Küçük bir Karadeniz!

Bu haftaki yazımda doğaseverlerin yaz kış tercih ettiği ve doğasıysa insanı büyüleyen bir yerden bahsetmek istiyorum size. Erikli Şelalesi!

Güncel 21.09.2021 - 07:00 23.09.2021 - 12:13

Suat İNAN/YENİGÜN - Özellikle İstanbul'a yakın konumda olmasından dolayı iş ve hayat stresinden kaçmak isteyenlerin sıklıkla uğradığı, doğada keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyenler için çok ideal olan Erikli Yaylası Yalova'nın Çınarcık ilçesine bağlı olan Teşvikiye mahallesinin 7 km yukarı tarafında yer alıyor. Daha dağ yoluna girdiğiniz andan itibaren insanı oldukça etkileyen bir doğaya sahip olması ve uçsuz bucaksız ormanların tam bir seyir keyfi yaşattığı bu yeri mutlaka görmeniz gerekiyor. Özellikle sonbahar ayları en güzel zamanları ve doğanın kendini çetin kış şartlarına nasıl hazırladığını kendi gözlerinizle gözlemleyebileceğiniz şahane bir zaman dilimi.

20200109144736_IMG_8759

ÇİFTE ŞELALELER

Erikli yaylasında Çifte Şelaleler adı altında son derece güzel 2 adet şelale, her taraftan akan dereceler ve Ihlamur, Kestane, Karaağaç, Köknar, Elma ağaçlarının çevrelediği şahane yürüyüş yolları bulunmaktadır. Aracınızdan indikten sonra 1.3 km'lik bir yürüyüş yaparak şelalenin önüne kadar ulaşım sağlayabiliyorsunuz ve yürüyeceğiniz bu yolu çok seveceğinizden şüpheniz olmasın.

Şelale yolu üzerinde bulunan ve yiyecek, içecek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, dere üstünde çay içebileceğiniz küçük işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmelerin de fiyatlarının oldukça makul ve insanı kazıklamayan işletmeler olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

20200109144358_IMG_8757 (1)

Kamp yapmak için 33 dönüm alan!

Erikli Yaylası'nda 1 adet özel kamp işletmesi bulunmaktadır ve toplamda 33 dönüm alana sahip bu işletmenin sahipleri de oldukça canı yakın ve yardımsever insanlardır. Özellikle bu pandemi döneminde bu kadar büyük alan genişliğine sahip olması bizlere oldukça keyifli bir kamp deneyimi yaşatacak olmasının yanında, kalabalıktan da uzak kalmamıza olanak sağlayacak. Bu tesisin içerisinden geçen ve şelaleden akan suların oluşturduğunu bir adet dere bulunmakta ve kamp alanının ortasından akmaktadır. Bu yüzden kuracağınız çadır veya konaklayacağınız karavan dere kenarında olacak ve derenin o büyüleyici sesiyle dolu şahane bir uyku deneyimi yaşayabileceksiniz.

20200109110910_IMG_8738 (1)

Dipsiz göl bir cennet

Erikli yaylasında sadece şelale bulunmuyor, 3 KM yukarısında ise Dipsiz Göl bulunuyor. Dipsiz göl bir krater gölü ve çevresinde bulunan zengin bir orman florasına sahiptir. Hem orman florası hem de yaban hayatı açısından, meşhur olmuş Bolu Yedi göller bölgesini aramayacak niteliktedir. Dipsiz gölün çevresinde ağaçlar altında keyifle yürüyüş yapabileceğiniz çok güzel parkurlar bulunmakla birlikte doğa fotoğrafçıları için de görsel anlamda eşsiz zenginlikler sunmaktadır. Burada geçirdiğiniz zamana doyamayacağınızı garanti ediyor, tekrar gelmek için can atacağınızı düşünüyorum.

20191221124601_IMG_8190

Delmece Yaylası sizi çok etkileyecek!

Dipsiz göl ziyaretinden sonra yoldan devam edip 9 KM sonra Delmece yaylasına ulaşabiliyorsunuz. Kestane ve Ihlamur ağaçlarının kokusu ile dolu bu büyük yayla toplamda 400 dönüme ev sahipliği yapıyor. Delmece yaylasın aynı zamanda aktif bir yaşama da sahiptir. Bu alanda toplamda 60 adet ahşap hane ve 20 adet kargır yapı bulunuyor. Burada köylülerin şifalı su diye adlandırdığı ve yapılan incelemeler sonucu mineraller açısından oldukça zengin olduğu anlaşılan bir içme suyu kaynağı da bulunmaktadır. Bu kadar yol gelmişken böyle zengin bir suda içmemek olmaz değil mi?

20200905_101113 (1)

Nasıl Gidebilirim?

Bu aylarda her türlü araçla rahatça gidebileceğiniz Erikli yaylasına ulaşmak için önce Yalova, ardından Çınarcık ve Teşvikiye mahallesine gitmeniz gerekiyor. Teşvikiye mahallesinden sonra dağ yolunu takip edip Erikli yaylasına sorunsuz ve rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kış aylarında gitmeyi tercih edecekler için dikkatli olmasını öneriyor, hava şartlarının oldukça çetin olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Dağ yoluna bağlandıktan sonra hiçbir telefon operatörü hizmet vermiyor bu yüzden gitmeden önce konumunuzun neresi olacağını mutlaka bir yakınınıza haber verin. Böylesine güzel bir konumu kendi gözlerinizle görmeniz ve tüm güzelliklerini deneyimleyebilmeniz için çok uygun bir zaman dilimi. Hafta sonunuza çok keyifli bir rota eklemek isterseniz bu yazım sizlere çok güzel bir kaynak olacak. Bir sonraki rota önerimde tekrardan görüşmek üzere. Sevgiler.

20200905_100233

20200905_095017

Yorumlar