Kulak ağrısı insanların sık sık karşılaştığı bir sağlık problemidir. Bu problemin en yaygın nedenlerinden biri kulak enfeksiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulak enfekte olduğunda, iltihaplanma ve basınç artışı kulakta bir ağrıya neden olabilir. İç kulak enfeksiyonunda, kulak ağrısına mide bulantısı, baş dönmesi veya kusmanın da eşlik edebilme ihtimali varken, dış kulak enfeksiyonlarında ise kulak kepçesinde veya yolunda şişlik, kızarıklık ve kaşıntı görülebilir. Orta kulak enfeksiyonlarında ise kulakta doluluk hissi yaratabilir.

Kulak enfeksiyonu çoğunlukla viral değil bakteriyel sebeplerden ötürü meydana gelmektedir. Kulak enfeksiyonlarının tedavisi gerçekleşmezse ağrı çeneye ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir, kulağa zarar verebilir ve yüksek ateş gibi şikayetlere sebebiyet verebilir.

Okul öncesi çocuklarda gözlenen kulak ağrılarının sıklıkla rastlanan nedeni orta kulak enfeksiyonlarıdır. Çocuklarda görüldüğü kadar yaygın olmasa da, yetişkinlerde de gözlenebilen orta kulak enfeksiyonu çoğu zaman soğuk algınlığı sonrasında yaşanmaktadır.

Kulağın dış kısmı olan kulak kanalında görülen bir enfeksiyon türü olan Otitis eksterna, yetişkinlerde daha yaygın görülmektedir. Otitis eksterna, sık yüzen ve kulak çevresinde cilt sorunları yaşayan kişilerde de görülmektedir. Otitis eksterna tedavisinde çoğunlukla kulak damlası veya kulak spreyi kullanılmaktadır.

kulak ağrısı neden olur 2

Kulak ağrısı yaratabilecek diğer nedenler

Kulak ağrılarına her zaman kulak enfeksiyonu sebep olmamaktadır. Aşağıdaki belirtilen durumlar da kulakta ağrıya sebep olabilmektedir.

  • Refere ağrı: Kulakta oluşan ağrı vücudun bir yerindeki enfeksiyonlardan ya da iltihaptan kaynaklanıyor olabilir.
  • Deri enfeksiyonları: Deri enfeksiyonları kulak içinde ya da çevresinde ise kulakta ağrıya sebep olabilir.
  • Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı da kulak ağrısına neden olabilir. Soğuk algınlığının kulak ağrısına sebep olmasının nedeni ise aşırı üretilen mukustan kaynaklanmaktadır.
  • Travma ya da yaralanmalar: Kulağa giren pamuklu çubuk veya keskin nesneler kulak kanalına zarar verme ihtimali yüksek durumlardan bir tanesidir. Bu yüzden de kulakta ağrıya sebep olabilir. Ayrıca kulak zarı kulağa sokulan nesnelerden dolayı delinebilir ya da yırtılabilir. Bu durum ise çoğunlukla ani ve şiddetli ağrılara neden olmaktadır.
  • Zona hastalığı: Su çiçeğine sebep olan virüsün yalnızca bir sinirde tekrar aktive olduğu durumdur. Zaman zaman kulağı besleyerek siniri de etkileyebilmektedir.