Koronavirüs hastaları için Robot Hemşire 

Hanson Robotics'in robotu Sophia'nın kardeşi Grace, hastanede yatan koronavirüs hastaları için hemşirelik yapacak.

Dünya 01.09.2021 - 16:50 01.09.2021 - 16:59

Grace, hem koronavirüs hastalarının hem de ileri yaştaki insanların bakımını üstlenecek

Hanson Robotics çocuklara yapay zeka, STEM ve kod bilgisi öğreten Little Sophia adlı bir robot tasarladı ve onu Sophia’nın kız kardeşi olarak tanıttı. Şimdi de bu kardeşlere Grace isimli bir hemşire kız kardeş eklendi.

Grace, hem koronavirüs hastalarının hem de ileri yaştaki insanların bakımını üstlenecek Hanson Robotics Grace’i doktorlara ve hemşirelere yardımcı olması için tasarladı. Grace, pandemiyle birlikte ortaya çıkan ihtiyaca cevap vermek üzere 2021’de dünyaya geldi. Yalnızca izole edilen hastalara değil, bakıma ihtiyaç duyan ileri yaştaki insanlara da şefkat eli uzatacak.

“Sosyal robot” olarak tanımlanan bu yeni android, “Zor durumlarda bile iletişim kurmaya, terapi seansları vermeye ve sosyal etkileşim sağlamaya yardımcı olabilirim” iddiasında. Grace için dünya basınında kullanılan bir başka tanım da “üst düzey bakım konusunda uzmanlaşmış insan benzeri hemşire bot”.

Yapay zeka şirketi Singularity Studio ile iş birliği içinde geliştirilen Grace, ateş ve nabız ölçebilmesi için kamera ve ısıya duyarlı sensörlerle donatılmış. Robotun topladığı veriler, uzmanların hastalıkları teşhis etmesine ve tedavi önermesine yardımcı olmak için kullanılabiliyor.
Sosyalleşme ve konuşma terapisi için de uygun olan Grace; İngilizce, Mandarin ve Kantonca konuşabiliyor. Grace, insan ifadelerini ve yüz kaslarını gerçeğe yakın olarak taklit etmesine olanak sağlayan “Frubber” adlı tescilli bir nanoteknoloji derisiyle kaplanmış.

Yorumlar