmetik amaçla da kullanılabilen kontakt lens, bu tür kullanımlarda gözde alerjiye ve enfeksiyona neden olabilir. Hastaların ihtiyacına göre bir lens reçetesi yazılabilir. Ancak kontakt lens seçmeden önce mutlaka bir doktor muayenesi yapılmalıdır. Lens için uygun olup olmadığınız tespit edildikten sonra lens tipi, derecesi gibi bilgilere bağlı olarak doktor tarafından reçete yazılır. Lens uygulaması ilk defa lens kullanacak kişiye hekim yardımıyla yapılabilir. Böylece doktorunuz lensin dengesini ve görme keskinliğini de değerlendirebilir. Lensin nasıl kullanılması gerektiği, nasıl takılıp çıkarılacağı ve ne kadar süreyle kullanılacağı doktor tarafından belirlenir. Kullanım alanlarına göre birçok farklı lens tipi mevcuttur.

Kontakt lens tipleri

Lens tipleri kullanımına göre türlerine ayrılmaktadır. Türlerine ve kullanım alanlarına göre lens tipleri şunlardır;

  • Asferik lens: Astigmat düzeltme özelliği olmayan, miyopi ve hipermetropi gibi kırma kusurlarını düzelten bir lenstir.
  • Torik lens: Astigmatlı kırma kusurunu düzeltme özelliği olan lens tipidir.
  • Multifokal lens: Kırk yaşından sonra ortaya çıkan yakını görme problemini düzelten yumuşak yapılı lenstir.
  • Gaz geçirgen lens: Korneaya bağlı yüksek astigmatizma veya keratokonus (korneanın ilerleyici şekilde inceldiği ve öne doğru sivrileştiği hastalığı) gibi durumlarda kullanılan sert lens tipidir.
  • Hybrid lens: Korneaya bağlı yüksek astigmatizma veya keratokonus hastalığında kullanılan, merkezi sert malzemeden, çevresi yumuşak malzemeden yapılmış olan bir lenstir. 
  • Renkli lens: Takıldığında göz rengini kozmetik olarak değiştiren yumuşak bir kontakt lens türüdür.
  • Terapötik lens: Kornea yüzeyindeki yaraları tedavi etmede kullanılan yumuşak bir lens türüdür.