04.06.2021, 05:42

Koronayla dövülenler eşitlik ve adalet istiyor

Koronavirüs tespit edildiği ilk günden itibaren tüm dünyada hemen hemen her sektörden çalışanı ve işvereni olumsuz etkiledi.

Bir çok dev firma kepenk indirip, küçük işletmeler batarken çalışanlar işlerinden oldu.

Elbette virüsün bıraktığı hasar iş hayatının her kolunda hasar bırakırken bazı sektörler hasarın ötesine giderek ölümle pençeleşen felçli hasta konumuna düştü.

Bunların başında gelen mağdurlardan biri de bildiğiniz gibi müzik sektörü.

Müzik sektörü deyince tabii ki ilk etapta aklınıza gelen elinde mikrofon şarkı söyleyen ve milyonlarca lira kazanan ünlüler.

Yahu ne olacak onlar ömrünce yetecek para zaten kazanmıştır onlara bir şey olmaz’ diye düşünebilirsiniz belki haklı da olabilirsiniz ama durum o kadar basit değil ne yazık ki.

*

Yüz binlerce çalışanı olan, binlerce alt firmayı ve kolu besleyen, şah şahlı konser alanlarından başlayıp, ücra köşelerdeki müzik aleti yapan ufacıcık atölyelere uzanan bir endüstriden bahsediyoruz.

Bunun yanında müzik piyasasının büyük sahnelerinden uzak çalışan özgün müzik emekçileri de var tabii ki.

Bazen bir köşe başında gitarıyla hoş ezgiler yayan, bazen bir vapurun içerisinde klarnetiyle bizlere keyifli yolculuk sağlayan, kimi zamanda parkta, metroda, kafede, düğün salonunda yüzümüzü gülümseten emekçiler.

Onlar 1 yılı aşkın süredir evlerine ekmek götüremiyor ne yazık ki.

 

BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

Haziran ayı itibariyle müzik sektörü de olumlu normalleşme rüzgarından kendilerine bir nefes hava çıkarabilmek, biraz normalleşebilmek için umutla bekliyordu ama sonuç ne yazık ki hayal kırıklığı oldu.

Sanatçıların müziklerini icra edebileceği mekanlar kapalı kalmaya devam ederken, konser gibi etkinliklerin de hayatımızdan daha çok uzak olduğu anlaşıldı.

*

Genelgenin yayınlanmasının ardından salgının başından itibaren devlet tarafından yeterli desteği alamayan sektör çalışanları sosyal medya üzerinden adeta bir isyan dalgası başlattı.

Şarkıcı Demet Akalın, "Müzisyenler ne yapacak? İntihar haberi almayız umarım" diyerek durumun nasıl ciddi bir noktada olduğunu vurgularken, program yapımcısı Armağan Çağlayan "Müzik ve eğlence sektörü yine açlığa mahkum maalesef!" ifadelerini kullandı.

Hakan Altun ise yayınladığı videoda udunun tellerini kesti.

Gülben Ergen, Fettah Can, Harun Tekin başta olmak üzere bir çok ünlü yine sektör için sesini yükseltenlerden oldu.

Aslında durum çok basit ve net. Armağan Çağlayan’ın da söylediği gibi binlerce insan yine açlığın pençesine bırakıldı.

 

PAYINA DÜŞENİİSTİYORLAR

Yapılan her isyanda aslında olay sektörel serzenişlerden çıkıp sosyal adaletsizliğe vurgu yapan bir hale geliyor.

Oteller açılıp hınca hınç insan doldurulurken, turistler güneşin ve denizin tadını çıkartırken, kongreler yapılıp binlerce kişi tezahüratlar atarken, AVM’ler tıklım tıklımken mağdur vatandaş da payını düşeni almak istiyor.

Toplumun her kesimi imtiyaz kazanmaktansa, eşitliğin sağlanmasını istiyor.

Kısıtlama günlerinde çileyi, cefayı sonuna kadar hisseden insanlar, biraz daha güzel günlerde de sefayı, refahı adil şekilde eşit yaşamak istiyor!

Yorumlar