Salgının bayram dönemlerinde artış gösterdiğine dikkat çekilmiş, sayıca artan vakalar hatırlatılarak dokuz günlük bayram tatilinde maske ve mesafeye vurgu yapılmıştı. Koronavirüs pandemisi tam bitti derken bayram ve yaz tatilinin gelmesiyle 5 kat artan vakalar sonrası aşılarda hatırlatma dozları yapılması yeniden gündeme geldi.

Devlet hastanesi bakımsızlık kurbanı Devlet hastanesi bakımsızlık kurbanı

GÜVEN GÜNEŞ/YENİGÜN- Kurban Bayramı'nın 9 gün olmasıyla birlikte sıcak yaz günlerinde vatandaş deniz kıyılarını doldurdu. Yapılan tüm uyarılar Türk halkının rehavete düşmesine engel olamadı. Kurban kesim yerleri, bayramlaşma törenleri, kutsal topraklarda gerçekleştirilen hac ibadeti ve sahil kesimlerindeki yoğunluk salgına adeta yeniden davetiye çıkarttı. Bitti bitiyor salgını tam uğurluyoruz denilirken pandemiye yeniden kapı aralandı. Şubattan ayı itibariyle pandemi de ciddi bir sönümlenme gördüklerini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, “Tedbirlerin kaldırıldığı Mayıs ayının sonundan Temmuz ayının başına kadar vaka sayılarında belirgin artış görmeye başladık. Bu artış hızı son iki hafta içerisinde daha da belirgin bir hale geldi. Yalnızca Temmuz ayı içerisinde vaka sayılarında iki katlık bir artış meydana geldi. Haziran ayından bu yana da vaka sayılarında 4 katlık bir artış söz konusu. Bu rakamlar yalnızca gönüllü PCR testi yapanların kişilerin sayısı. Her halükârda ciddi bir artışın ortaya çıktığını görmekteyiz" dedi.

süleyman kaynak (2)

ÇOCUKLAR AŞILANMALI

Tedbirlerin hızlı bir şekilde ve kontrolsüz tarzda ortadan kaldırılmasının vaka sayılarında artışa neden olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Kaynak, "Maske takma ve kullanma zorunluluğunun kaldırılması vaka sayısındaki artışla doğrudan etkileyen unsurların başında yer almaktadır.  Özellikle insanların yoğun olarak bir arada olduğu toplu ulaşım, kapalı ve kamusal alanlarda maske zorunluluğun devam etmesi gerektiğini de belirttik. Tabip Odası olarak bu kararın başından beri hatalı olduğunu defalarca ifade vurguladık. Aşılanmamış olan 5-11 yaş gurubu arasındaki çocukların mutlaka Eylül ayına kadar aşılanarak bağışıklık kazandırılması büyük önem taşıyor. Bu yaş gurubundaki çocuklar aralarında Covid-19 hızlı bir şekilde yayabiliyor ve okuldan da evlerine bu virüsü taşımış oluyorlar. Öte yandan hassas yaş gurubu dediğimiz 65 yaş üstü vatandaşların tekrar aşılanması gerekmektedir. Bu yaş gurubu enfeksiyona karşı daha hassas olmaktadır" ifadelerini kullandı.

'Tedbirler alınmazsa artış devam edecek'

Vaka sayılarındaki artışlarının önüne geçilebilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın ivedilikle maske kullanımı tekrar zorunlu tutması gerektiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak, "Önümüzdeki 15 gün içinde vaka sayılarında ciddi bir artış bekliyoruz. Bu nedenle maske kullanımın yanı sıra PCR testlerinin tekrar ücretsiz olarak yapılması gerekmektedir. Yurt dışı seyahatlerinde ülkeye giriş ve çıkışlarda PCR testi tekrar uygulanmalıdır. Önümüzdeki kış dönemine hazırlık yapılması için aşı stoklarının kontrol edilerek eksikliklerinin tamamlanması gerekiyor” diye konuştu.

'Rehavet ortamı vaka sayılarını yükseltti'

Covid-19’un, vatandaşlar tarafından kanıksandığını bu nedenle de tedbirler konusunda dikkatsiz davrandığını belirten Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, “Aşılamayla beraber düşen vaka ve ölüm sayıları vatandaşlarımızda Covid-19’un neden olduğu tedirginlik ve endişesini ortadan kaldırdı. Haliyle bu rehavet ortamı da vaka sayılarını tekrar yükselmesine neden oldu. Özellikle tatil sezonu dolayısıyla ülkemizin ve dünyanın farklı noktalarından gelenler tatil bölgelerinde bir arada ve çok ciddi yoğunluk var. Bayram tatili dönüşünde bu kişiler virüsü geldikleri bölgelerde de yayacaklar. Özellikle de risk grubu olarak tanımladığımız bağışıklık sistemi zayıf, yaşlı ve akciğer, kalp gibi kronik hastalıkları bulunan kişiler için tehlike katlanarak artıyor. Bunun yanında virüs de sürekli değişime uğruyor. Dolayısıyla bu noktada bazı önlemlerin alınması gerekir. Şu anda hastaneler dışında, uçak, otobüs, tren gibi tüm toplu taşıma araçları ve tüm kalabalık ortamlarda maske kullanımı zorunluluğu bulunmuyor. Tedbirler alınmadığı takdirde Covid-19 vaka sayılarının çok daha hızlı artma riski var. Vatandaşların kendi sağlıkları için zorunlu olmasa dahi toplu ulaşım, hastane, kapalı alanlar gibi yerlerde maske kullanmak önem arz ediyor" diye konuştu.

Ahmet dogruyol-3