Pandeminin yarattığı sağlık krizine karşı ekonomilerin parasal ve mali teşviklerle desteklenmesi dünya çapında gayrimenkul patlamasına yol açtı. Global konut fiyatları endeksine göre konut fiyatları en çok artan ülke Türkiye oldu. Konut fiyatlarının yüzde 33.0 ile en fazla artış yaşandığı İzmir bu konuda zirveye yerleşti. 


KARŞIYAKA VE NARLIDERE LİDER
İzmir Emlak Kulübü Dernek Başkanı Rıdvan Akgün, “Yıllık 700-800 bin adet yeni konut ihtiyacı olan ülkemizde 2019 ve 2020 yıllarında bu ihtiyacın ancak yarısı kadar yeni konut inşaatına başlandı. Bir yandan faiz oranlarının yüksekliği diğer yandan inşaat maliyetlerindeki enflasyonun üzerindeki artışlar konut satın alımını oldukça zorlaştırmış durumda. Öte yandan başta İzmir olmak üzere İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde merkezi lokasyonlarda kiralık ev bulmak gittikçe zorlaşıyor. Özellikle Karşıyaka ve Narlıdere bölgeleri en çok artış gösteren ilçelerin başında geliyor. 2 bin lira olan ev kiraları 4-5 bin lira seviyesine çıktı. Bu rakamlar iki oda bir salon evler için geçerli. Üç oda bir salon evler için de 8-10 bin lira bandından rakamlar istendiğini duyuyoruz. Bu tabii o bölgeye ait bir şey. Ayrıca Narlıdere bölgesinde pandemi öncesinde 3 bin lira kirası olan müstakil konutların fiyatları ise 20 bin liraya kadar çıkmış durumda. Kırsal bölgelerde ise kira fiyatları yüzde 150 oranında artış gösterdi. Şunu da belirtmek gerekir uzun zaman sonra ilk defa satılık ve kiralık fiyatları birbirine paralel gidiyor. Birkaç yıl öncesine göre ev fiyatları ve kiralar konusunda çok bir denge göremezken şu anda daha yakın seyrettiğini söylemek mümkün” dedi.

Konut fiyatında İzmir zirveyi kaptırmıyor yenigün gazetesi 7


VATANDAŞLAR SIRA BEKLİYOR
Menderes Emlakçılar Dernek Başkanı Ali Yalçın, “Her yerde olduğu gibi burada da kira artışlarından bahsetmek mümkün. İnsanların Menderes’i tercih etme sebeplerinin başında şehir merkezine göre daha sakin bir yer olmasıdır. Uzun zamandır buraya artan bir ilgi vardı. Salgının başlamasıyla beraber tavan yaptı. Çok katlı binalardan ziyade müstakil ve az katlı binalar ilgi görüyor. Aynı zamanda denize ve merkeze yakınlığı da burayı çok cazip hale getirdi. Ortalama kira 3 bin ile 3 bin 500 TL arasında değişmekte. Talep var fakat arz konusun da sorunlar yaşıyoruz. Yüksek fiyatlara konut yaptıran veya satın alan gayrimenkul sahipleri evlerini eski ucuz fiyatlardan kaptırmak istemiyor. Satılık veya kiralık daire arayan vatandaşımız çok ama ev yok. Buradaki birçok emlakçı arkadaşımız vatandaşların numarasını alıyor. Uygun ev bulduklarında da sırasıyla vatandaşlara geri dönüp haberdar ediyor. İnsanların tercihleri değişmeye başladı. Artık evden çalışma imkânı olan kişiler apartman ve şehir gürültüsünden ziyade burada müstakil evlere yönelmiş durumda. Bu tarz konutlar ise ortalama 5 bin TL civarında kiralanıyor. Durumla ilgili öngörü de bulunmak zor fakat ilerleyen süreçlerde bir süre daha böyle gideceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Konut fiyatında İzmir zirveyi kaptırmıyor yenigün 3-1
BU ARTIŞLAR DEVAM EDECEK
İzmir’de 30 Ekim 2020’de yaşanan depremin ardından 80 bin yerleşim yerinin boşaltılmak zorunda kalınmasının konut satış ve kira fiyatlarını ciddi şekilde etkilediğini belirten İzmir İnşaat Müteahhitler Derneği (İMDER) Başkanı İslam Yıldırım, “Evleri yıkılan veya hafif hasarlı da olsa evlerinden çıkmak zorunda kalan depremzedeler oldu. Kira fiyatlarının depremin ardından yüzde 50 ile yüzde 100 arasında arttığını gördük. Döviz kurlarındaki artışlar inşaat maliyetlerini de etkiledi. Hem inşaat malzemeleri hem de dekorasyon ürünlerinde fiyatlar yükseldi. İnşaat maliyetleri bir yıl öncesine oranla neredeyse 2 kat artmış durumda. Ayrıca salgın döneminde insanlar konutlara, evdeki yaşamlarına daha çok önem göstermeye başladı. Evden çalışma koşulları insanları daha sakin ve müstakil yerlere yöneltti. Bunun sonucunda İstanbul’dan İzmir’e göç edenlerin sayılarında da artış oldu. Konut açığı olduğu sürece bu artışlar devam edecek. Depremde veya sonrasında yıkılan binaların yerine yüksek katlı imarlar verilmedi. Tekrar aynı katlarda binalar yapılıyor. Haliyle bu sıkıntı sürecek ve fiyatlar taleplerin artmasıyla birlikte yükselecek” diye konuştu.

Konut fiyatında İzmir zirveyi kaptırmıyor yenigün gazetesi 1

Konut fiyatında İzmir zirveyi kaptırmıyor yenigün gazetesi