13.03.2015, 22:00

Kupayla taçlanmalı

Basketbolda Pınar Karşıyaka’nın Avrupa serüvenindeki harika gidişatı, sadece ilçesi ve ilinde değil ülkede büyük sevinç yarattı…

Gerçekten de Pınar Karşıyaka Ufuk Sarıca ile mucizeler değil, rekorlar kırıyor. Taraftarı da buna ayak uydurup, mutluluğu katlıyor. Son Avrupa maçında Karşıyaka Spor Salonu’nda adeta şov yapan Kaf Sin Kaflılar, Eurocup karşılaşmasında 126,5 db ile bir spor salonunda tezahürat ile ulaşılan en yüksek ses rekorunun sahibi oldular. Bu konuda da daha önceki rekortmen Galatasaray taraftarını 3,7 db (122,9 db) ile geçerek adını rekortmene çıkarttı.
Rekortmen seyircisine laik olmaya çalışan ve onları her platformda mutlu eden Karşıyakalı basketbolcular zafer tablosunu göndere asarken, dosta düşmana da mesaj verdiler: Avrupa bizden korksun!..
Daha öncelerde pek çok kez dile getirdiğimiz bir gerçek var ki, Pınar Karşıyaka’nın başarı lokomotifin başrol oyuncusu coach Ufuk Sarıca… Basketbol Adamları Derneği tarafından iki kez “Yılın antrenörü” seçilen Ufuk Sarıca’nın maçlardaki duruşu, takımın sonuçlarına da yansıyor. Rotasyonda oyuncularını kontrollü kullanan ve oyunu okumasıyla dikkat çeken Sarıca’yla Pınar Karşıyaka’nın kademe atladığını görmemek için her halde kör olmak gerekir!
İki sezon önce Euro Challenge Kupası'yla çıktığı dalgalı rotada; “macera” değil, “başarı” arayan ve gemisini tayfasıyla birlikte karaya oturtmadan Euro Cup’a götüren Sarıca, “Geldiğimiz noktaya acayip kadrolarla değil, inanarak geldik” sözleriyle kadrosunu nasıl kenetlediğini belgeliyordu.
Her iki sezon başında da; “Geçen yıl elde edilen başarı tesadüf” diyenlere bir yıl sonra “üstün başarı ödülleri”ni kapak olarak yollayan Sarıca, bugün A Milli Basketbol Takımı baş antrenörlüğünü de anasının ak sütü gibi hak ediyor!
Pınar Karşıyaka’nın son maçını Karşıyaka Spor Salonu veya televizyondan izlediniz mi, bilemiyorum. O gün peş peşe yapılan smaçlar “basketbolu bilen Karşıyaka seyircisi”ni zevkten dört köşe yaparken, TV başındaki izleyicilerin de gözlerinin pasını sildi…
Şimdi sırada EuroCup çeyrek final serisinde İspanyol Herbalife Gran Canaria karşılaşması var. Afrika'nın kuzey batısında, Atlas Okyanusu'nda yer alan Kanarya Adaları'na yolculuk süresinin 3 aktarmayla toplam 16 saat olduğunu öğrenen Kaf Kaf, şimdi ligdeki zorlu maçları da düşünerek hesap kitap yapmaya başladı.
Ülkemizde, özellikle “balayı” için tercih edilen “Tatil cenneti”ne bu kez Karşıyaka, “tur bileti” için gidecek. Kaf Kaf, tatili çoktan hak etti etmesine de… Onun sırası, final-four’dan sonra gelecek kupayla gelerek taçlanmalı… 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@