11.05.2021, 07:24

Koronavirüs kazandı insanlık yine mağlup

Dünya koronavirüsün pençesinde bilinmezliğe sürüklenmeye devam ediyor.
İnsanlığın elindeki tek silah geliştirilen aşı.
Aşının yan etiklerini, koruyuculuğunu bir tarafa bırakacak olursak, temin edebilmek, ulaşabilmek ayrı bir sorun.
Diğer yandan da Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Avusturalya, Belçika gibi ülkeler nüfuslarına yetecek kadar aşı yaparak normalleşme için adımları atmaya başladılar bile.
*
Dünya bu ülkelerden büyük diyerek, kafanızı kaldırıp biraz uzaklara baktığınızda çok ciddi bir mesele ve ayıp insanlığın kucağında duruyor.
Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği, Alman BioNTech-Pfizer'la 1 milyar 800 milyon doz ilave aşı alınması konusunda anlaşma sağladı.
Rakam bana inanılmaz geldi ve kafamı karıştırdı.
Avrupa Birliği’nin toplam nüfusu 445 milyon. 
Bunların yaklaşık 200 milyonu kritik aşılama yaş sınırı olan 18 yaş altı gençler.
Yani Avrupa Birliği tarafından iki doz aşılanması gereken toplam nüfusun yaklaşık 3,5 katı kadar fazla aşı siparişi verildi.
Bu aşılar için toplam 43 milyar dolar ödenecek.
Aynı durum Amerika Birleşik Devletleri’nde de var. Ülkenin stoklarında yaklaşık 200 milyon doz aşının bekletildiği söyleniyor.
Meksika ve Hindistan gibi ülkelerin ısrarlı yardım taleplerine karşı ‘dünyanın süper gücü’ sağır ve dilsizi oynuyor.
*
Başta Türkiye ve Rusya olmak üzere bazı ülkeler tarafından aşıların patentinin açıklanması, formülünün dünyayla paylaşılması yönünde bir istek var. 
Aşı üreticileri Çin, Almanya ve en büyük müşterilerinden Fransa ısrarla bu talebe karşı çıkıyor. 
Formüllerin insanlık için paylaşılmasının ticari açıdan etik olmayacağını savunuyorlar.
1.2 milyar nüfuslu Afrika’da henüz 150 milyon kişilik aşılamaya bile ulaşılamamışken, Hindistan, Brezilya, Meksika gibi ülkelerde her gün binlerce insan hayatını kaybederken sağ olsun dünya devleri ticari etiği koruyor.
“Peki bu aşı stokçuluğunun sebebi ne? Koronavirüs küresel bir pandemi değil mi? Dünyanın tamamı salgından kurtulmadan rahata ermek mümkün mü” gibi sorular ne yazıkki farklı kaygılarla yanıt bulamıyor.

CEVAP ÇOK AÇIK
Üretici firmalar sattığı aşılarla milyarlarca dolar kasalarına koyup servetlerine servet katarken, aşıya ulaşabilen gelişmiş Avrupa ülkesi vatandaşları yaz sıcağının keyfiyle waffle ve dondurmalarını yerken, ekonomik açıdan daha az gelişmiş Hindistan gibi ülkelerde yanan krematoryum ateşleri  ne yazık ki yüreklerini yakmıyor.
Avrupa’nın bencilliği ve aç gözlülüğü koronavirüsü yeniyor ama insanlık onuru ve vicdanı yine kaybediyor.

Yorumlar