01.07.2019, 04:06

Kültürpark’a Avrupa’yı GETİREBİLİRİZ!

Hazır birileri Kültürpark’ın geleceğini sorgularken, kentin her bir karışını avucunun içi gibi bilen gazetecilerin, arama konferanslarına misafir olarak değil de, talep eden, düşüncesi sorulan akıl üstatları, fikir erbapları olarak iştirak etmeleri gerektiği düşüncesindeyim...

Hazır birileri Kültürpark’ın geleceğini sorgularken, kentin her bir karışını avucunun içi gibi bilen gazetecilerin, arama konferanslarına misafir olarak değil de, talep eden, düşüncesi sorulan akıl üstatları, fikir erbapları olarak iştirak etmeleri gerektiği düşüncesindeyim.
Bu kenti onlarca yıldır yakından gözlemleyen, sorunlarını bilen ve çözümlerine hakim olan gazeteci büyüklerimizin hala bu toplantılara haber yapmak için çağrılmaları doğrusunu söylemek gerekirse biraz işbilmezlikten ibaret.
Bir defa gazeteciler, asıl sorunları tarafsız gözle görebilecek önemli bir silahtır.
Arama konferansı katılımcıları 2 yıl önce milyon dolarlar verilerek yapılan kaldırımların tekrar sökülüp, Floransa’dan örnek alınarak yapılmasına “Evet” diyebilir.
Lakin gazeteci, Floransa’nın kaldırım taşına değil, 700-800 yıllık mimarisine aşıktır, ona değer verir. Kaldırımları kopyalayarak Floransa olunmayacağını iyi bilir.
Kazıp kazıp yeniden asfalt döşemeye karşıdır gazeteci. Asfalt döşemekle, trafik sorununa deva olunmayacağını iyi bilir.
Kısaca gazeteci bir toplantıya çağırılıp bir köşede sessiz sedasız bekletilecek kişi değildir. Gerektiğinde fikir insanıdır. Sorarsan çok şey öğrenirsin, sormazsan eski hatalarını yinelersin.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki Kültürpark’ı yeniden doğurmak zorundayız. Bu değerli mirası küçük görmek, bir takım ipe sapa gelmez projelerle boğmak iş yapmak değildir.
Bugün İzmir’in en büyük sorunlarından biri, gençlere spor yapacak alanlar gösteremeyişimizdir. Çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutacak spor salonlarımızın hali malumunuz.
Halkapınar dökülüyor. Mülteci koysan 2 gece yatmaz. Eh statlarımızı yeniliyoruz ama Atatürk Stadı’na bir Karşıyaka Göztepe maçı verseniz, tribünler bu defa yere iner.
Alsancak’taki havuz… Allah kurtarsın.
Demem o ki;
Ben bir belediye başkanı olsam Kültürpark’ı yeniden boğacak, ümüğünü sıkacak projelerden ve onu isteyen “bilirkişilerden” uzak dururum. (Sözüm meclisten dışarı)
Kültürpark içerisine öncelikle Alsancak’ta yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya gelen Atatürk Yüzme Havuzu’nun yenisini biri açık, biri kapalı olmak suretiyle 2 ayrı olimpik olarak inşa ederim. Çocukların dövüş sanatlarını ve atletizm dallarını destekleyici ikinci bir salon yaparım. Ve bunları öyle bir yaparım ki, bugün Bulgaristan gibi bir ülke bile yüzmenin çeşitli dallarında şampiyonalar düzenlerken biz avucumuzu açıp gökten hakkımıza düşeni beklemekten kurtuluruz. Öyle bir kapalı salon yaparım ki, Avrupa, önemli şampiyonalar için hiç düşünmeden “İzmir” der.
Tunç Başkan gerçekten akıllı bir insan. Neyin nasıl idare edileceğini iyi biliyor. Turizm kökeni sıradan bir vatandaştan çok daha ilerisini görebilmesine sebep. İdareciliği, tasarruf ve iş bitirme adına onu ötelere taşıyor.
Bilmem duyar mı?
Duyar da gereken adımı atar mı?
Alsancak’taki havuz yıkılıyor Başkan. Bakanlıktan yeni bir havuz için henüz ses çıkmadı. Bu sene çocuklar ilgili spor dalıyla ilgilenemedi. Biliyor musunuz Başkan, paralarını peşin peşin ödeyen ailelere “Biz sizi yüzdüremeyeceğiz, gelin paralarınızı iade edelim” dendi.
Şimdi birileri çıkıp da “Zaten Kültürpark’ta bir havuzumuz ve spor salonlarımız var, yenisine ne gerek?” diyecek.
Kaba olmak istemiyorum ama onlar, 20 sene önce tedavülden kalktı arkadaşlar. Modern Avrupa’da bu tip tesislere dozer ile gireli tam 20 yıl oldu.
Şimdi lütfen Başkan, elinizi vicdanınıza koyarak söyleyin, siz turizmcisiniz. 2 ayrı yüzme havuzu ve bir modern atletizm pisti ve salonu ile İzmirli çocukların geleceğine katkı koymaya var mısınız?
Söylemeden geçemeyeceğim, 40 yıldır bu şehrin her noktasında gazetecilik yapan, her kapalı kapı ardında olan biteni bilen değerli büyüklerimi hala arama konferanslarına fotoğraf çeksin, haber yapsın diye mi çağıracaksınız?
Yoksa bundan sonra daha büyük mü düşüneceksiniz?
İyi haftalar…

Yorumlar