Kripto paralar (cryptocurrency), mal ve hizmetler için çevrimiçi olarak değiştirilebilen ve son zamanlarda gündelik yaşamda da popüler olan bir ödeme şeklidir. Birçok şirket, genellikle jeton olarak adlandırılan kendi para birimlerini çıkarır ve bunlar, özellikle şirketin sağladığı mal veya hizmet karşılığı alınıp satılabilir. Bunlar oyun salonlarında verilen jetonlar ya da kumar çipleri olarak düşünülebilir. Mal veya hizmete erişmek için kripto para birimi karşılığında gerçek bir para birimi değiştirilmesi gerekmektedir.

Kripto para birimleri, blockchain adı verilen bir teknoloji kullanarak çalışır. Blockchain, işlemleri yöneten ve kaydeden birçok bilgisayara yayılmış merkezi olmayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin çekiciliğinin bir kısmı da çevrimiçi güvenliğidir.

Kaç tane kripto para var, değerleri ne?

Yapılan pazar araştırmalarına göre, 15.000'den fazla farklı kripto para birimi halka açık olarak işlem görmektedir. 10 Aralık 2021 tarihinden itibaren piyasadaki tüm kripto para birimlerinin toplam değeri, yaklaşık olarak 2,3 trilyon Amerikan dolarıdır. En popüler dijital para birimi olan tüm bitcoinin toplam değeri yaklaşık 932.4 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.

Kripto para birimleri neden bu kadar popüler?

Kripto para birimlerin popüler olma nedenlerinden bazıları şunları içerir:

  • İnsanlar bitcoin gibi kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görüyor ve muhtemelen daha değerli hale gelmeden önce onları şimdi satın almak için yarışıyorlar.
  • Bazı insanlar, kripto para biriminin merkez bankaların para arzını yönetmek gücünü azaltmasından hoşlanıyor, çünkü zamanla bu bankalar paranın değerini enflasyon yoluyla düşürme eğilimindedir.
  • Diğer bir grup merkezi bir işleme ve kayıt tutma mekanizması olmasını değerli bulmaktadır.

Kripto para birimi nasıl satın alınır?

Bitcoin de dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri Türk lirası ile satın alınabilirken, diğerleri bitcoin veya başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmanızı gerektirir. Kripto para birimleri satın almak için, para biriminizi tutabilen çevrimiçi bir uygulama olan bir "cüzdan"a ihtiyacınız olacak. Genellikle bir borsada bir hesap oluşturursunuz ve ardından bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri satın almak için gerçek parayı transfer edebilirsiniz.

Kripto parayı nasıl kullanabilirsiniz?

Kripto para birimleri alım/satım yaparken kullanılabilse de henüz genel kabul gören bir ödeme şekli değildir. Kripto daha yaygın olarak kabul edilene kadar, hediye kartları için kripto para alışverişi yaparak mevcut sınırlamaları aşabilirsiniz. Örneğin internet sitelerinde Apple, Amazon vb. için hediye kartları satın almak için Bitcoin kullanabilirsiniz.