Kümesler kapandı

Kanatlı hayvan sanayicilerinin sözleşme ihlallerine tepki gösteren üreticiler, tavuk kümeslerinde üretimi durdurdu. Bakanlığın duruma seyirci kaldığını savunarak, başkentte miting düzenlediler.

Güncel 16.08.2021 - 07:00 16.08.2021 - 07:02

Nihat AK/YENİGÜN - Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) önderliğinde hak arayışını sürdüren ülke genelindeki üreticiler geçtiğimiz günlerde üretimi durdurma kararını açıklamıştı. Gerek sanayicilerinden gerekse Tarım ve Orman Bakanlığı'nda beklediği cevabı alamayan üreticiler kümeslerini civciv alımına kapattı. Sözleşme ve yönetmeliklere uyacağını açıklayanBolez Piliç üreticileri bu kapsamın dışında kaldı. Mağduriyetini dile getirmek için üreticiler TÜKEBİR koordinasyonunda başkentte bugün yapılacak miting eylemine katılacak.

Türkiye'deki 18 sanayicinin keyfi davranışlarını önlemek için kanatlı hayvan üreticileri önce örgütlendi ardından sorunlarını daha güçlü bir şekilde dile getirmeye başladı. Sanayici ve üretici arasındaki yükümlülüklerin belirlenmesi amacıyla 2017'de Resmi Gazete'de yönetmelik yayımlanmıştı. Ama aradan geçen süreçte değişen bir şey olmadı. Sanayicilerin yönetmeliklere riayet etmesi amacıyla Türkiye Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Merkez Birliği (TÜKEBİR) Başkanı Abdullah Koç ile sektör temsilcileri Tarım ve Orman Bakanlığı'ndaki sanayicilerle toplantılara katıldı.

 

'ÜRETİCİNİN ORTAK KARARIDIR'

Toplantılardan sonuç alamadıklarını belirten TÜKEBİR Başkanı Abdullah Koç, "Sanayicinin tek taraflı keyfi davranması yerine yönetmeliklere uymasını istedik. Bakanlığında bu konuda üzerine düşeni yapmasını istedik. Bakanlıkta yapılan toplantılar zaman zaman sert geçti. Sanayici temsilcileri yine bildiklerini okudu. Bize üretimden gelen gücümüzü kullanmaktan başka şans bırakmadı. Kurban Bayramının ikinci gününden bu yana il il üreticilerimizle bir araya geldik. Dertlerimizi paylaştık. Ortak bir karara vardık. Sıra bunun uygulanmasına geldi" dedi.

'TEK YÜREK OLDUK'

Anadolu'daki yüzlerce üreticinin aynı sorunu yaşadığını belirten TÜKEBİR Başkanı Koç, "Kümes sahibi üreticilerimizin tamamı sanayicinin keyfi davranışlarından şikayetçi. Onlarca ildeki üreticimiz sözleşme ve yönetmelik dışı davranışlar karşısında ne yapacağını bilmez durumda. Sanayici civciv vermeyebiliyor, az verebiliyor, çok verebiliyor. Sözleşme ve yönetmeliklerde olmayan kesintiler yapabiliyor. Bir bakkala, kasap veya manav verdiği ürünün ağırlığını önünüzde tartarak size satış yapıyor. Bizim üreticilerimiz tonlarca beyaz et veriyor. Ama maalesef kantarı görmüyor. Beyaz et fiyatlarına önemli zamlar yapan sanayici girdi maliyetleri artan üreticiye komik zamlar yapıyor. Biz kimsenin oyuncağı değiliz" şeklinde konuştu.

'UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ'

Üreticinin ayakta kalması için birlik olarak önemli bir çalışmayı ortaya koyarken yapılan tehditlerede boyun eğmeyeceklerini dile getiren Başkan Koç, "Bugün Ankara Anıt Park'ta tüm beyaz et üreticilerinin birlikte katılacağı açık hava toplantısını yapmak mecburiyetinde kaldık. Sanayicilere ve Tarım ve Orman Bakanlığı'na mitingimizde kararlılığımızı göstereceğiz. Sanayici civcivi bize getiriyor, 45 gün sonra biz sanayiciye bunları geri veriyoruz. Biz civciv girişini durdurduk. Tavuk üretimi 40 gün sonra tamamen sona erer. Ekmeğimiz ve haklarımız için bunu yapıyoruz. Ne devlete zarar vermek ne de ülkemizin üretiminin durdurulmasını istemiyoruz. Taleplerimiz karşılanmasını istiyoruz. Bu ortak kararımıza büyük oranda katılım var. Korkan, mücadeleden kaçanların utanç listesini birliğin duvarına asacağım" dedi.

'GÜNÜBİRLİK ZAM DEĞİL, SİSTEM'

Türkiye Kanatlı Eti Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir İli Kanatlı Eti Üreticileri Birliği Sözcüsü Varol Gürol, "Uyarılarımız dikkate alınmadı. Adım adım durum bu noktaya geldi. Sözleşme ve yönetmeliklere uyacağını açıklaması üzerine Bolez Piliç üreticileri bu kapsamın dışında kaldı. Farklılık göstersede yüzde 80'e dayanan kümeslere civciv almama uygulamasına yani kapanmasına geçildi. Bir kaç sanayici firma zamlarla üreticinin aklını bulandırmaya çalışıyor. Bazı firmalar üst düzey yöneticileri ile kümeslerin yolunu tuttular. Bazıları üreticiye sizinle iş yapmam kimseninde yapmasına izin vermem gibi tehdit vari söylemler yapıyor. Tavukçuluğun kurtuluş savaşını veriyoruz. Tehdit edenleri de tehdite boyun eğenleri de tarih unutmayacaktık. Üzerine basa basa söylüyorum. Derdimiz gündelik zam değil. Kalıcı, sürdürülebilir bir sistemin çalıştırılması. Sanayicilerin yönetmelikler kapsamında sözleşmeler yapması ve bunun sorumluluklarını yapmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@