Kurban, Türk Kızılayı ile bereketli geçecek

Kurban, Türk Kızılayı ile bereketli geçecek

Kerem Fahri Baykalmış'dan özel açıklamalar

Kurban, Türk Kızılayı ile bereketli geçecek

Kerem Fahri Baykalmış'dan özel açıklamalar

Kurban, Türk Kızılayı ile bereketli geçecek
10 Ağustos 2018 - 10:08

Türk Kızılayı İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış, Kurban Bayramı için vatandaşlara çağrıda bulunarak, “Bu yıl hedefimiz 3 bin 800 ton kurban etini bağışçılarımızdan alıp ihtiyaç sahiplerine dağıtmak.Yaklaşık 3 milyon 800 insanımıza kurban eti ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi

Türk Kızılayı İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış, Kızılay'ın bir iyilik hareketi olduğuna dikkat çekerek, “Bu iyilik hareketi Anadolu'da 150 yıldır büyüyerek devam ediyor. Kızılay, kuruluş amacı itibariyle alan el ile veren el arasında bir köprü. Kızılay ismi anıldığı zaman akla ilk gelen kan verme ve kan toplama oluyor.

Halbuki Kızılay bünyesinde kan toplama bir vücudun kolu gibi. Kızılay bir insani yardım hareketidir. Dünyada 194 ülkede faaliyet gösterebileceğimiz bir hizmet alanımız var. Gerek afet, gerek savaş sebebiyle sıkıntı yaşayan insanlar, gerekse de Afrika'da açlık çeken insanlara erzak temini noktasında hizmet veren bir kurumuz. Devletten yardım almayan, milletin teveccühü ve bağışlarıyla hizmetlerini sürdüren bir kurum Kızılay. Kızılay'a nerede ihtiyaç duyuluyorsa Kızılay oradadır.

 

107 YILLIK GEÇMİŞ

 

Yaklaşık 2 ay önce Türk Kızılayı İzmir Şube Başkanlığına atandım. İzmir Şubesi'nin de 107 yıllık bir geçmişi var. Çok çeşitli faaliyet alanlarımız var. Öğrenci bursları, Ramazan'da ve yıl boyunca erzak dağıtımı, Ramazan'da kurduğumuz iftar çadırları, profesyonel şirketlere ilk yardımla ilgili verdiğimiz danışmanlık hizmeti, kurban bayramıyla ilgili yardım çalışmaları, Anneler Günü'ndeki özel projeler faaliyet alanlarımızdan bazıları. İnsanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeden ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyoruz” dedi.

BAYRAM KAMPANYASI

Kurban Bayramı ile ilgili kampanyaların devam ettiğini hatırlatan Başkan Baykalmış, “Milletimizin yoğun ilgisiyle karşılaşıyoruz. Bu yıl hedefimiz 3 bin 800 ton kurban etini bağışçılarımızdan alıp ihtiyaç sahiplerine dağıtmak. Türk Kızılayı profesyonel yapısıyla hedeflediği rakama milletin bağışlarıyla ulaştığında, bunu birer kiloluk konserveler haline getirip toplanan etleri ihtiyaç sahiplerine bir yıl boyunca dağıtacağız. Yaklaşık 3 milyon 800 insanımıza kurban eti ulaştırmayı hedefliyoruz. Vatandaşlarımızın bize kolay ulaşması için web sitemizi yeniledik. Web sitemize bağış butonu yerleştirdik. Bağış butonuyla kredi kartı üzerinden anında kurbanlarını bağışlıyabiliyorlar. Kredi kartı olmayan vatandaşlarımızı şubemizin iletişim numaralarıyla bize ulaşabiliyorlar. Yerimiz Alsancak'ta. Gelebiliyorlarsa bağışları makbuz karşılığında alıyoruz. Eğer gelemiyorlarsa biz vatandaşlarımızın ayağına gidip kurban bağışlarını yerinde alıyoruz ve makbuzu kendilerine teslim ediyoruz” diye konuştu.

KIZILAY'IN DOĞUŞU

Kızılay, savaş alanında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur. 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay, 1877'de "Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti", 1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti", 1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını büyük önder Atatürk vermiştir. Kızılay, 1876 Osmanlı- Rus Savaşı'ndan 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'na kadar geçen süre içinde, Türkiye'nin taraf olduğu tüm savaşlarda, cephe gerisinde kurduğu seyyar ve sabit hastaneler,hasta taşıma servisleri,donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar aracılığıyla savaş alanında yaralanan ya da hastalanan on binlerce Mehmetçik'in dost ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş, Türk olsun düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış; savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için çaba göstermiş; I Meşrutiyetin ilanından sonra İstanbul'da görülen büyük kolera salgınından bu yana yurdumuzda ortaya çıkan doğal afetlerde felaketzedelerin bakımını, barınağı ve beslenmelerini sağlamış, uluslararası yardım faaliyetlerine katılmış; hemşirelik eğitimi, ilkyardım ve kanla ilgili hizmetler alanında öncülük yapmış, korunmaya gereksinen pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım ve hizmetleri sunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kaçak tütün operasyonu
İzmir'de kaçak tütün operasyonu
İzmir'de silahlı kavga: 3 yaralı
İzmir'de silahlı kavga: 3 yaralı