Koruma Gününüz yine kutlu olamadı

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, “Yasalar yetersiz kalıyor, biraz daha değiştirilmesi ve düzenlenmesi lazım” diye konuştu.

Güncel 04.10.2021 - 07:00 04.10.2021 - 09:01

Celal Emre ÜNAL/YENİGÜN - Hayvanlarla aynı dünyayı, aynı evi paylaşıyoruz onlarla kimi zaman hayat arkadaşı kimi zaman birer komşu oluyoruz ama kendi haklarımıza sahip çıktığımız kadar hayvanların haklarına sahip çıkamıyoruz. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde de ön plana çıkan en önemli sorun yine hayvanların korunamaması oldu. 

hayvan Esin (2)


Sokak hayvanlarına yapılan kötü muamele ve şiddete yönelik cezaların yeterli olmadığını ve 5199 sayılı yasaya çıkarılan ek yasada çok eksiklikler olduğunu ifade eden Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) İzmir Temsilcisi Esin Önder, “Yasalar yetersiz kalıyor, biraz daha değiştirilmesi ve düzenlenmesi lazım. Bu yüzden üç-dört senedir 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü'nü kutlamıyoruz, sadece gelen talepler üzerine etkinlikler yapıyoruz ancak kesinlikle kutlama değil. Ülkemde; kadına, hayvana, çocuğa daha iyi bakılması, kanunların buna göre değiştirilmesi talebimizdir. Dünya hepimizin, bir tek insanların değil hayvanlarında hakkı olduğunun bilinmesini istiyorum” dedi.

hayvan Esin


“YASAKLI HAYVAN OLMAZ”
     Hayvanları korumaya ve bakmaya yönelik olarak çalışmalar yaptıklarını belirten Önder, “Hayvanların en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyaçlarına yardım ediyoruz, ‘Beni Terk Etme’ adlı afiş çalışması yürütüyoruz, çünkü terk edilen bir sürü kedi-köpek var. Geçtiğimiz dönemde birçok bölgede çıkan yangınlarda saha hastaneleri kurduk. Bursa ilimizde ‘Kurtarılmış Emekli Hayvanlar’ isimli bir çiftlik kurduk. Son dönemde yasaklı köpek diye bir kavram çıktı. Biz senelerdir yasaklı bir havyan olamaz, onları yasaklı hale getiren insanlar hakkın suç duyurusunda bulunulması gereklidir dedik. En son çıkan kanunda Dogo ve Pitbull cinsi köpekler yine yasaklı sayıldı. Bu köpekler barınaklarda hapis hayatı yaşıyorlar. Oysa çok iyi şekilde yetiştirilirse bizimle birlikte yaşayabilirler” diye konuştu. 

hayvannn

hayvan gece 4


“SOKAK HAYVANLARINA DESTEK”
    Sokak hayvanlarının bakımı ve tedavilerini gerçekleştiren, daha sonra onların birer yuva edinmesini sağlayarak toplumda buna yönelik bir farkındalık yaratan Avukat Aybüke Özdağ ve özel bir şirkette mali işler uzman yardımcısı olarak çalışan Berker Yılmaz sürecin iki sene önce bir sosyal sorumluluk projesinde tanışmaları, ardından birlikte gittikleri ilk barınak ziyareti sonrasında gerçekleştiğini belirtti. Av. Özdağ ve Özel çalışmalarını şu şekilde anlattı: “Kovid-19 salgının etkisi ile birlikte gelen sokağa çıkma kısıtlamalarından itibaren her hafta ormana giderek günde yaklaşık 100 köpek ve kediyi besledik. Haftada en az 30 kilo kedi-köpek mamasına ihtiyaç duyduğumuz için de bir ‘mama kumbarası’ hesabı açtık ve oradan gelen bağışlarla mamaları temin ettik. Çorbada sadece bizim tuzumuz olmadı, bu süreçte bir sürü kişinin maddi desteğini alıyoruz. Ancak tabii ki veteriner hizmetlerinin çok pahalı olması sebebiyle bir süre sonra maalesef gelen destekler bize yetmemeye başladı.”

hayvann

Patiler için umut ol!
Bir gün hayvanseverlerin olduğu bir sosyal medya grubundan gelen çağrı üzerine gözünde herpes virüsü bulunan altı aylık yavru bir kediyi hemen veterinere götürdüklerini belirten Avukat Aybüke Özdağ, “Veteriner hekimin söylediğine göre biraz daha geç kalınsaydı tamamen gözü alınmak zorunda kalacaktı. Ameliyat sonrası çok ciddi bir bakıma ihtiyacı vardı ve kediyi bir süreliğine sahiplendik. Kör olmasını engelleyemedik ama onu bu şekilde bıraksaydık enfeksiyon ciddi anlamda vücudunu saracaktı ve ölümüne sebep olacaktı. Bu sebeple adını ‘Gece’ koyduk ve Gece'yi sahiplendirebilmek için sosyal medyada ‘Patiler İçin Umut’ adlı bir hesap açtık. Tedavisinin sonrasında Gece'yi sosyal medya hesabımız üzerinden sahiplendirdik ve şu an çok güzel bir yuvası oldu. Bu hesaptan sadece Gece'yi değil, sokakta yaralı bulduğumuz ve tedavisini yaptırdığımız tüm hayvanlarımızın tedavi masrafları için destek isteme ve daha sonraları onları sahiplendirme faaliyetleri yürütmeye başladık” diye belirtti.Gece'nin sağlığına kavuşması için çok emek verdiklerini ve onun hatırasına bir tişört yaptırmaya karar verdiklerini ifade eden Berker Yılmaz, markanın gelirini hayvanlara kullanacaklarını belirtti. 

hayvan Berker Yilmaz


 

Yorumlar