‘Küçük esnaf’ diye tabir edilen 850 bin civarındaki mükellef yıllık beyanname vermeyecek. İzmir’in esnafı kararı memnuniyetle karşıladı

Celal Emre Ünal / YENİGÜN - Döviz kurlarında yaşanan önlenemez artış ve bununla birlikte pandemiden kaynaklı kısıtlamalar ve kapatmaların yarasını hala sarmaya çalışan esnaf ve sanatkarlara meclisten sevindirici haber geldi. Esnaf maliyetlerin artması, satışların azalması nedeniyle kepenk kapatma riskiyle karşı karşıya olduğu dönemde kabul edilen yeni yasaya göre, yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan mükellefler gelir vergisinden muaf olacak. Berber, kuaför, basit usulde vergi, tutan binlerce esnafı ilgilendiren kanun İzmir’de sevinçle karşılandı. Durumdan duydukları memnuniyeti dile getiren İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz, İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş, İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata ve İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin konuyu değerlendirdi.

esnaf Zekeriya Mutlu

YASA SEVİNÇ YARATTI

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu. “Bir süredir takip ettiğimiz teklifin yasalaşması ile yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan mükellefler gelir vergisinden muaf tutulacaklar. Bu sadece İzmirli esnaf ve sanatkarlar için değil, ülke genelinde bu şartlara haiz olan 900 bine yakın esnaf sanatkar için sevindirici bir gelişme oldu. Esnaf ve sanatkarlarımız zor bir süreçten geçiyorlar. Zaten mevcut ekonomik sorunları, Covid-19 salgını ile daha da ağırlaşmış, salgın tedbirlerinden olumsuz yönde en fazla etkilenen kesimi oluşturmuşlardır. Ayrıca ekonomideki genel daralma, kırılgan bir finansal yapıya sahip üyelerimizi derinden etkiledi. Öte yandan üyelerimizin üretimlerinde kullandıkları hammaddelerin, girdilerinin maliyetleri oldukça yükselmiştir. Bu durum da satın alma güçlerini zayıflatarak, işlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Yavaş yavaş normalleşme sürecine girilse bile, yeni destek ve teşviklerle üyelerimizi rahatlatacak uygulamalarının hayata geçirilmesini önemsiyoruz. Vergi Kanunu bu açıdan olumlu bir adım olmuştur” diye söyledi. 

“PERAKENDE YASASINI BEKLİYORUZ”

Sırada perakende sektörünü düzenleyecek olan yasa tasarısını beklediklerini söyleyen Mutlu, “Perakende sektöründe de büyük beklentilerimiz bulunuyor. Öncelikle kent merkezinde büyük AVM’ler olmamalı. Ayrıca büyük marketlerin mahalle aralarına kadar giren şubelerinde satılan ürünler üzerinde standart sağlanmalı. İzmir Birliği’nin bu konuda uzun süredir yaptığı çalışmalar, öneriler bulunuyor. Gerektiği takdirde çalışmalarımızı ve tecrübelerimizi paylaşmaya, esnaf ve sanatkarlara katkı sağlayacak her girişime destek vermeye hazırız. Netice itibarıyla pandemi sürecinde önemli tahribata uğrayan üyelerimizin pozitif ayrımcılığa ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Dolayısıyla perakende sektörüne ilişkin teklifin de en kısa sürede kabul edilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

esnaf Murat-Yavuz

“ESNAF AÇISINDAN ÇOK İYİ OLDU”

Esnafın dar boğazda olduğunun altını çizen Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz, “Bu yasa esnaf için can suyu olur. Şimdiye kadar sadece basit usulde olan esnafımıza 12-13 bin TL’ye kadar muafiyet vardı. Şimdi bu miktarı 240 bin TL’ye çıkartmaları esnaf açısından çok iyi oldu. Çok yerinde bir karar, esnaf için hayırlı olsun” diye konuştu.

esnaf Muharrem Karakus

“Olumlu bir gelişme olur”

İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası (İTKO) Başkanı Muharrem Karakuş “Yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında olanlarla ilgili bize henüz bir yazı gelmedi. Böyle bir konuşma var ve böyle bir şey gerçekleştiyse buna dair resmi bir yazı gelirse eğer gerçekten çok olumlu bir gelişme olmuş olur” diye söyledi.

esnaf Yalcin Ata

“Bütün esnafı kapsıyorsa güzel”

İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Yalçın Ata “Yılda 240 bin TL’yi geçemeyen esnafın vergiden muaf olması çok güzel bir gelişme olur. Ancak muaf ama eğer dükkan stopajı, dükkan kirası 2 bin TL’nin üzerindeyse veya yanında sigortalı elaman olmasından dolayı kapsam dışarısında kalıp kalmamız gerektiği noktalara bakmalıyız. Diğer türlü bu tamamen şov amaçlı bir çalışma olur. Çünkü hepimizin yanında bir tane sigortalı çalışan ve dükkan kiraları her yerde en az 2-3 bin TL’den başlıyor” dedi.

esnaf Bilgin

“Esnafın elini rahatlatacaktır”

İzmir Berberler Odası Başkanı Şükrü Bilgin, “Kanunun içeriğine tam hakim değilim ancak genel anlamda odalarımızı ve esnafımızı sevindirecek bir gelişme olarak gözüküyor. Böyle bir muafiyete ihtiyacımız vardı. Esnafın elini biraz olsun rahatlatacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.