Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı konut paketiyle birlikte konut fiyatları hızlı bir yükselişe geçti. Sektör temsilcileri konut paketinin vatandaşın alım gücüne hitap etmediğini söyledi.

FADİME ALTANHAN/YENİGÜN- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, konut sektörüne ilişkin destek paketinin yankıları sürüyor. Son üç günde konut fiyatları hızlı bir yükselişe geçerken sektör temsilcileri ise konut paketini "yoğun bakımda susuzluktan içi yanan hastaya pamukla su vermek gibi birşey" değerlendirmesini yaptı.

Gözden kaçırmayın

Kabuğunu kırmayan şampiyon olamaz Kabuğunu kırmayan şampiyon olamaz

"HALKÇI PAKET İSTİYORUZ"

Desteğin açıklanmasıyla konut fiyatlarının aniden yükseldiğini belirten İzmir İnşaat Malzemeleri İmalatçıları ve Satıcıları Odası Başkanı Cumhur Taşdelen, "İlk defa ev alacak vatandaşlara birinci el satın almalar için 2 milyona kadar aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi imkanı sağlanıyor. Bugün 1 milyon liralık bir ev alacak kişi paket kapsamında kredi çekmek istese aylık 14 bin lira kredi taksidi ödemesi gerekiyor. 2 milyon liralık kredi için bu rakam 28 bin liraya kadar çıkıyor. Bu rakamları normal bir vatandaş nasıl ödeyebilir? Zaten bu kredileri ödeyebilecek kişinin konutu vardır. Biz bu paketin tabana yayılmayan bir paket olduğunu düşünüyoruz. Dar gelirliye hitap eden halkçı bir paket değil Nisan ayında yastık altındaki dövizini ve altınını Merkez Bankası'da ya da diğer bankalarda bozdurmuş olanlara ikinci el de konut içinde olsa 0,89'dan kredi verilecek. Neden nisan ve bizim haberimiz yok? Birilerine haber verildi, altınlarını ve dövizlerini bozdurdu da 0,89'dan kredi çekmek için mi bekliyor? Şu anda çıkardıkları paket sadece inşaat fiyatlarında fırsatçıların önünü açar" diye konuştu.

konut tasdelen (1)

"Kredi değil garanti istiyoruz"

Zam korumalı garanti istediklerini dile getiren Taşdelen, "Asgari yüzde 40'ı tamamlanmış yüzde 50'sini satılmamış inşaat projeleri için 20 milyar liralık kredi vereceklerini söylediler. Biz bunun yüzde 50 ile sınırlandırılmasını istemiyoruz. Temel üstü vizesini almış tüm projelere bunun verilmesini istiyoruz. Biz kredi değil, nasıl döviz korumalı mevduat çıkardılarsa zam korumalı garanti verilmesini istiyoruz. Fayans şu anda 100 lira doğalgazdan dolayı 300 lira çıkıyorsa aradaki farkı devletin vermesinin daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Yoksa bu paket inşaat sektörü için çölde bir kum tanesi gibi" açıklamalarında bulundu.

"Vatandaşın alım gücü yetmiyor"

Konut paketinin çıkış amacının inşaat sektörünü hareketlendirmek ve konut sahibi olamayan vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu söyleyen İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İslam Yıldırım, "Açıklanan paket olumlu bir gelişme fakat biz sadece sektörümüzü düşünmüyoruz. Vatandaşlarımızın alım gücü söz konusu. Bundan 3 yıl önce karı koca memur olan kesime peynir ekmek gibi konut satıyorduk. Birinin maaşı krediye giderken diğeri ile geçimlerini sağlıyorlardı. Zaten 2-3 yıl içinde alacakları enflasyon farkıyla 10 yılda rahat bir şekilde ev sahibi oluyorlardı. Biz konut paketi açıklandığında bir hesaplama yapalım dedik. Bir buçuk milyonluk için konut için ödenecek aylık taksit miktarı 21 bin 400 lira. Bugün öğretmen olan karı kocanın aylık maaşı 7 bin 500 lira. Temmuz ayında alacakları enflasyon farkıyla 10 bin lira diyelin. Karı koca çalışsalar bile maaş 20 bin lira ve bir kuruşuna bile dokunmasalar bin 500 lira eksik kalıyorlar" ifadelerini kullandı.

konut islam (2)

"Pamukla su vermek gibi"

İnşaat sektörünü etkileyen önemli noktalardan birinin de konut satışı yapan internet siteleri olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Eskiden vatandaşlarımız ev kiralayacakları ya da satın alacakları zaman gezerlerdi. Şimdi ise hepsi internette.Diyelim ki İzmir'in bir ilçesinde biri ikinci el 30 yıllık evini ilana koymuş. Bugün değeri bu dairenin 600 bin lira ama komşusunun 900 bin liraya satışa koyduğunu gören kişi  aynı yerdeki kendi evini benim evim daha güzel diyrek bir milyona satışa koyuyor. Bu fiyatlar suni fiyatlar ama piyasa belirleyicisi oluyor. Konut paketinin açıklanmasından sonra da favori ilanlara baktığımızda fiyatlar yükselmiş. Olumlu bir adım atılıyor ama fiyatlar yükseliyor. Eğer bunun önü alınmazda daha da kötüye gidecek. Açıklanan paket tabiri caizse yoğun bakımda olan hastanın bir sürahi su içmek isterken hemşirenin gelip dudağına pamukla su vermesi gibi. İnşaat sektöründe sıfır konut üretiminde çok büyük sıkıntılar var ama iyi olur diye ümit ediyoruz" dedi.