Köşger: "Hiçbir öğrencimiz mağdur olmayacak"

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yükseköğretimdeki öğrencilerin barınma sorununa neşter vurdu.

Ege 22.09.2021 - 17:36 22.09.2021 - 19:54

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yükseköğretimdeki öğrencilerin barınma sorununa neşter vurdu. Valilikte birim amirleri ve kamu yurtları yöneticilerini toplayan Köşger önemli bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı 3 saat sürdü. Toplantıda önemli kararlara imza atan Vali Köşger hiçbir öğrencinin yurt problemi nedeniyle eğitime ara vermeyeceğini açıkladı. Bu kapsamda kamu yurtlarının kapısı bir aylığına öğrencilere ücretsiz açılacağını söyledi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger düzenlediği basın toplantısında,” Pandemi sonrası normalleşmeyle beraber ilk ve orta öğretimden sonra üniversitedeler de tekrardan yüz yüze eğitime başladı. Yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte ortaya çıkan yurt ve konaklama ihtiyacı karşılamak için misafirhanesi olan kamu kurum ve kuruluşların İl Müdürlerimizle beraber gerekli önlemleri almış bulunmaktayız. İzmir depremi sonrası ortaya çıkan konut ihtiyacından dolayı diğer illere nazaran barınma ihtiyacı kendini daha fazla hissettiriyor. Tabi bu da diğer illere göre İzmir’in daha dezavantajlı konumda bulunmasına neden oluyor. Yalnızca İzmir’de tüm yurtta öğrencilerimizin benzer sıkıntıları çektiğini de görmekteyiz. İzmir’de bu dönem herhangi bir sıkıntı olmaksızın öğrencilerin konaklayacağı yer ihtiyacını karşılamak için gerekli çalışmaları tamamlamış bulunmaktayız” ifadelerini kullandı.

HİÇ BİR ÖĞRENCİMİZ MAĞDUR OLMAYACAK

Vali Köşger,” Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın misafirhaneleri öncelikle ihtiyaç sahibi olan kız öğrencilerimizden başlamak üzere Balçova Termalden başlayarak Milli Eğitim bünyesinde uygulama otelleri, Öğretmen Evleri, Polis Moral Eğitim Merkezleri ve diğer kamu kurumlarının misafirhanelerindeki kapasiteler öğrencilerimizin geçici konaklaması için tahsis edilecek. Valiliğimiz içerisinde bununla bir açık masa oluşturulacak ve gerekli müracaatlar buraya bizzat yapılacaktır. Öğrencilerin okuduklarını okullara en uygun lokasyon göz önüne alınarak en uygun konaklama yerlerine yerleştireceklerdir” dedi.

12 BİN ODADAN 9 BİNİ BOŞ

Vali Köşger sözlerine,” Şu anda ilimizde 12 bin özel yurt kapasitesi var. Bunların 9 bini ise henüz dolmamıştır. Buralarda kullanılmaya başlandığı takdirde ilimizin bu süreci sıkıntı olmadan atlatacağını düşünüyorum. Şu anda bir rakam vermek doğru olmaz ama ihtiyaca yetecek kapasitede konaklama yerine sahibiz. Öğrencilerimiz misafirhanelerimiz de 1 ay boyunca buralarda ücretsiz bir şekilde kalabilecekler. Sonrasında ise tekrar bir değerlendirme ile bu süreci uzatabiliriz” dedi. 

-Celal Emre ÜNAL

Yorumlar