Hastalığa sebep olan bu enfeksiyon genellikle yiyeceklerden ve içme sularından bulaşır ve genelde el yıkamanın ve temizlik alışkanlıklarının daha az olduğu yerlerde yaygındır. Özellikle yaz ayları gibi sıcak dönemlerde daha sık görülmektedir. Tifo hastalığı, insandan insana bulaşabilir.
En yaygın belirtileri ise yüksek ateş ve sindirim problemleridir. Bu sebeple hastalık döneminde sindirimi kolay besinlerin tüketilmesi gerekir. Tifo, bazı insanlarda herhangi bir belirti göstermediği için o kişiler taşıyıcı olarak diğer insanlara bu bakteriyi bulaştırabilir. Her hastalıkta olduğu gibi tifoda da erken teşhis önemlidir. Aynı zamanda bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalık olduğu için mutlaka hekime gidilmelidir. Bu sayede tedavi yönteminin antibiyotiklerle başarılı bir şekilde sağlanması söz konusudur. 

Tifo hastalığının belirtileri

Tifo hastalığına bağlı belirti ve şikayetler, genellikle kişinin bakteriye maruz kaldıktan 1-3 hafta sonrasında ortaya çıkmaktadır. İlk belirtileri ise düşük başlayan ve gittikçe yükselen ateş, cilt döküntüleridir. Hastalığın diğer belirti ve semptomları ise baş ağrısı, karın ağrısı, dalakta şişme, halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları, terleme, kuru öksürük, iştahsızlık, kilo kaybı, ishal veya kabızlıktır. Tifo, vücutta büyük bir su kaybına sebep olduğundan hastalık sürecinde bol su tüketimi de oldukça önemlidir. Bu sayede vücudun kaybettiği suyu geri kazanabilir ve direnç gösterebilirsiniz. Hastalığın başlangıcında boyun ve karın bölgesindeki pembe ve kırmızı lekelenmeler de oldukça yaygın görülen belirtileri arasındadır. Bazı kişilerin dışkısında kan da görülebilmektedir. Ayrıca bu rahatsızlığı yaşayan hasta, psikolojik krizler de geçirebilmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ise daha şiddetli belirtiler görülebilmektedir. 

Tifo hastalığından korunma yolları

Tifonun yaygın olabileceği bölgelerde yaşanıyorsa bu hastalıktan aşı ile korunmak mümkündür. Her ne kadar %100 bir koruma sağlamasa da kişinin alması gereken önlemlerin başında aşılanma geliyor. Ancak tifo hastalığına yakalandıktan sonra tek etkili tedavi yöntemi, antibiyotiklerdir. Buna ek olarak yeterli sıvı içilmesi sayesinde vücudun sıvı ve elektrolit dengesinin korunması da önemlidir. Bağırsakların delindiği daha ciddi vakalarda ise ameliyat gerekebilmektedir. Bu hastalığa yakalanmamak ve sağlık problemleri yaşamamak için içme sularının güvenilir olmasına ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi oldukça önemlidir.