Korutürk'te 30 yıl sonra gelen değişim

Halk Eğitimde Usta Öğretici olarak görev yapan Birnur Özsucu hayalinde ki projeleri mahallesinde hayata geçirebilmek için 2019 yılında muhtar adayı oldu.

Röportaj 26.08.2021 - 08:21 22.09.2021 - 11:49

Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Birnur Özsucu, 2019 seçimlerinde Balçova Korutürk Mahallesi’nde muhtar adayı oldu ve mahallede 30 yıldır aralıksız muhtarlık yapan rakibinden koltuğu devraldı. Mahallede 30 yıl sonra gelen değişim, ilkleri de beraberinde getirdi. 2 çocuk annesi ve evli olan Birnur Özcusu, mahallenin ikinci muhtarı ve aynı zamanda ilk kadın muhtarı olarak göreve başladı. Hayallerindeki projeleri hayata geçirmek için muhtar olduğunu belirten Birnur Özsucu, “Muhtarlığı genelde hep erkeklere yakıştırıyorlar. Seçimler bittikten sonra yaklaşık 3 ay sonra mahallemizin büyüklerinden 4 kişi yanıma geldi. Bana, ‘Kızım sen bizi yanılttın biz kadınlar muhtarlık yapamaz diye düşünüyorduk ama bu işi başardın’ dediler. Mahallemdeki bu önyargıyı kırdığım için çok mutluyum. Muhtar olma isteğimin en başında kadınların da bir şeyler başarabileceğini gösterip bu tabuları yıkmaktı’’ dedi.

muhtar (6)

HEM ÖĞRENCİ HEM MUHTAR
Kadınlar olarak birçok şeyi başarmak ve örnek olmak zorunda olduklarını belirten Özsucu, “Kızımla beraber üniversiteyi okuduk. Kızım Ege Üniversitesi ben ise 9 Eylül Üniversitesi’nden mezun olduk. Şimdi de oğlumla beraber aynı anda üniversite okuyoruz. 'Öğrenmenin yaşı olmaz' diyorlar, buna inanan bir insanım. Mahallemizde şu anda 70 yaşından sonra okuma yazma öğrenen kadınlarımız var. Her hafta muhtarlığa uğrar okuduğu kitabı getirir ve yerine yenisini alır. Biz kadınlar olarak toplumun her alanında daha aktif görünür olmalıyız. Kadınlar olarak üstümüze düşen neyse yapmalıyız“ ifadelerini kullandı.

muhtar (7)

“KADINLAR GÖRÜNÜR OLDU”
Özsucu, “Mahallemizde yapısı gereği bazı içe kapanık ve çekinen genç kızlar ve kadınlarımız var. Kadınlarımızın daha görünür ve sosyal olması adına bazı kurslar açtık. Kadınlar arasındaki iletişimi güçlendirmek ve birbirlerine destek sağlaması adına açtığımız kurslara da ilgisiz kalmadılar. Mesela halk oyunları için folklor ekibi kurduk. Aynı zamanda kendim de yıllarca Halk Eğitim’de Usta Öğretici olarak çalıştığım için bunu muhtarlığımla birleştirip burada kurslar vererek eğitimlerimiz de oldu. Bu sayede kadınlarımız daha aktif ve görünür oldu hem de kendine olan güvenleri tazelenmiş oldu“ diye konuştu. 

muhtar (2)

“Kovid-19 hastalarını
kontrol ediyoruz”

Özsucu,“Kovid-19 hastalığına bağlı evde karantinada olan vatandaşlarımızın kontrolünü biz sağlamaktayız. Vatandaşlarımızı arıyor gerekirse bizzat kapılarına kadar gidip ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Mahallemizde zor durumda olan vatandaşlarımız için için gıdadan faturalarına, ev eşyasından tutunda diğer ihtiyaçlarını karşılamak adına oluşturduğumuz bir özel yapı mevcut. Zor durumda olan vatandaşımız bize geliyor. İhtiyacı doğrultusunda talebini iletiyor. Muhtar olarak bazen belediye bazen mahallemizdeki bir hayırsever ile bunları temin edip zor durumda olan vatandaşımıza bunları iletiyoruz“ diye konuştu.

“Klasik muhtar
algısını yıktım” 

Özsucu sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası ağırlıklı olarak emeklilerin yaşadığı ve yaş ortalaması yüksek bir mahalle. Yaş ortalamasına bağlı olarak internet kullanan ve anlayan vatandaşlarımızda ters orantılı. Bu nedenlede hastane randevularından tutunda e-devlet işlemleri, aşı randevuları, HES kodu almaya kadar birçok işi ‘muhtarım bunu halleder misin’ diye yanıma geliyorlar. Beraber bir çay içip muhabbet ederken o anda da mahalle sakinimize yardımcı olmak adına arzu ettiği işlemi halledip buradan mutlu bir şekilde uğurluyoruz. İnsanların algısındaki klasik muhtarlık anlayışının dışında şeyler yapıyoruz. Korutürk Mahallesi’nde birçok projenin hayata geçti. Özellikle çalışan anneler ve babalar için çocuklarını göndereceği anaokulları hayati önem taşır. Bu ihtiyaçlara cevap vermesi adına mahallemize anaokulu yapıldı. Yaş ortalaması yüksek mahalle olmamızdan dolayı Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi binasının çalışmaları bitti ve yalnızca açılışının yapılması kaldı. Spor salonumuz var ve burada sağlıklı ve düzenli olarak her vatandaşımızın özellikle gençlerimiz ve kadınlarımızın yapabileceği birçok aktivite spor branşları da mevcut.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@