Düşük maliyeti sayesinde fazla sermayeye gerek duymadan siz de kültür mantarı yetiştirebilirsiniz. Ayrıca evde de kültür mantarı yetiştiriciliği yaparak pratik ve kolay şekilde ürün elde edebilirsiniz. 
Kültür mantarı kompostu ismi verilen özel bir karışım içinde kültür mantarı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Eğer ki ticari amaçlarla gerçekleştirilecek ise üretim kısmında ısı yalıtımından, nem oranlarına ve havalandırmalarına kadar detaylı çalışmalar isteyebilmektedir. Bunun yanı sıra evde kültür mantarı yetiştirmek ise oldukça basittir. 
Yüksek kazançlar elde etmeye fırsat veren kültür mantarı yetiştiriciliği, maliyeti düşük bir iş olmaktadır. Günümüzde devlet tarafından da verilen kurs ve eğitimler ile yetiştiriciliğe adım atabilirsiniz. Kursların yanı sıra girişimciler hem özel hem de devlet desteklerinden yararlanabiliyor.
Kültür mantarı yetiştirilen yerde yüksek miktarda üretim yapılacaksa bunun için havalandırma, soğutma ve nem ayarları teknik sistemine sahip olunması gerekir. Kurulacak işletmenin çevresinde ağaç olmamasına dikkat edilmeli ve yerleşim sıklığı da az olmalıdır. 

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kültür mantarı yetiştirirken yetiştirilecek yerin özelliklerini ve mevsimsel faktörlere dikkat edilmelidir. Mantar yetiştirirken özellikle kasa, plastik torba ve ranza olarak bilinen yöntemler tercih ediliyor. 
Kültür mantarı için kasa yöntemi sıklıkla tercih edilir. Kasalar üst üste gelecek şekilde yerleştirilir ve bu sayede alan tasarrufu sağlanmış olur. Ranza yöntemi ile işlemler yetiştirilme odasında gerçekleştirilir ve bundan dolayı yıllık üretim sayısı azalabilir. Plastik torba yöntemi ise amatör kültür yetiştiriciliği için kullanılıyor. Taban içinde atık suların gideceği bir kanalın varlığı da oldukça önemlidir. Suyun toplanabileceği çukur da bu görevi görecektir. 
Yetiştirmek için 20 santimetrelik bir kabın içini daha önceden küflenmiş gübre ve suyla doldurmak gerekir. Nemli bir toprak yaratmak önemlidir. Bu gübre içine kuru spor denilen yumurta eklenmeli ve bir gece kadar bekletilmelidir. 
Yetiştirmede 15 derece sıcaklık yeterli olacaktır ancak sulama için direkt su vermek yanlıştır  ve büyümeyi durdurabilir. Bu sebeple püskürtme yolu ile toprağın nemlendirilmesi yeterlidir. Bu işlemi 2 hafta kadar sürdürmek gerekir. Turf yosunu kullanmak da yararlı olacaktır. Bu sayede filizlenme başlayacaktır.