İzmirli iş insanı Süleyman Taştekin’in 3 yılda sağlık kampüsü yapılması ve isminin verilmesi şartıyla Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağışladığı arsayı mirasçıları protokol ihlali iddiasıyla geri istiyor

NİHAT AK/YENİGÜN- İş insanı Süleyman Taştekin yaşadığı kentin insanlarına şifa dağıtacak bir tesis yapılması için sahibi olduğu altın değerindeki kupon arazinden vazgeçti. En geç gecikmeler de dahil 3 yıl içinde sağlık tesisi kurulması kuruma da kendi isminin verilmesini isteyen hayırsever Taştekin, protokolde bu şartın bulunmasını istedi. Dokuz Eylül Üniversitesi ile protokol yapan iş insanı Taştekin, 2007 yılında süreci başlattı. En geç üç yıl içinde üzerinde ismi yazılı sağlık kuruluşunu dünya gözü ile görmek isteyen Taştekin, aradan geçen 10 yılda amacına muvaffak olamadı. Demans tedavisi gördüğü de belirtilen Süleyman Taştekin, 87 yaşında 2018 yılında vefat etti. Süleyman Taştekin’in protokol kapsamında bağışladığı arazinin amacına yönelik kullanılmadığı iddiasıyla mirasçıları hukuk yoluna başvurdu.

DAVA RED EDİLDİ

İş adamının ölümünden sonra mirasçılar, babalarının böyle bir bağışı yaptığını Valilik müzakere cevabından öğrendi. Mirasçılar, demans tedavisi gören babalarının bağışladığı arazinin protokol şartlarına uygun kullanılmadığı iddiasıyla Dokuz Eylül Üniversitesi’ne protokolün iptali için avukatları aracılığı ile dava açtı. İzmir Asliye Hukuk Mahkemesi hak düşürücü sürenin dolmasından sonra dava açıldığı gerekçesiyle mirasçıların açtığı hak düşürücü yönünden davayı reddetti.

AVUKAT ÜNLÜ’NÜN İDDİALARI

Babalarının ölümünden sonra böyle bir bağışı yaptığından haberdar olduklarını belirten mirasçıların Avukatı Mürsel Ünlü, kararı temyiz etmek için İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu. Mürsel Ünlü temyiz dilekçesinde, “Müvekkillerin murisinin böyle bir başvuru yaptığı yargılama sırasında müzekkere cevabıyla öğrenilmiş ve bu müzekkereye karşı sunulan cevap dilekçemizde müvekkillerin murisinin işlem tarihinde ki sağlık durumu anlatılmıştır. Bağışlayan Süleyman Taştekin işlemi yaptığı veya bağışa aykırı eylemden haberdar olduğunun kabul edildiği tarihte 87 yaşında olup, demans tedavisi gördüğü bir dönemdedir. Yaptığı hiçbir işleme ailesini karıştırmayan ve bilgi de vermeyen bu kişinin bu dönemde yapmış olduğu eylemlerin hukuki sonuçlarının olduğundan bahsetmek mümkün değildir. Tüm bu anlatımlarla 11.01.2007 tarihli ekli bağış sözleşmesi, tapu kayıtları, bilirkişi incelemesi, keşif, sözleşmenin 3.ve 4. maddesine aykırılık yönünden bilirkişi incelemesi, sözleşmenin 5.maddesine aykırılık yönünden davanın yönetmeliklere uygun inşaatlar yaptırmadığından ve yeterli lisanslara sahip olmayan şirkete kiraya vermesi yönünden kusur tespiti ve her türlü yasal kanıtlarımızı ektedir” satırlarına yer verdi.

Avukat Mürsel Ünlü 2

Miniklerin kaderi İzmirlilerin elinde! Miniklerin kaderi İzmirlilerin elinde!

Mirasçılar olayın peşini bırakmıyor

Mirasçılar, babalarının kendilerinin bilgisi dışında bir protokol şartları kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağışlanan İzmir İli Balçova ilçesi İnciraltı Mahallesi 358 pafta 2268 ada 15 parsel-30 parsel ve 13 parsel sayılı taşınmazın kendilerini iadesini talep ediyor. Babalarının durumdan rahatsızlığını vefatından bir süre önce valiliğe bildirdiği, halen üzerine sağlık tesisi yapılmak yerine daha bu yıl bile kurban pazarına kiraya verilmesinin üzüntüsünü yaşayan mirasçılar avukatları aracılığı ile hukuk mücadelesinde yeni bir sürece adım atıyor.

KURBAN PAZARINA KİRALANMIŞ!

Mirasçıların avukatı tarafından elde edilen belgeye göre, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin bir şahıs ile Kurban Pazarı oluşturulması için kira sözleşmesi ortaya koyduğu anlaşılıyor. İlgili belgeye göre 16 bin 882 metre karelik alan 13 Harizan 2022 ile 12 Temmuz 2022 tarihlerinde bir aylığına 30 bin TL + KDV karşılığında kiraya verilmiş. Rektör adına Genel Sekreter Engin Basmacı’nın imza attığı belgenin altıda görülebiliyor.