Aycan Pırasalar Yaşar'ın 25 Temmuz 2022 tarihli Yenigün Gazetesi'ndeki köşe yazısıdır.

Bayram tatili, yıllık izinler derken gerçeklerle yüzleşme vaktimiz geldi. Pandemiden sonraki ilk yasaksız yaz tatili olduğu için herkes, plan yapmaya koyuldu. Gerçi yüksek enflasyonun getirdiği fahiş fiyatları kimse öngörememişti. Turizmcilerin "yüzde 100 doluluğa ulaştık" söylemlerine karşılık, yerli turist halk plajlarında vakit geçirmeye çalıştı ya da günübirlik tatil belde ziyaretleri yaptı. Günübirlik kalabalığı varın da siz düşünün. Sosyal medyada paylaşılan yemek ve sahil (beach) faturalarını gören vatandaş, restoran ve kafelerin yanından geçip ucuzluk marketlerinin yolunu tuttu. Otelde kalmak bir kenarda dursun, Kuşadası'nda sıradan bir kafede 3 top dondurma 55 TL olursa, Kargacık Koyu'nda boş sahile girmek kişibaşı 75 TL olursa, Ürkmez'de kendi çadırında kalmak için kişibaşı 150 TL öderse asgari ücret yetmez kardeşim. Borçla yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaş, 2 gün denize girmek için maaşını tatil beldesinde bırakırsa olmaz, olamaz. Sonra yerli turist yok. E nasıl olsun? Güzel ülkemizde yerli değil turist olalım o da yetecek ama...

Kovid belası

Neyse hayat pahalılığını kenara bırakıp, kovid belasına gelelim. Maske, mesafe, aşı derken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, pandemi yasaklarının kalktığını duyurmuştu yaz sezonu başlamadan. Tam bir "oh" çekmişken, yazlık beldelerde yabancı turistlerin de eşliğinde Kovid belasının yeniden hortladığı haberleri kulaklarımızda çınlamaya başladı. Vaka sayılarının yükselmesiyle, hastaneler de doldu. Bilim Kurulu Üyeleri maske ve mesafe uyarılarında bulunurken, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya'dan ciddi bir açıklama geldi. Sakarya, "Türkiye koşar adım gidiyor. Korona virüs, yoğun bir şekilde, gümbür gümbür geliyor" dedi. Mayıs ayında 7 bin olan vaka sayısı 226 bine kadar yükselmesi ciddi bir durumdu elbette. Umarım en kısa zamanda Kovid'den kurtulacağımız bir aşı veya hap bulunur da ileride çocuklarımıza anlatacağımız bir anı olarak zihinlerimizde kalır.

Vatandaşa not: Siz siz olun toplu ulaşım araçlarında mesafeyi pek kontrol edemesek de maske takmaya özen gösterelim. Yarın geç olabilir.

Kovid gümbür gümbür geliyor yenigün (4)

Kapıdaki tehlike

Avrupa ülkelerinde sıcak hava dalgasının etkisiyle binlerce kişi hayatını kaybederken, meydana gelen orman yangınlarında yüz bin hektardan fazla alan yandı. Bazı ülkelerde kırmızı alarm verildi bazı ülkelerde son yüz yıldır görülmeyen hava sıcaklığına ulaşıldı. İzmir ve Ege Bölgesi işin yapılan aşırı sıcak ve fırtına uyarıları güneş altında çalışmak zorunda olan emekçileri tedirgin etti. Güneş altında çalışmak zorunda olan işçiler için ciddi sağlık risklerinin olduğunu belirten İşyeri Hekimi Murat Kalaycıoğlu, “Aşırı sıcak havalarda ve korunmasız çalışmanın, güneş çarpması, tansiyon düşüklüğü, baygınlık ve en önemlisi de kalp krizi başta olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca aşırı sıcak havanın yarattığı dikkat dağınıklığı iş kazalarının yaşanmasında da önemli rol oynuyor. Hava sıcaklıkları 40 derece üstüne çıktığı durumlarda çalışanların sıvı kaybına (dehidrasyon) karşı korunması gerekiyor" dedi.

Süreci doğru yönetin

Yüksek öğrenim hayali kuranlar 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında tercihlerini yapabilecek. Öğrencileri ve ailelerine tercih döneminde yardımcı olacak uygulamalar ve rehberlik hizmetleri verilmeye başlandı. Üniversite adaylarına hayatlarının dönüm noktasında doğru tercih yapmaları için nelere dikkat ekmeleri gerektiğini ömrünü eğitime adayan isimlerden aldık. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar Yenigün için özel bir değerlendirmede bulundu. https://www.gazeteyenigun.com.tr/sureci-dogru-yonetin Linkten rektörlerin tavsiyelerine ulaşabilirsiniz.

Kovid gümbür gümbür geliyor yenigün (1)

Mobilyacılar mutlu

Verdiği dış ticaret fazlasıyla Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında yer alan mobilya endüstrisi, ihracatta tüm zamanların rekorunu kırdı. Girdi malzemelerini fahiş fiyatlardan bile bulmakta zorlanan, istikrarlı fiyat oluşturmakta güçlükler yaşayan sektörün şu dönemdeki başarısı büyük takdir topladı. İzmirli mobilyacılar %30 oranında daha fazla katma değer yarattı. Yüksek katma değerli mobilya ihracatının önemine vurgu yapan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Bu İzmirli mobilyacılarımızın bilgi birikimi ve üretim gücünü ortaya koyuyor. Bunu arttırmak için Mobilya Akademi’de kurslar veriyoruz” diye konuştu. Hayırlısı ne diyelim.

Kovid gümbür gümbür geliyor yenigün (2)

Zeytinime dokunma

Taş ve kömür ocakları ile elektrik santralleri başta olmak üzere farklı nedenlerle zeytin ağacı kesimlerine karşı nerede ise her gün çevreciler ve zeytin dostları protesto eylemleri gerçekleştiriyor. İzmir’in bazı bölgelerinde katliam düzeyinde gerçekleşen zeytin ağacı kesimleri ihbarı durmak bilmiyor. Faili meçhul kesimlerin bu kez ki son adresi Buca çevresi. Zeytin ağaçları kanunlarla korunmasına rağmen rant, maden ve imar uğruna kesildiğine dikkat çeken Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Başkanı Dr. Mustafa Tan, “Zeytin yeryüzüne gelmiş en değerli gıdadır. Doğal ve tükenmez bir maden kaynağı. Beton gıda değildir. Bu alanlar özel olarak korunacak yerlerdir. Zeytinlik alanların talan edilmesi ilerleyen yıllarda çok büyük pişmanlıklar getirecektir” diyor. Son pişmanlık fayda etmezzz.

Menderes'te sular duruldu

Menderes Belediye Başkanıyken İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Mustafa Kayalar’ın yerine geçecek başkanvekili için seçim yapıldı. Menemen ve Torbalı seçimlerinde olduğu gibi üç tur üzerinden seçim yapıldı. Seçim sonucunda Cumhur İttifakı'nın adayı meclis üyesi Cemil Az’a karşılık, CHP grubunun adayı Erkan Özkan belediye başkanvekili seçildi. Seçim sürecinde Başkan Yardımcısı Mustafa Akın partisinden ve belediyedeki görevinden istifa etti. Ancak seçim pusulularında Akın'ın adının çıkması şaşırttı. Neyseki şu aralar Menderes'te biraz sular duruldu.

Kovid gümbür gümbür geliyor yenigün (5)

Kovid'in bittiği, ekonominin düzeldiği, sıcak havaların azaldığı iyi bir hafta dilerim. Hoşçakalın.