Konut fiyatları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan raporlar da artış oranlarını doğruluyor. T.C Merkez Bankası tarafından yayınlanan verilere göre; konut fiyatlarının 2021 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %33,4 oranında arttığını söylemek mümkün. Diğer yandan, ülke genelinde konut fiyatları %40,2 oranında artış göstermiştir. İkinci el piyasasında ise konutlar, %32’lik bir artış yaşadı. Yayınlanan verilere göre en çok artışın yeni konutlarda olduğu gözlendi. Bir konutun ortalama metrekare fiyatı ise 4.851,2 TL olarak açıklandı. 

Konut fiyatlarında rekor artış Ege Bölgesi'nde gerçekleşti

Her geçen gün daha fazla insana yaşam alanı sunan büyükşehirlerde konut fiyatlarının yükseldiği görülmektedir. Açıklanan verilere göre, eski ve yeni konutların ortalama artışı İstanbul’da %33,4; Ankara’da 28,5; İzmir’de ise şeklinde gerçekleşmiştir.

Konut fiyatlarında yaşanan rekor artışlar Ege Bölgesi’ndeki illerde meydana geldi. %53,7 oranında artış oranına sahip iller Aydın, Denizli ve Muğla oldu. Fiyatların artışı sadece satılık konutlarda gerçekleşmedi. Satılık konutların yanında kiralık konutlarda da yaşanan fiyat artışının sebebi olarak birçok faktör sıralanabilir. Ancak yaşanan bu artıştaki en önemli faktörün; üniversitelerin yeni açılmasıyla beraber öğrencilerin kiralık evlere yönelmesi olduğu söylenebilir.

Konut fiyatları artacak mı 2

2022 yılında konut fiyatları ne olur?

Ev sahibi olmanın yıldan yıla zorlaştığı bu zamanlarda ev sahibi olmak isteyenlerin aklındaki en önemli soru; “2022 yılında Konut Fiyatları Ne Olur?” sorusu olmaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandeminin etkisi ve konut sektöründe yaşanan arz ve talep dengesizliği nedeni ile ev fiyatları son iki senelik süreçte hızlı bir şekilde yükselişe geçmişti. Pandemi sürecinde, kamu bankaları tarafından uygulamaya sokulan düşük faizli kredi kampanyası ile 2021 Haziran ayında ev fiyatları bir anda yükselmişti. Yaşanan bu rekor artış nedeniyle; ucuz konut bulabilmek alıcıyı oldukça zorlamıştır. Uzmanlar, 2022 senesinde fiyatların izleyeceği seyir için yeni konut projelerinin yapım hızlarının ve emtia fiyatlarının belirleyici olacağının altını çiziyorlar. Nitekim, ev fiyatlarında sert bir düşüşün gerçekleşmesinin çok düşük bir ihtimal olduğunu da belirtiyorlar.