Yapraklarının görünüşü kurdeleyi andıran bu çiçek, bazı zamanlarda ise küçük beyaz çiçekler açarak hoş bir görüntü elde eder. Kurdele çiçeği, zarif görünümü ve oldukça kolay bakımı ile sıklıkla tercih edilen bitkilerdendir. Her ortama uyum sağlayabilen bir bitki olduğu için ev içinde istenilen konumda bakılabilir. Ilıman iklimlere uyum sağlayabildiği için dış mekanda da bakımı yapılabilir.

Kurdele çiçeği bakımı için öneriler

  • Kurdele çiçeği bakımı için dikkat edilmesi gereken ilk nokta, aydınlık ortamın yaratılmasıdır. Işığı dik olarak değil, dolaylı yoldan alarak faydalanması gerekir. Perde tülünün ardından alacağı ışık da yeterli olacaktır. Aksi takdirde çiçeğin yapraklarında sararma ve köklerinde çürüme görülebilir.
  • Bu bitki çeşidinin alacağı hava, fazla esinti ile karışık olmamalıdır. Hava akımından, kalorifer diplerinden ve klimalardan gelen havadan uzak kalmalıdır. Bunlar dışında evin her köşesine uyum sağlayabilir. 
  • Kurdele çiçeği bakımında bitkiyi çok sıcak ve aşırı sıcak yerlerden uzak tutmak gerekir. Rahatça büyüyebileceği bir ortamda bulunmayı seven bir bitkidir. 
  • Kurdele çiçeğini sulama işlemi, nemli oluşuna göre yapılır. Nem oranına bakarak yaz aylarında daha sık sulama yapılabilirken, kış aylarında ise sulama azalır. Sulama gerçekleştirirken de daha önce oda sıcaklığında bekletilmiş bir suyu tercih etmeniz daha doğru olur. Her seferinde aynı miktarlarda sulama yapılması da bitkiden verim alınabilmesi için önemlidir. Kökleri ise yumru şeklinde olduğundan suyu tutabilme kapasitesi gelişmiştir. Bu sebeple de susuzluğa dayanabilen bitki çeşitlerindendir.  
  • Yapraklarında kuruma gerçekleşirse bunun nedeni bitkinin herhangi bir şey ile temas etmeyi sevmemesindendir. Yakınında bir nesne bulundurmamaya özen gösterilmelidir. 
  • Bitkinin gelişim seviyesine göre de saksı boyutunu değiştirebilirsiniz. Bunun için doğru zaman ilkbahar aylarıdır. Toprağında lifli ve humuslu topraklar kullanılmalıdır. Suyu tutmayan, taneli organik bir toprak kullanımında verim artacaktır. Aynı zamanda ek takviyeler ile de toprağı destekleyebilirsiniz. 
  • Kurdele çiçeğinin oksijen miktarını arttırarak havayı temizlediği söylenebilir. Özellikle de sigara içilen yaşam alanlarındaki kirli havayı emerek temizlediği bilinmektedir.

Kurdele çiçeğini çoğaltma yöntemleri

Bitkiyi çoğaltma işlemi yapacaksanız bu işlemi suda ve saksıda çoğaltma yöntemleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Kurdele çiçeğini, suda çoğaltmak için cam kapta oda sıcaklığındaki bir su içinde budanmış olunan sürgün kısmının köklenmesi gerekir. Saksıda yöntem için direkt bitkiden alınan sürgünün saksıya dikilmesi işlemi gerekir. Kolay bir yöntem olsa da köklenme işlemi uzun sürmektedir.