19.05.2021, 09:23

Kuduz İsrail, kana doymuyor

Sabah saat 05.00.Karşıdaki bahçeden gelen kuş seslerine açtım penceremi.Dayanamadım, balkon kapısını da araladım. Sonra, kumrularla seçeler de karıştı armoniye, ‘’Biz de varız’’ dercesine. Kafamı hafif dışarıya çıkardım. Komşumun balkonunu süsleyen rengarenk güllerin kokusu geldi burnuma. ‘’Ah canım ülkem. Dünyanın cennetindeyim ‘’ diye Tanrı’ya şükrederken, telefonuma bir mesaj geldi. Açtım, Filistin’le ilgili. Bir anda dünyam karardı.

CENNET – CEHENNEM

Mesajı gönderen, İletişim Fakultesi’nde yüksek lisans öğrencim olan Mohammed ATagi idi. Buradan mezun olduktan sonra, ülkesine dönmüş, orada gazetecilikle ilgili önemli görevler almıştı.

Bizim öğrencilerimizle, mezun olduktan sonra da ilişkilerimiz kesilmez.Canım öğrencilerimle, o belde ile ilgili haberlerde buluşuruz. Mohammed’den, gittiğinden beri, hemen hemen hiç güzel haber alamadım maalesef. Her gün geçtiği küçük küçük ama kurşun gibi ciğerimi delen haberlerdi gelen.

Ramazan boyunca İsrail’in azgınlığı dinmedi. Çoluk çocuk her gün bir vahşet tablosu tüylerimizi diken diken etti. Bu sabahta, gökyüzünü kızıla boyayan bir görüntüyle bir not geldi:

‘’Son birbuçuk saat içinde, katil İsrail güçleri tarafından Gazze’deki sivil kardeşlerimizin evlerine ve mahallelerine 155 hava saldırısı düzenlendi. Arama ve kurtarma ekipleri, enkazın altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor.’’

Son on gündür, Mescid-i Aksa’ya , ibadetlerini yapan Müslümanlara saldırılar devam etti. Gazze’ye yapılan bombardımanın blançosu ve ayrıntıları kadın ve çocukların sayılarıyla da İsrail’in çocuk katili bir devlet olduğunu gösteriyor : 31’i çocuk, 20’si kadın 126 şehit…

SAVAŞIN DA BİR NAMUSU VARDIR…

Gelen her fotoğraf ayrı fecaat. Savaşın da kuralları, adaleti, namusu vardır. Siviller, kadınlar, çocuklar korunur. Bu ahlaksızlar, öncelikle çocuklara ve kadınlara saldırıyor. Arkasını dayamış ABD’ye fütursuzca hücum ediyor. Hiçbir devlette, ‘’Durun yapmayın. Böyle savaş olmaz. Siz hak hukuk tanımadan, kural dinlemeden edepsizlik ediyorsunuz’’ demiyor. O, beyanatlarında hakdan, hukukdan, insan haklarından bahseden ülkelerin gözleri kör olmuş, gözlerinin önündekileri görmüyor. Onlara, ‘’Gözleri kör olsun ! ‘’ demek geliyor içimden.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDEN ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Gutteres, Katil İsrail’e, Uluslararası İnsan Hakları Hukuku kapsamında, barışçıl davranma önerisinde bulunarak işgali ve tahliyeleri durdurma çağrısı yaptı. Ama maalesef hiçbir etkisi olmadı. Doğu Kudüs’te Mescid-i Aksa’da İsrail polisinin saldırıları ve işgali devam etti. 300’den fazla Filisdinli yaralandı. Gazze’de çocuklar katledildi.

PARTİLERDEN KINAMA

Meclisimizdeki beş parti, ortak bir kınama metni yayınlayarak, ‘’Zulmü ve hukuk tanımazlığı şiddetle kınıyoruz. Kardeş Filistin halkının bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi, en kuvvetli şekilde beyan ediyoruz’’ denildi.

DÜNYA BASININA DERS VERENLER, KENDİLERİNE BAKSIN

Bir ülkenin basını suskunsa, ülkenin vijdanı da susmuştur. Basın adaletli davranmıyorsa, o ülkede de adalet yoktur.

Filistin halkının resmen katliamlara kurban edildiği, İsrail’in Kuduz köpekler gibi saldırdığı bir ortamda maalesef Avrupa Basını da, Dünya Basını da haberlerini, gerçekleri çarpıtarak vermeyi tercih ediyor. Verdikleri haberler, gerçekleri yansıtmıyor, ahlaksızlıklarını ortaya koyuyor. Dünyaya basın özgürlüğü dersi veren ülkelerin kasdettikleri, bu tür yayınlar yapmaksa ; Allah onları da, yayınlarını da yok etsin. Böyle özgürlük olmaz olsun !..

Yorumlar