Kuruyan ve sık sık nemlendirilmeye ihtiyaç duymakta olan kuru ciltler için yüz bakımı tüyolarını bir araya getirdik! Kuru ciltler, normal ya da yağlı ciltlere göre daha hızlı nem kaybı yaşayan, pul pul dökülme yaşayan, gerginlik ve rahatsızlık hissi yaşamakta olan bir cilt tipidir. Kuru bir cilde sahipseniz, kuru cilt nasıl nemlendirilmelidir ve kuru cilt için yüz bakımı nasıl yapılır sorularının cevabı için derlediğimiz yazıyı okumanız oldukça faydalı olacaktır. Peki kuru ciltler nasıl bir cilt bakımı yapmalıdır?

Kuru cilt özelliklerine baktığımızda; Pul pul dökülmenin yaşanması, soyulma ile birlikte gerginlik hissi, pürüzlü cilde sahip olmak, kaşıntı, ince çizgilerin oluşması ve çatlaklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuru ciltler, diğer cilt tiplerine göre çok daha az yağ üretimi gerçekleştirdiği için cilt bariyerleri oldukça zayıftır. Bu nedenle cildin nem tutabilme kapasitesi de oldukça azdır. Kuru ciltler, nemsiz kaldıkları için ince çizgilere ve kırışıklıklara oldukça yatkın olmalarının yanı sıra gözenekleri de diğer cilt tiplerine göre daha sıkı olduğu için sivilcelenme gibi cilt rahatsızlıkları da yaşamamaktadırlar.

Kuru cilt bakım rutini nasıl olmalı

Kuru ciltler, içeriğinde cildin daha da kurumasına sebep olabilecek alkol, sabun ve parfüm içermeyen yüz temizleme ürünlerini tercih etmelidir. Cildi temizleme esnasında da sıcak ya da soğuk sudan kaçınarak ılık su ile yıkanmalıdır. Kuru ciltler için tonik kullanımı da oldukça önemlidir. Hem cildin daha da nemlenmesini sağlamak, hem de üzerine uygulanacak olan serum ve nemlendiricinin etkisini artırabilmek amaçlı kuru ciltlere en uygun olan ürünü kullanmak oldukça önemlidir. 
Kuru ciltlerde, cilt diğer cilt tiplerine göre çok daha fazla ölü deri oluşumu sağlamaktadır.

Bu ölü deriler ve kalıntıları iyice arındırılmadığı takdirde, cildin zamanla mat ve solgun görünmesine sebep olacaktır. Bu nedenle de cildine nazik bir şekilde peeling yapacak ve kurutmayacak bir ürün tercih etmelisin. Kuru ciltler için en önemli cilt bakımı adımı da nemlendirici kullanımıdır. En iyi nemlendiriciyi seçerken oldukça dikkatli olmak gerekir. Kullanacağın nemlendiricinin içerisinde, nemi hapsetme ve gün içerisinde 24 saat boyunca nemlendirme özelliği kesinlikle bulunmalıdır.